Jump to content

Davanje laznog iskaza


Dalmatinac323

Preporučene objave

Postovani. Zanima me kada netko daje lazni iskaz policiji i DORHu nakon pocinjenog kaznenog dijela. Krsi li taj netko automacki zakon o davanju laznog iskaza ukoliko bude prijavljen za to od strane nekog? Time podljeze pokretanju kaznenog postupka za davanje laznog izkaza? Ili pak za kazneno dijelo davanja laznog iskaza odgovara tek po presudi na sudu za predhodno kazneno dijelo koje je pocinio a na koje je dao lazni iskaz. Molim za odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , G-man je napisao:

Za ostvarivanje bića osnovnog oblika KD davanja lažnog iskaza iz čl. 305. st. 1. KZ-a, nije nužno postojanje sudske odluke, koja bi bila donesena na temelju tog iskaza.

Ja sam doživio da je tip dao totalno lažni iskaz pred sudom. Sudski vještak je utvrdio da uopće nije kako je tip rekao u svome lažnom iskazu na sudu. Sve sam kaznenom prijavom prijavio DORH i ništa se nije dogodilo. Jel to zato sto parnica u kojem je tip dao lažni iskaz još nije dovršena ? Dali DORH mora čekati da parnica bude gotova ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Dalmatinac323 je napisao:

Postovani. Zanima me kada netko daje lazni iskaz policiji i DORHu nakon pocinjenog kaznenog dijela. Krsi li taj netko automacki zakon o davanju laznog iskaza ukoliko bude prijavljen za to od strane nekog? Time podljeze pokretanju kaznenog postupka za davanje laznog izkaza? Ili pak za kazneno dijelo davanja laznog iskaza odgovara tek po presudi na sudu za predhodno kazneno dijelo koje je pocinio a na koje je dao lazni iskaz. Molim za odgovor.

I u kakvom je svojstvu ta osoba u postupku? Ako je okrivljenik, on se smije braniti kako god želi, pa i lagati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, drot13 je napisao:

I u kakvom je svojstvu ta osoba u postupku? Ako je okrivljenik, on se smije braniti kako god želi, pa i lagati.

Gle tebi netko zaprijeti da ce te ubit. Poslje nekog vremena te hvata po cesti i pokusava ubit autom nakon cega ga uhapsi policija. On da izjavu da je samo htio pricat stobom iz razloga sto si ti uznemiravao njemu blisku osobu putem poruka. Te kako si sve krivo protumacio. Zar to nije davanje laznog iskaza? Obzirom da je sve slagao od navedenog i da cak ne postoji niti najmanji razlog za takvo ophodjenje prema tebi. Osim pobude niski strasti gdje on sumnja da je njegova zena njega prevarila stobom (sto nigdje nije naveo). Nema dokaza za nista. Izmislio sve pa cak i ime osobe koju si ti navodno uznemiravao porukama.Postavlja se pitanje ako je ovo lazni iskaz sto je tocno htio postic sa ovim dijelom nakon prijetnje? Zar se ti nebi zapitao jel te htio ubit u prometu i da izgleda kao nesretan slucaj? Naravno malo je vjerovatno da ce tako sto netko priznat. Ocito je da laze 50% iskaza za sto ti mozes dokazat da laze kolika je vjerovatnost da laze i drugih 50% iskaza (razloga sto te je protupravno i divljacki zaustavljao vozilom u prometu a to je "samo da popricate". Da mos mislit). Sad je pitanje samo zasto ne prijavit takvo davanje laznog iskaza? A razloga je puno da se prijavi ipak. Osjecaj se slobodno da mi kazes da sam u krivu ako jesam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 23. 04. 2021. at 10:58, Dalmatinac323 je napisao:

Gle tebi netko zaprijeti da ce te ubit. Poslje nekog vremena te hvata po cesti i pokusava ubit autom nakon cega ga uhapsi policija. On da izjavu da je samo htio pricat stobom iz razloga sto si ti uznemiravao njemu blisku osobu putem poruka. Te kako si sve krivo protumacio. Zar to nije davanje laznog iskaza? Obzirom da je sve slagao od navedenog i da cak ne postoji niti najmanji razlog za takvo ophodjenje prema tebi. Osim pobude niski strasti gdje on sumnja da je njegova zena njega prevarila stobom (sto nigdje nije naveo). Nema dokaza za nista. Izmislio sve pa cak i ime osobe koju si ti navodno uznemiravao porukama.Postavlja se pitanje ako je ovo lazni iskaz sto je tocno htio postic sa ovim dijelom nakon prijetnje? Zar se ti nebi zapitao jel te htio ubit u prometu i da izgleda kao nesretan slucaj? Naravno malo je vjerovatno da ce tako sto netko priznat. Ocito je da laze 50% iskaza za sto ti mozes dokazat da laze kolika je vjerovatnost da laze i drugih 50% iskaza (razloga sto te je protupravno i divljacki zaustavljao vozilom u prometu a to je "samo da popricate". Da mos mislit). Sad je pitanje samo zasto ne prijavit takvo davanje laznog iskaza? A razloga je puno da se prijavi ipak. Osjecaj se slobodno da mi kazes da sam u krivu ako jesam.

Ta osoba koja te htjela ubiti autom, ako je za to osumnjičena smije lagati. Smije se braniti kako god želi. Svjedoci ne smiju lagati ali i oni ne moraju odgovoriti na pitanja koja bi ih izložila kaznenom progonu, sramoćenju itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 22. 04. 2021. at 20:00, Dalmatinac323 je napisao:

Sve jasno, tako sam i mislio. Hvala vam za odgovor. :) 

Doduše, treba napomenuti da, iako sudska odluka nije nužna, postoji sudska praksa koja ide u tom smjeru (imamo primjer dvoje naših poznatih nogometaša iz jednog postupka protiv izvjesnog državljanina susjedne nam države).

Na 22. 04. 2021. at 22:02, Ljudska Prava je napisao:

Ja sam doživio da je tip dao totalno lažni iskaz pred sudom. Sudski vještak je utvrdio da uopće nije kako je tip rekao u svome lažnom iskazu na sudu. Sve sam kaznenom prijavom prijavio DORH i ništa se nije dogodilo. Jel to zato sto parnica u kojem je tip dao lažni iskaz još nije dovršena ? Dali DORH mora čekati da parnica bude gotova ?

Za okrivljenike vrijede drugačija pravila, iako postoje teoretičari koji smatraju da ukoliko bi primjerice okrivljenik svojom obranom inicirao kazneni postupak protiv treće osobe, a to se na kraju pokaže neosnovanim, da bi mogao odgovarati za takve laži, doduše ne za KD davanja lažnog iskaza već KD lažnog prijavljivanja KD-a. Jasno, morate dokazati namjeru, što ponekad nije nimalo jednostavno.

A postoje i teoretičari koji se s time definitivno ne slažu, pa sad budite pametni. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija