Jump to content

Traženje vlasničkog lista najmodavca


jasnagajich

Preporučene objave

Poštovani, imam 'ogroman' problem! Naime, kao podstanarka ispunjavam uvjete za plaćanje dijela najamnine od strane grada Zagreba. Da bih istu i ostvarila potrebno je slijedeće:

Za plaćanje najma najmodavcu: 

 -  Ugovor o najmu nekretnine ovjeren od strane Porezne uprave-(preslika)

Dokazi za najmodavca:

 - dokaz o vlasništvu nekretnine koju je iznajmio (preslika)

- dokument s vidljivima IBAN brojem žiro računa (ugovor o otvaranju žiro računa/  

    potvrda o IBAN broju žiro računa - preslika) 

 -  Izjava najmodavca (Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom)

 

I tu dolazimo do problema! Gradski ured inzistira na vlasničkom listu iako me je najmodavac prijavio na adresu kuće u kojoj je stan i u kojoj i on živi cijeli život (60g., u kući pokojnih roditelja), potpisali smo ugovor o najmu, ovjerili ga kod javnog bilježnika i u poreznoj upravi, on je otvorio žiro račun, poslala sam broj istog i potvrdu da je on vlasnik istog tog žiro računa (!????), te dostavila Izjavu koju spomenuti ured traži. Dakle SVE, odnosno skoro sve. Naime, gradski ured INZISTIRA na vlasničkom listu jer se žele zaštititi od zloupotrebe plaćanja najma osobi koja nije vlasnik stana.

Dakle sve realizirano nije dovoljno bez vlasničkog lista, pa da ne idem dalje u detalje, zanima me;

- ima li gradski ured pravo tražiti najmodavca vlasnički list budući da dotični ne traži niti treba ikakve 'povlastice', 

- ima li gradski ured pravo od mene tražiti dokumente druge osobe (zašto bi najmodavac dostavljao najmoprimcu više od onoga što Zakon o najmu stanova nalaže, što je i učinio)

- čime se temelji mogućnost zloupotrebe ako postoji evidencija u MUP-u, ako je isti taj MUP izdao osobnu iskaznicu temeljom izjave najmodavca i davanjem osobne iskaznice na uvid, ako postoji ovjeren ugovor o najmu, kod javnog bilježnika, a onda i porezne uprave

 

Zaključno, može li gradski ured donjeti propis po vlastitom nahođenju (inzistiranje na vlasničkom listu) i je li spomenuti u skladu sa zakonom? 

 

P.S. Kako da 'natjeram' najmodavca da mi da svoj vlasnički list, koji btw ne posjeduje jer se nakon smrti roditelja nije upisao u gruntovnicu, no nebitno, to je njegova privatna, osobna stvar koja se ne tiče nikoga u ovoj priči a najmanje Gradski ured za socijalnu skrb i osobe sa invaliditetom!!!

Hvala unaprijed i lp!

Jasna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokojni roditelji stanodavca su bili vlasnici, a on se nije upisao u gruntovnicu kad su oni umrli. No to nije bitno! Bitno je to da gradski ured zahtjeva od korisnika nešto što korisnik nema, faktički TUĐI dokument. To je problem. Tko uredu daje to pravo, gdje je to navedeno i koja je svrha istog!?

Thx anyway!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , jasnagajich je napisao:

Pokojni roditelji stanodavca su bili vlasnici, a on se nije upisao u gruntovnicu kad su oni umrli. No to nije bitno!

Pa ne bih rekla da nije bitno, dapače ovdje je presudno za ostvarivanje prava. Zašto umjesto vlasničkog lista stanodavca ne dostavite pravomoćno i ovršno Rješenje o nasljeđivanju, te vlasnički list koji glasi na ime pokojnih roditelja.

prije 6 sati , jasnagajich je napisao:

Bitno je to da gradski ured zahtjeva od korisnika nešto što korisnik nema, faktički TUĐI dokument.

Radi se o dokumentu koji je javno dostupan, pa kao takav se ne može smatrati dokumentom na kojega bi se primjenjivale odredbe o zaštiti osobnih podataka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obratite pažnju molim vas...zašto bi najmodavac zapravo dostavljao išta!??? Što se njega recimo tiču 'moji problemi'. Mene zanima KONKRETNO temeljem čega Gradski ured zahtjeva bilo kakav dokumenat od druge osobe, koja nema veze sa uredom, niti postupkom, niti samnom. Pobogu pa to je njegova dobra volja! Stvarno ne razumijem zašto pišete kako da najmodavac dostavi vlasnički list, a mene zanima, ponavljam treći puta: temeljem čega Gradski ured traži vlasnički list, odnosno je li to u skladu sa zakonom. Draga Borbena7...borim se sa birokracijom, sa onima koji trebaju biti u službi građana a ne da građani imaju problema s njima i zbog njih. U svakom slučaju thx!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 minuta, jasnagajich je napisao:

Obratite pažnju molim vas...zašto bi najmodavac zapravo dostavljao išta!??? 

Ne dostavlja ništa najmodavac već osoba koja traži naknadu.Što sve treba piše u gradskoj odluci gdje je navedeno "odnosno po potrebi i drugi dokazi".U obrascu zahtjeva je uz ostalo naveden vlasnički list.Onaj koji daje subvenciju određuje dokumentaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Na 03. 05. 2021. at 9:16, sivko je napisao:

Ne dostavlja ništa najmodavac već osoba koja traži naknadu.Što sve treba piše u gradskoj odluci gdje je navedeno "odnosno po potrebi i drugi dokazi".U obrascu zahtjeva je uz ostalo naveden vlasnički list.Onaj koji daje subvenciju određuje dokumentaciju.

Hvala, ali i to mi je poznato, da najmodavac ne dostavlja nista. To što piše u gradskoj odluci gdje je navedeno "po potrebi i drugi dokazi", ovom slučaju vlasnički list. Nadalje 'onaj koji daje subvenciju određuje dukumentaciju', što znači slijedeće:

- 'Ništa' se mijenja u 'mora dostaviti najmoprimcu' da bi isti ispunio dio u kojem piše 'i drugi dokazi', dakle isključivo 'dobra volja' najmodavca na koju najmoprimac nikako ne može utjecati, pa tako ni ispuniti tražene uvjete u ovom slučaju

- gdje su navedeni ti drgi dokazi', razlozi obrazloženi, temeljem čega određeni i gdje su zapisani

- donošenje neke odredbe ne znači da je ta odluka ispravna, a u ovom slučaju apsolutno u suprotnosti od Zakona o socijaloj skrbi. Svakodnevno smo svjedoci što se događa kad se u socijali službenici striktno drže propisa kao u slučaju tragedije koja je rezultirala smrću dvogodišnje djevojčice, ne čine ništa da bi se djelovalo fleksibilnije u pojedinim slučajevima, koji ponekad nisu crno-bijeli, a naročito u ovako osjetljivim sutuacijama, a koje su domeni socijane skrbi, a ne suhoparne birokracije, recimo financijske agencije.

uređeno: od Borbena7
Velika slova
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl.100 st.2 https://www.zakon.hr/z/222/Zakon-o-socijalnoj-skrbi je jasan a odnosi se na ovaj zakon https://www.zakon.hr/z/132/Zakon-o-lokalnoj-i-područnoj-(regionalnoj)-samoupravi po kojemu se donose ostali propisi a jedan od tih je i odluka o tim subvencijama.

Ako je najmodavac već dao svoje neke dokumente valjda će dat i one koje je navela Borbena7.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 54 minuta, sivko je napisao:

Čl.100 st.2 https://www.zakon.hr/z/222/Zakon-o-socijalnoj-skrbi je jasan a odnosi se na ovaj zakon https://www.zakon.hr/z/132/Zakon-o-lokalnoj-i-područnoj-(regionalnoj)-samoupravi po kojemu se donose ostali propisi a jedan od tih je i odluka o tim subvencijama.

Ako je najmodavac već dao svoje neke dokumente valjda će dat i one koje je navela Borbena7.

Sivko ponavljamo se, vrtimo u krug...u kojoj odluci, aktu, statutu, propisu, zakonu, pročišćenom tekstu zakina piše 'potreban je vlasnički list'. Svaka odluka, svaki akt treba biti u skladu sa nekim propisom. Svaka odluka, akt, propis treba biti u skladu sa statutom. Svaki statut treba biti u skladu sa zakonom. Svaki zakon treba biti u skladu sa Ustavom RH. Dakle 'potreban vlasnički list' je negdje naveden. Mene zanima KONKRETNO GDJE da bih onda mogla doznati zašto je naveden, iz kojeg razloga. Kad to saznam, tek tada mogu doznati zašto se ne uvažavaju odluke, propisi i saznanja MUP-a RH a i Porezne uprave jer tek tu dolazimo do totalnog apsurda. Najmodavac plaća porez za najam nekretnine kojoj (bez vlasničkog lista) nije vlasnik!? Meni je to skroz neobično, van svake logike, prvi sam saznala za tako nešto. Dakle želim razjasniti sve nedoumice kojih ima podosta, pa sam stoga i napisala prvu objavu i opisala veliki 'problem'.

Ljudi dragi hvala vam doista na trudu i potrošenom vremenu, ali i dalje tražim odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, sivko je napisao:

Odgovor je dat samo ga se ne želi prihvatiti.

Na osnovu zakona donesena je odluka i u njoj piše onako kako su napisali.

Ili ćete dostavit ono što traže ili neće odobriti subvencija.

Odluka je podzakonski akt kojim se opširnije nešto propisuje.

Koji zakon, koji podakt, koji članak, koji stavak, koja alineja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija