Jump to content

Spajanje obitelji/privremeni boravak/radna dozvola


PerfectVision

Preporučene objave

Pozdrav.

Ja sam državljanin RH sa prebivalištem u RH, zaposlen u RH.

 

Žena je Bjeloruskinja, namjeravamo pokrenuti postupak dobivanja privremenog boravka od godine dana putem spajanja porodice.

 

1. Može li se ona zaposliti u Hrvatskoj ako joj je odobren privremeni boravak u svrhu spajanja porodice? 

 

2. Dokaz o zdravstvenom osiguranju:

a) mora li se unaprijed uplatiti cijeli iznos za godinu dana?

b) o kojem se iznosu radi?

c) šta ako se ona u međuvremenu zaposli, recimo da se nakon mjesec dana boravka zaposli u nekoj firmi a već je uplatila zdravstveno za godinu dana?

 

Hvala, lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, sivko je napisao:

Može se zaposlit bez problema.Cca 500 kn mjesečno.Kad se zaposli plaćanje ide iz plaće.

Hvala na odgovoru.

 

Stvar je u tome da se pri predaji papira traži dokaz o zdravstvenom osiguranju za vrijeme koje će supruga boraviti u RH.

Kako se ugovor o radu može sklopiti samo u dužini odobrenog boravka to bi značilo da svake godine mora uplatiti tih cca 6000 kuba bez obzira ako bi našla posao?

 

Dosta traljavo su napisani ovi zakoni o strancima, rekao bi i pomalo diskriminirajući, pogotovo ako se radi o supružnicima hrvatskih državljana.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može sklopiti ugovor i na neodređeno ako to poslodavac želi a onda će samo produžavati boravak.Boravak se ionako daje samo na 1 godinu.

Kad se zaposli za produženje će joj bit dovoljno ugovor o radu tako da je više neće tražit dokaze o zdravstvenom.

Ako ugovor bude samo do kraja boravka sljedeći put dostavi unaprijed potpisan ugovor koji će bit datiran od kraja tj.početka novog boravka.

Ništa strašno za dalje samo malo više komplikacija za prvi put.

Ne znam da li vraćaju lovu nakon zaposlenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo su mi odgovorili iz HZZO-a:

Poštovani,

člankom 7. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti stranaca u Republici Hrvatskoj propisano je sljedeće (Zakon_OZO_i_zz_stranaca_procisceni_tekst.pdf (hzzo.hr))

 

Stranac iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona stječe prava i obveze iz obveznoga zdravstvenog osiguranja pod uvjetom da je prethodno jednokratno uplatio doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje na najnižu osnovicu za obračun doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje, i to od dana prestanka ranijeg statusa osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju ili od dana prestanka osiguranja u drugoj državi koje osiguranje se ubraja u staž osiguranja u skladu s propisima Europske unije, odnosno međunarodnim ugovorom, a najduže za razdoblje od 12 mjeseci.

 

Dakle, doprinos se plaća 12 mjeseci unatrag i zatim svaki mjesec na dalje jednom mjesečno. Mjesečni iznos je oko 575 kuna i utvrđuje ga porezna uprava rješenjem. Ako Vam se supruga zaposli tada doprinose plaća poslodavac.

...

Može li neko ovo protumačiti, šta se ovdje točno treba jednokratno uplatiti da bi se dobio "dokaz o zdravstvenom osiguranju"?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 38 minuta, sivko je napisao:

Treba uplatiti 12x575 kuna jednokratno i 575 kuna svaki mjesec dok se ne zaposli.Prvo treba vidjet to s poreznom koliki bi točan iznos bio.

Lakše bi bilo da joj se prvo nađe bilo kakav posao.

Da, ali to joj treba za privremeni boravak a tek kad dobije privremeni boravak na osnovu spajanja obitelji može dobiti posao.

Inače bi joj trebala radna dozvola.

 

I kad dobije privremeni boravak neće biti lako naći posao... 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 27. 04. 2021. at 9:56, PerfectVision je napisao:

Pozdrav.

Ja sam državljanin RH sa prebivalištem u RH, zaposlen u RH.

 

Žena je Bjeloruskinja, namjeravamo pokrenuti postupak dobivanja privremenog boravka od godine dana putem spajanja porodice.

 

1. Može li se ona zaposliti u Hrvatskoj ako joj je odobren privremeni boravak u svrhu spajanja porodice? 

 

2. Dokaz o zdravstvenom osiguranju:

a) mora li se unaprijed uplatiti cijeli iznos za godinu dana?

b) o kojem se iznosu radi?

c) šta ako se ona u međuvremenu zaposli, recimo da se nakon mjesec dana boravka zaposli u nekoj firmi a već je uplatila zdravstveno za godinu dana?

 

Hvala, lijep pozdrav

Placa putno zdrv.za 3 mj ..koje prIlaze uz papire za priznavanje dozvole ,kad dobije dozvolu boravka i OiB onda stim ide u mirovinsko zdr..osiguranje i potvrdom o odjavljenom zdrv.osiguranju iz drzave u kojoj ima prebivalište i od datuma odjave placa zdr..Neka se ne odjavljuje sa zdr..osiguranja tamo gdje ima zdr..dok ne dobije boravisnu .

Isti slučaj kod mene bio .

Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija