Jump to content

Lišenje roditeljske skrbi - prema ocu


Josipa. Filaković

Preporučene objave

Poštovani, 

Prvi puta se javljam pa ću tako cijelu svoju pricu napisati u čim kraćim crtama. Imam sina maloljetnog trenutno 4 godine još malo 5. Totalno zanemarivanju brige o djetetu ne viđanje ne plaćanje alimentacije. I jednaka prava kao i ja. Prilikom bilo kakve vrste liječenja ili upisivanje u novi vrtić potrebno je bilo potpisati s njegove strane. 

Trenutna situacija je sljedeća da djete nije vidi od 2017. Godine i također od tada nije uplatio alimentacije za djete. 

Takoder u u tom periodu je utvrde i da je psihički ne stabilan, da ima dvije dijagnoze poremećaj prilagodbe i poremećaj podvojene ličnosti. Takodwr višestruko kažnjavan za obiteljsko nasilje i zbog kojeg ima zabranu prilaska meni majci Maloljetnog djeteta i sada treba ići u zatvor na 10 mjeseci zbog ne odrađivanja Psihosocijalnog tretmana koji mu je kazneni sud odredio.  

Dakle bila je i droga u pitanju koja mu je pronađena u autu. 

=obiteljski kažnjavan

=psihički nestabikan

=konzumiranje droge i alkohola

=zanemarivanju i totalna ne briga o djetetu 

18.2 donesena presuda da otac djeteta ima pravo viđati djete jednu subotu u mjesecu na rok od 3 mj uz pratnju od centra za socijalnu skrb. Dalje ostatak vremena i sve daljnje subote će imati pravo samostalno ga viđati. 

Ja sam dobila samostalno skrbništvo. Da mogu sada samostalno brinuti o djetetu s time da nemam pravo promijeniti djetetovog prezime u svoje. 

Dakle nasilnik, osoba koja koristi drogu i psihički je ne stabilna je dobila pravo provoditi vrijeme s djetetom. Meni je to ne prihvatljivo ali nisam imala izbora nego pristati na to ili bude podijeljeno jednako skrbništvo ili na ovaj način. 

 

Molim pomoć 

Djete netreba gledati osobu s kojekakvim psihikim problemima i probleme s alkoholom a kamoli drogom. A da ne pričam da je rizik od obiteljskog nasilja ogroman

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana očito se sud rukovodio Obiteljskim zakonom po kojem dijete ima pravo na oba roditelja ma kakvi oni bili, to je djetetovo, kao i pravo roditelja zagarantirano ObZ. 

No ako je tako kao što navodite, Vi imate pravo pokrenuti sudski postupak radi lišenja roditeljske skrbi ocu, koliko bi to bilo "pametno", to morate odlučiti sami, jer je nepobitna činjenica da  vrijeme prolazi, dijete odrasta, a roditelji ostaju isti i niko nezna što donosi budućnost, a budućnost je pred djetetom.. 

Sretno Vam..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Josipa. Filaković je napisao:

Poštovani, 

Prvi puta se javljam pa ću tako cijelu svoju pricu napisati u čim kraćim crtama. Imam sina maloljetnog trenutno 4 godine još malo 5. Totalno zanemarivanju brige o djetetu ne viđanje ne plaćanje alimentacije. I jednaka prava kao i ja. Prilikom bilo kakve vrste liječenja ili upisivanje u novi vrtić potrebno je bilo potpisati s njegove strane. 

Trenutna situacija je sljedeća da djete nije vidi od 2017. Godine i također od tada nije uplatio alimentacije za djete. 

Takoder u u tom periodu je utvrde i da je psihički ne stabilan, da ima dvije dijagnoze poremećaj prilagodbe i poremećaj podvojene ličnosti. Takodwr višestruko kažnjavan za obiteljsko nasilje i zbog kojeg ima zabranu prilaska meni majci Maloljetnog djeteta i sada treba ići u zatvor na 10 mjeseci zbog ne odrađivanja Psihosocijalnog tretmana koji mu je kazneni sud odredio.  

Dakle bila je i droga u pitanju koja mu je pronađena u autu. 

=obiteljski kažnjavan

=psihički nestabikan

=konzumiranje droge i alkohola

=zanemarivanju i totalna ne briga o djetetu 

18.2 donesena presuda da otac djeteta ima pravo viđati djete jednu subotu u mjesecu na rok od 3 mj uz pratnju od centra za socijalnu skrb. Dalje ostatak vremena i sve daljnje subote će imati pravo samostalno ga viđati. 

Ja sam dobila samostalno skrbništvo. Da mogu sada samostalno brinuti o djetetu s time da nemam pravo promijeniti djetetovog prezime u svoje. 

Dakle nasilnik, osoba koja koristi drogu i psihički je ne stabilna je dobila pravo provoditi vrijeme s djetetom. Meni je to ne prihvatljivo ali nisam imala izbora nego pristati na to ili bude podijeljeno jednako skrbništvo ili na ovaj način. 

 

Molim pomoć 

Djete netreba gledati osobu s kojekakvim psihikim problemima i probleme s alkoholom a kamoli drogom. A da ne pričam da je rizik od obiteljskog nasilja ogroman

sto tocno pise u presudi vezano na nadzor, samo prva 3 mjeseca uz nadzor pa nadalje na samo ili prva 3 mjeseca uz nadzor pa nadalje na samo samo ako nadzor utvrdi da je to izvedivo/sigurno za dijete? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, oprostite što pisalo da pisalo poštivati se mora, jer je to sudska odluka zasnovana na primjeni Obiteljskog zakona o pravu djeteta na obadva roditelja koju su dužni svi poštivati.. 

prije 2 sati , Ancica je napisao:

.... prva 3 mjeseca uz nadzor pa nadalje na samo samo ako nadzor utvrdi da je to izvedivo/sigurno za dijete? 

Oprostite, ali ovo zasigurno ne piše, jer bi sud, nakon proteka tih tri, po Vašem, "probna mjeseca", trebao ocjenjivati sigurnost djeteta i, temeljem toga, donositi odluku o samostalnim kontaktima oca sa djetetom, jer je samo sud taj koji može donijeti takvu odluku na temelju procjene djelatnika CZSS koji je provodio nadzor, a sud je, kako piše pokretačica teme, već donio odluku da će se susreti prva tri mjeseca odvijati pod nadzorom, a nadalje samostalno i tu odluku  može izmjeniti samo sud koji ju je i donio na prijedlog osobe koja je vršila nadzor pa i drugog roditelja... 

Oprostite još jednom, lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Željac047 je napisao:

Oprostite, ali ovo zasigurno ne piše

"a nadalje... uz uvjet da iz izvjesca voditelja mjere nadzora proizlazi da se dijete prilagodilo na novonastalu situaciju"...

ovo je jedna od vise slicnih formulacija suda s kojima sam se susrela do sada.

s obzirom na to da je gospoda "pristala" na presudu, (nagodba ili se nije zalila), preostaje joj eventualan novi postupak uz inzistiranje na istanbulskoj konvenciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, Ancica je napisao:

"a nadalje... uz uvjet da iz izvjesca voditelja mjere nadzora proizlazi da se dijete prilagodilo na novonastalu situaciju"....

Poštovana Ančice, to što navodite je privremana odluka u kojoj bi sud, po provedenom nadzoru, trebao ponovo odlučivati, jer samo sud može ukinuti, tj. opozvati, donešenu odluku po provedenim kontaktima uz nadzor, ili je izmjeniti.. 

Dakle, u tom slučaju bi voditelj nadzora, zaposlenik CZSS, izvještavao sud o provedenim kontaktima pod nadzorom, a sud bi donosio novu odluku...ovdje je riječ o trajnoj odluci, na koju se, kako navodite, g-đa očito nije žalila ili se žalila ali joj je žalba odbijena.. 

Prije 31 minuta, Ancica je napisao:

..preostaje joj eventualan novi postupak uz inzistiranje na istanbulskoj konvenciji.

Moguće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 170. i čl. 171. ObZ-a propisuju što su uvjeti za lišenje prava na roditeljsku skrb - ako je grubo zanemaruje roditeljske dužnosti, a posebno ako je napustio dijete, ako je dijete izloženo nasilju među odraslim članovima obitelji, ako iz izvješća centra proizlazi da ne poštuje mjere koje je odredio sud ili centar, ako je povratak djeteta u obitelj skopčana s opasnostima, i ako je roditelj osuđen na neka specifična kaznena djela navedena u tim člancima, odnosno ako su mentalne sposobnosti tog roditelja ograničene tako da ne može brinuti o djetetu. Ovdje bi možda bilo elemenata za lišenje zbog mentalnih ograničenja, odnosno ovih dijagnoza koje ima i uznapredovale ovisnosti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, jedino na način da se zatraži lišenje prava roditeljske skrbi ocu,ali treba misliti i na pravo djeteta koje mu propisuje Obiteljski zakon na obadva roditelja i na budućnost djeteta,kao što sam već napisao,budućnost je pred djetetom i svaka i najmanja pogreška mogla bi ga "okrenuti u neželjenom smjeru" i neželjenu budućnost.. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija