Jump to content

GDPR


moto guzzi

Preporučene objave

Vrtić je objavio OGLAS o upisu djece za ostvarivanje prava programa predškolskog odgoja. Na osnovu prošlogodišnjeg iskustva kada su nam odbili žalbu zbog toga što nije upisano  naše dijete, a na naš zahtjev da izvršimo uvid u ostale molbe, pogotovo one djece koji su upisani (pravdajući to GDPR-arom),bojimo se istog ishoda i ove godine. Naime, prilikom upisa trebamo predati tražene dokumente, a onda se na osnovu njih a u skladu sa Pravilnikom o upisu djece boduje svaki od tih dokumenata. Konačan spisak upisane djece čine oni sa najvećim brojem bodova poredanih po visini istiha sve do popune propisanog broja. Nezadovoljni našim plasmanom tražili smo uvid u bodovanje one djece plasiranih ispred našeg. Odbili su nas zbog GDPR-a. Pitanje: ako je poziv javan, i ako smo se svi na njega javili pod istim, propisanim, uvjetima, imamo li mi koji smo nezadovoljni ishodom pravo na uvid u dokumentaciju ostalih sudionika predmetnog poziva? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju, također ne, iz obrazloženih razloga - možete vidjeti koliko oni višerangirani imaju bodova, ali ne možete vidjeti njihovu dokumentaciju, zbog zaštite osobnih podataka, jer biste tako imali uvid u nečije medicinsko stanje, status branitelja, radne odnose roditelja, te sve neke druge osobne i obiteljske prilike koje se boduju. Vi možete prigovarati da Vaši bodovi nisu adekvatno vrednovani, ali ne i tuđe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U potpunosti se slažem sa poštovanom Ruby što se tiče zaštite osobnih podataka,no djelomično i sa poštovanom Ančicom oko mogućnosti  namještanja natječaja,no tko god se javi na natječaj dužan se pridržavati uvjeta istog, ali je dužan poštivati i druge pozitivne zakone i propise pa tako i Zakon o zaštiti privatnih (osobnih) podataka, a samim otkrivanjem podataka primljene djece u vrtić kršio bi se taj Zakon tako da je i moje mišljenje da su ispravno postupili kada nisu dali uvid u određenu dokumentaciju djece koja su primljena u vrtić

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je tako kako kažete (da u javnom natječaju nemam pravo uvida u dokumente ostalih sudionika zbog zaštite njihovih podataka), onda se samo po sebi nameće pitanje: a čemu uopće javni natječaj? I čemu slati dokumentaciju? Jer onaj koji je raspisao taj javni natječaj može onda donijeti Pravilnik u kojem on sam sebe ovlašćuje da taj zadatak (konkretno: prijem djece u vrtić) može uraditi sam, po svojoj volji!?! U protivnom, moje saznanje da je moja molba pravilno bodovana, ne znači ništa jer je nemam sa ničime usporediti. Zar sudjelovanje u JAVNOM pozivu, natječaju i sl., nije samo po sebi pristanak na JAVNOST? Pa i onu koja podrazumijeva i moj uvid u kompletnu javnost? Uostalom, ako ja nemam pravo uvida u druge sudionike JAVNOSTI, zašto to isto pravo ima onaj koji je raspisao tu JAVNOST? Koja je razlika između mene i njega u pogledu GDPR-a? Tu ih ima najmanje dvoje, ali kada uložim žalbu onda o njoj odlučuje Upravno vijeće, a tamo ih ima NOVIH 8 osoba. Po kojoj odredbi zakona o zaštiti osobnih podataka (ili kako se već zove, nebitno) tih novih 8 osoba ima pravo uvida u cjelokupnu dokumentaciju? Mislim, da se oko ovoga u RH ne zna puno. I onda radi tko što hoće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sjetio sam se još nečega. Radi se o sportu: u mlađim dobnim skupinama propisana su godišta za svako pojedino od njih. I svaki klub je dužan službenoj osobi prije utakmice pokazati službeni dokument koji sadrži ime i prezime igrača/igračice, datum rođenja i fotografiju s kojom se dokazuje da dotični/na ima pravo igrati za taj dobnu  kategoriju. Uvid u iste ima pravo i predstavnik suparničke momčadi. Gdje je tu GDPR? Ili je ova JAVNOST drugačija od one prije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , moto guzzi je napisao:

Sjetio sam se još nečega. Radi se o sportu:

Naveli ste primjer koji je različit, ali i dovoljno sličan s vašim slučajem. I koji bi mogao biti primjer poštivanja GDPR-a i posebnih propisa koje GDPR dopušta. Da, pravo na uvid u iskaznice igrača/igračica imaju samo službene osobe, a to su predstavnici klubova i delegat, dakle tri osobe. Nemaju to pravo ni trener protivničke momčadi, igrači pa niti eventualni gledatelji. Čak delegat ima pravo zatražiti uvid u liječničku potvrdu o sposobnosti za natjecanje, posebno ako uz specijalistički liječnički pregled i dovoljno godina natjecatelj može nastupiti i za višu kategoriju.  Ali to pravo nema predstavnik druge momčadi a niti slučajno nema nitko od njih pravo zahtjevati dokumentaciju na osnovu koje su proglašeni sposobnima za natjecanje. Nadalje, voditelj obrade podataka, onaj tko izdaje iskaznice, tj., savez na službenim iskaznicama natjecatelja stavlja samo one podatke koje smije, ime i prezime, datum rođenja i sliku te istoga natjecatelja vodi pod ID saveza. Sve ostale podatke, OIB, dokument kojim potvrđuje svoju dob, roditelje, liječničku dokumentaciju i sl. koji su vođeni pod tim ID, voditelj obrade podataka mora ih držati zaštičenima te u njih nema uvid nitko. Niti bi ih na zahtjev mogao dobiti. 

Pa ako za protivničku momčad npr. kadeta, igra dijete koje po svim predispozicijama izgleda kao da bi mogao igrati za seniore, ja kao predstavnik kluba moram vjerovati da su podaci o godinama točni na iskaznici, da je voditelj obrade podataka po svoj priloženoj dokumentaciji točno unio podatke i da je problem samo u prebrzom razvoju djeteta.

Isto tako, kod domaćinskog natjecanja, samo na osnovu priložene iskaznice također samo s ID, izdane od strane voditelja obrade podataka (Saveza) delegat i predstavnik protivničke momčadi nemaju osnove sumnjati da nisam osposobljen za službenu osobu Rukovoditelja osiguranja ili Fizioterapeuta.

Naravno da pravo na prigovor u oba slučaja postoji ali će rukovoditelj obrade podataka dati odgovor da uvidom u priloženu dokumentaciju to je tako ili nije. Pravo na uvid u dokumentaciju nemam ni ja niti oni. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moderatore hvala na preciznosti. Ali meni još uvijek nije jasno (a tu se slažem sa Ančicom) i ne mogu vjerovati da ne postoji mehanizam provjere , pa ako hoćete i zakonitosti provođenja odluke bilo kakvog natječaja, poziva, natjecanja i sl. na kojem je sudjelovalo više kandidata!?! Pa to otvara Pandorinu kutiju zvanu apsolutizam, odnosno manipulacija. Zamislite samo da SVE, ali ama baš sve u životu se napravi u smislu natjecanja, odnosno izbora između više kandidata, a odluka je onoga tko raspiše taj natječaj, poziv i slično?!? To bi dovelo do rata! Oružanog! Zato i mislim da MORA postojati nadzorni mehanizam. Evo, u ovom "sportskom" primjeru, nadzorni mehanizam je podijeljen između službene osobe i osobe koja predstavlja suparničku stranu. U ovom mom slučaju (upis u vrtić) ja sam suparnička strana svima onima koji su ispred mene na listi. I po toj logici, odnosno analogiji, ja bih onda imao pravo uvida u te dokumente. Zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žalbu se podnosi Upravnom vijeću koje ima 8 članova. I oni su nas prošle godine odbili. Jedino ne znamo da li su oni imali pravo uvida u sve dokumente ili nisu. Odnosno, vjerovali svojim u prvom stupnju. A Pravilnik ne propisuje nekakav treći stupanj (inspekcija, nadležno županijsko tijelo i slično). Nevezano za povjerenje u iste, mene zanima kome se nakon Upravnog vijeća mogu obratiti.

A također sam iznenađen i time što se u ova dva konkretna slučaja (vrtić i sport) ne primjenjuju jednaki kriteriji, odnosno ne važe ista pravila. Očito je nedosljednost naša zbilja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija