Jump to content

SPORAZUNI RAZVOD BRAKA-upit o opunomoćeniku


Mrkvica01

Preporučene objave

Poštovani, 

molila bih Vas za nekoliko informacija. Kod sporazumnog razvoda braka, bez djece:

  1.  je li moguće u prijedlogu za isti tražiti da se ročište održi bez prisutnosti stranaka?
  2. U pogledu opunomoćenika, ukoliko jedna strana ne želi osobno biti prisutna na ročištu pa angažira opunomoćenika, primjerice odvjetnika, je li nužno da takvo što bude navedeno u prijedlogu ili se  opunomoćeni odvjetnik može u ime jedne strane samo pojaviti na ročištu?
  3. Ujedno me zanima, je li nužno da opunomoćenik bude baš odvjetnik ili to može biti i neka druga osoba (prijatelj, član obitelji, punoljetno i odraslo (zajedničko) dijete predlagatelja)?

Dakle, imam situacije kod veoma bliske osobe koja se sporazumno razvodi. Brak je bio poprilično težak i nakon 3 godine, od prestanka bračne zajednice, napokon je dogovoren sporazumni razvod braka. Prijateljica s bivšim komunicira samo preko poznanika i sada bi zaista htjela privesti sve kraju, no boji se susreta s njim uživo i planirano je predložiti sudu da se odluka donese bez njihove prisutnosti. S čime se i on slaže, no ne znamo kakva je praksa pa Vas molim odgovor na gore navedena pitanja.

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na odgovorima :)

Jasno mi je da nisu potrebni odvjetnici u sporazumnom razvodu, no kako sam ranije navela, radi se o tome što bi prijateljica htjela izbjeći susret s bivšim na sudu. Iako se razvode sporazumno, sam brak i sve nakon je bilo je traumatično iskustvo i jednostavno se boji susreta s njim. 

Zato me zanima, ima li netko provjerenu informaciju, može li umjesto nje doći odvjetnik i izjaviti da se slaže sa svime? Dakle, bez njezine prisutnosti. 

Pretrazila sam temu ranije pa sam vidjela da je savjetovano da kod osoba koje se sporazumno razvode, a jedna je primjerice u inozemstvu, da ta osoba angažira odvjetnika da dođe umjesto nje. Pa me zanima, može li se to općenito primijeniti. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Mrkvica01 je napisao:

Hvala svima na odgovorima :)

Jasno mi je da nisu potrebni odvjetnici u sporazumnom razvodu, no kako sam ranije navela, radi se o tome što bi prijateljica htjela izbjeći susret s bivšim na sudu. Iako se razvode sporazumno, sam brak i sve nakon je bilo je traumatično iskustvo i jednostavno se boji susreta s njim. 

Zato me zanima, ima li netko provjerenu informaciju, može li umjesto nje doći odvjetnik i izjaviti da se slaže sa svime? Dakle, bez njezine prisutnosti. 

Pretrazila sam temu ranije pa sam vidjela da je savjetovano da kod osoba koje se sporazumno razvode, a jedna je primjerice u inozemstvu, da ta osoba angažira odvjetnika da dođe umjesto nje. Pa me zanima, može li se to općenito primijeniti. 

 

ponavljam: opunomoćeni odvjetnik se može pojaviti umjesto stranke u postupku. tako se razvela poznanica.

edit: i odreknu se odmah i prava na žalbu i to je to. sudac odredi plaćanje troška.

uređeno: od Ancica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potvrđujem, jedna ili obje stranke mogu dati punomoć odvjetniku za zastupanje u parnici radi sporazumnog zahtjeva za razvod braka (dakle, za jednog od predlagatelja ili za oboje predlagatelja). Tada ta stranka koja je zastupana po odvjetniku ne mora prisustvovati ročištu i sud će razvesti brak i bez nje. Naravno, to više košta jer ćete morati platiti odvjetnika, ali ako se ne želite susresti s bivšim bračnim drugom, to je vjerojatno jedino rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem Vam svima na odgovorima :)

Još me samo zanima, ukoliko netko i tu informaciju zna iz iskustva, ukoliko jednu od stranaka zastupa odvjetnik i ona se ne planira pojaviti na sudu, je li potrebno da to bude naglašeno u prijedlogu za sporazumni razvod braka? 

Može li se taj odvjetnik samo pojaviti na ročištu na koje su stranke pozvane? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija