Jump to content

Posjedovni list - nemogućnost upisa nakon ostavite u posjedovni list


Vevek

Preporučene objave

Poštovani,

nakon smrti oca naslijedila sam sam njegovu imovinu po oporuci koja je sastavljena u prisustvu dva svjedoka koju moja sestra nije sporila niti je tražila nužni dio jer sam se samo ja brinula o ocu. Po ostavinskoj raspravi sve navedeno u darovnom ugovoru upisano je u gruntovnici no tek tada doznajem kako se na dvije čestice ne mogu upisati kao posjednik jer je to (od ne znam kada) po nekom od novih Zakona nemoguće. Isto tako tata je u oporuci ostavio mi pola jutra šume za koju je imao pisani sporazum između njegove pokojne mame i pokojne tete ali nikada nisu to proveli ni kroz katastar ni gruntovnicu. Što se tiče šume mislim da znam što mi je raditi. Bar mislim! Šuma se nalazi na čestici koja glasi na tu tatinu tetu ali samo u katastru a u gruntovnici ima njih 6 pa je tako moja  baka  u vlasništvu 1/6. Znam koji dio je uživao i koristio moj otac pa mislim da bih trebala napraviti tužbu ili ostavinsku za naknadno pronađenu imovinu - molim posavjetujte me.

Što se tiče dviju čestica kojih nema u gruntovnici, bar ih nema na moga oca, bila sam u katastru pa su rekli nekada su prilikom izmjera davali strankama da sami nove promjenu - prijavni list u gruntovnicu za upis a moj otac to vjerovatno nije učinio i sada ne mogu pronaći koje su to čestice u gruntovnici.. Rekoše još neka napravim izmjeru i prijavim katastru a oni onda šalju u gruntovnicu. No kada sam kontaktirala geodetu on mi kaže da je to ne moguće jer vlasnici (odnosno moj otac koji je bio posjednik) nije živ, I sada bih ja trebala naći odvjetnika da pravi tužbu jer čestice iz katastra odgovaraju nekim česticama ljudi u selu za koje ja znam da nisu nikada bili vlasnici istih a i jedan je od tih umro....koga ja tužim....još da navedem kako će me to koštati više nego što vrijedi ta dva jutra zemlje jer je to na selu koje izumire.

Ako ste me razumjeli molim vas za savjet.

 

uređeno: od Vevek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, Vevek je napisao:

Ako ste me razumjeli

Rješenjem o nasljeđivanju predmetna imovina je utvrđena kao izvanknjižno vlasništvo ostavitelja, a koje ste vi nasljedili kao takvo, međutim na tim nekretninama, a na temelju rješenja o nasljeđivanju, ne možete se ni vi upisati kao vlasnica jer nije udovoljeno materijalnoj pretpostavci knjižnog prednika, već je nužno pokrenuti pojedinaćno ispravni postupak ili parnicu, odnosno tužba radi utvrđenja prava vlasništva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Vevek je napisao:

Postoji li nekakvi obrazac za pokretanje takve vrste tužbe? 

 

Nikad se ne vodite obrascima tužbi, jer u biti obrasca nema, no kako god ja vam savjetujem laši put kroz kroz ovaj drugi postupak(ispravni), budući da imate podlogu u vidu pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju. 

Svakako od katastarskog ureda pribavite "papir" o identifikaciji k. č., budući da se po opisanom razlikuju oznake u katastru sa onim u z. k. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Dobar dan, 

evo nakon više od jedne godine ista tema, isti problem. Konačno sam pokrenula postupak za upis vlasništva, odnosno, dobila sam identifikaciju k.č. iz katastra. Čestice koje su upisane i ucrtane u Katastru i u posjedu mojeg pokojnog oca a kojih sam ja nasljednica, dio su jedne velike čestice. Sada mi više ništa nije jasno.

Znači moji privi susjedi čije su čestice bile isto tako dio te velike čestice uredno su u gruntovnici upisani kao vlasnici 1/1 kao i u Katastru dok su čestice mojeg oca samo ucrtane na karti i upisane na moga oca a u Gruntovnici i dalje postoji gruntovni (vlasničiki) list na puno nekih nepoznatih ljudi od kojih je samo jedan živ. 

Odvjetnik je pokrenuto tužbu. Zanima me što sad ako se upišem u tim nekim dijelovima u vlasnički list.? Zar je moguće da ću morati pokrenuti parcelaciju odnosno platiti elaborat da bih podnjela  prijavni list u katastar i da bi se po tome uradila dioba da budem u vlasničko, listu 1/1?

Pozdrav!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Vevek je napisao:

dok su čestice mojeg oca samo ucrtane na karti i upisane na moga oca

Ovo bi značilo da je takovo stanje u katastru?

Ako je tako,

prije 7 minuta, Vevek je napisao:

morati pokrenuti parcelaciju odnosno platiti elaborat da bih podnjela  prijavni list u katastar

baš i ne ali će vam trebati nešto jednostavnije tj. elaborat za usklađenje katastra i ZK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 30 minuta, Vevek je napisao:

vjerovatno geodeti

Da.

prije 30 minuta, Vevek je napisao:

po tom usklađenju budem upisla 1/1

Da jer ćete imati pravni osnov, sudsku odluku.

prije 30 minuta, Vevek je napisao:

znate li slučano okvirno cijenik eleborata!?

To vam ovisi o području gdje se nalazite ali računajte na cca 3000 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Poštovani,

molim ako znate odgovor na moje dileme. Naime, nastavak priče na sve do sada gore navedeno. Imam sudsku odluku (rješenje) da sam vlasnica u gruntovnici 10876/41865 dijela nekretnine sa hrpom ljudi (koji su preminuli ili im se na zna gdje su) na koje glasi jedna ogromna k.č. u kojoj identifikacijom čestica iz katastra i moje dvije čestice su dio te velike. Po rješenju suda ovaj broj od 10876 odgovara veličini čestica u katastru. Gruntovnica još nije provela upis. Išla sam u katastar raspitati se da li će oni provesti upis (povezati) sa k. č. koje se vode kod njih. Sad su tu muke nastale, jedna kaže s obzirom na rješenje gdje se navodi kako su dvije k.č. dio te velike i meni pripada 10876/41865 da će moći upisati (povezati), druga kaže ne može jer treba napraviti razvrgnuće suvlasništva, treća da je potreban elaborat....e pa sad nek još i odvjetnik mi to kaže poludit ću od muke. Ionako sam do sada već preplatila vrijednost iste zemlje jer se radi o poljoprivrednom zemljištu koje je neplodno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobar dan,

nastavak priče.....upisana u vlasništvo sa 14 suvlasnika u tisućitim dijelovima da ne navodim kojim ali i dalje u posjedu (katastru) ostaje ime moga oca jer je ovo rješenje ne provedivo u katastru. A između ostalog ne želim upisati tih 14 suvlasnika (za koje nemam pojma ni tko su niti gdje su niti jesu li živi) na nešto što je moj otac uživao i plaćao porez dok ga je bilo 60 godina. Sad je pitanje što i kako dalje!?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija