Jump to content

Pisanje knjige, kršenje prava


didi8888

Preporučene objave

"Djelo se smatra subjektivno originalnim ako autor ne oponaša drugo njemu poznato djelo."

 

Pozdrav,

pišem knjigu na koju automatski prema Zakonu stječem autorsko pravo. Zanima me, kršim li autorska prava (gornja prva rečenica u navodnicima), ako napišem knjigu koja se bazira na slavenskoj mitologiji (bila bi različita imena, postojale bi izmišljene priče, mitologija je samo okidač mašte)? Također, kršim li prava ako u knjizi spomenem npr. neke likove koji postoje u nekim knjigama koje je autor sam izmislio, kao i vrijeme radnje (godinu) koja već postoji u nekoj knjizi samo pišem vlastitu radnju i ne dotičem se radnje iz te knjige? Smijem li napisati sličnu knjigu koja se bazira na činjenicama knjige koja već postoji s drugačijim likovima i drugačijom radnjom? To znači da taj svijet nije izmišljen jer već postoji. Likove bi samo spomenula, ne bi ih uzimala kao vlastite, stvorila bi svoje likove i svoju radnju na temelju svijeta koji je već izmišljen.

 

Srdačan pozdrav i hvala unaprijed na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 30. 04. 2021. at 19:03, darija1234 je napisao:

"Djelo se smatra subjektivno originalnim ako autor ne oponaša drugo njemu poznato djelo."

 

Pozdrav,

pišem knjigu na koju automatski prema Zakonu stječem autorsko pravo. Zanima me, kršim li autorska prava (gornja prva rečenica u navodnicima), ako napišem knjigu koja se bazira na slavenskoj mitologiji (bila bi različita imena, postojale bi izmišljene priče, mitologija je samo okidač mašte)? Također, kršim li prava ako u knjizi spomenem npr. neke likove koji postoje u nekim knjigama koje je autor sam izmislio, kao i vrijeme radnje (godinu) koja već postoji u nekoj knjizi samo pišem vlastitu radnju i ne dotičem se radnje iz te knjige? Smijem li napisati sličnu knjigu koja se bazira na činjenicama knjige koja već postoji s drugačijim likovima i drugačijom radnjom? To znači da taj svijet nije izmišljen jer već postoji. Likove bi samo spomenula, ne bi ih uzimala kao vlastite, stvorila bi svoje likove i svoju radnju na temelju svijeta koji je već izmišljen.

 

Srdačan pozdrav i hvala unaprijed na odgovoru!

Jel čita ovo netko da mi da neki konkretan odgovor? Ili je sve samo gubljenje vremena?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Gubljenje vremena, nažalost. Da ste "pali s travom" ili vozili prebrzo onda ima hrpa savjeta :-)

Autor originalnog djela Vam je poznat? Ako je, iskreno se nadam, među živima i dostupan osobno bih ga/ju kontaktirao, izložio svoju najmjeru i pitao za mišljenje. Ako nije, onda bih kontaktirao izdavača i tražio savjet. Nije nešto, ali ja bih tako krenuo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija