Jump to content

Nuzni dio


Preporučene objave

Pozdrav ekipa, i sam sam zahrdjali pravnik pa mi treba pomoc. Stanje je ovakvo: s ocem nisam bio u kontaktu cijeli zivot. Iza rastave sa mojom majkom se ponovo ozenio te dobio jos jedno dijete. Prosli mjesec je umro. Prije par godina je darovao toj kceri svoj dio stana ( druga polovica je zenina). E sad, znam da imam pravo na nuzni dio, ali kako da dokazem da je doslo do darovanja, posto sam do podatka dosao nesluzbeno. U poreznoj upravi mi ne daju podatke kod kojeg je javnog biljeznika ovjeren ugovor. Uglavnom, moje pitanje je- ako odem u parnicni postupak, moze li sud naloziti poreznoj upravi ili javnom biljezniku dostavu tog ugovora u dokazne svrhe?

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
Prije 51 minuta, Kapetankuka je napisao:

znam da imam pravo na nuzni dio, ali kako da dokazem da je doslo do darovanja, posto sam do podatka dosao nesluzbeno.

Sve isprave na temelju kojih se vrše upisi u zemljišnoj knjizi, ostaju u zbirci isprava,dakle,z.k.ured je vaša adresa,kao što je već rečeno u temi

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
  • 2 tjedna kasnije...

Update, dobio sam darovni ugovor ali u njega je ugradjena stavka- " darovanje je ucinjeno iz razloga sto daroprimateljica skrvi o darovatelju sto ce ciniti i ubuduce, osobito na nacin da se obvezuje darovatelju omoguciti stanovanje u predmetnom stanu, a u slucaju otudjenja nekretnime iz tocke 1 ovog ugovora osigurati darovatelju primjereni smjestaj, osigurati mu potpunu prehranu, svu potrebnu njegu u slucaju bolesti i nemoci, snositi troskove lijecenja, placati rezijke i druge troskove zajednickog stanovanja. E sad moje pitanje je, dali ovo ometa moje pravo na nuzni dio u slucaju da se dokaze da je o njemu skrbljeno, tj kakav utjecaj ova stavka ima na nuzni dio?

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
prije 7 sati , Kapetankuka je napisao:

, dali ovo ometa moje pravo na nuzni dio u slucaju da se dokaze da je o njemu skrbljeno, tj kakav utjecaj ova stavka ima na nuzni dio?

Iz vašeg upita je izvjesno da postoji sumnja kako bi se moglo dokazivati da predmetni darovni ugovor predstavlja teretni pravni posao u vidu ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, a što bi rezutiralo posrednim isključenjem nasljednog prava, pa tako i prava na nužni dio. 

Mišljenja sam da uprkos uglavku o obvezi uzdržavanja se isti ugovor o darovanju ne može smatrati ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju ako nije sačinjen u propisanom obliku iz čl. 580 u vezi čl. 589 Zakona o obveznim odnosima. 

Link to post
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...