Jump to content

Porez na dividendu iz inozemstva


goranr

Preporučene objave

Imam nekoliko pitanja u svezi poreza na dividendu iz inozemstva.

Konkretno, platforma koju koristim je trading212 koja obračunava obustavu poreza na dividendu ovisno o domicilnoj državi tvrtke:

US dionice - 30%

UK dionice 0%

NL dionice - 15%

 

Ja bih onda trebao platiti dodatno našoj poreznoj 10% na isplate dionica ovisno o ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (JOPPD obrazac itd.)

US dionica - nema ugovora - dakle dodatno (dvostruko oporezivanje) 10% plus prirez

UK dionica - ugovor postoji - ali opet plaćam 10% plus prirez jer broker nije obustavio ništa poreza

NL dionica - ugovor postoji - ovdje u principu ne bih trebao ništa dodatno platiti, ali bih trebalo ispuniti

INO-IZJAVU (https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Stranice/Ino_Izjava.aspx)

INO-DOH (https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Documents/POREZ NA DOHODAK/INO-DOH.pdf)

uz prilog strane porezne uprave (nizozemske) da je porez zaista uplaćen (https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Documents/POREZ NA DOBIT/OBRAZAC DIVIDENDE.pdf)

 

Nije mi jasno kome sve šaljem na verificiranje ovaj gornji obrazac: brokeru ili nizozemskoj poreznoj ili upravi društva koje je isplatilo dividendu ili svima navedenima?

Naime, trading212 dionice ne drži na moje ime kod njihovog brokera (interactive brokers) već imaju svoju internu evidenciju tako da sumnjam da nizozemska porezna ima podatak da sam ja platio kod njih porez na dividendu od 15%.

Da li je u ovom slučaju možda ispravno smatrati da meni dividende zapravo isplaćuje trading212 kojeg smatram UK tvrtkom i onda svaki mjesec platim našoj poreznoj 10% poreza na zbirnu dividendu koja je isplaćena taj mjesec (to je ono što se vidi u mjesečnom izvješću trading212 koje dobivam) i ne razmišlajm dalje (iako sam tada na gubitku u slučaju npr. nizozemskih ili njemačkih dionica).

 

Ima li itko iskustva s izbjegavanjem dvostrukog oporezivanja?

 

Također, može li se porez na dividende platiti zbirno na kraju godine uz prijavu poreza na kapitalnu dobit ili za svaku pojedinu dionicu ili moram prilikom svake isplate plaćati u roku 30 dana (što je katstrofa ako netko ima 50+ dionica)?

 

 

 

 

uređeno: od goranr
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , goranr je napisao:

Nije mi jasno kome sve šaljem na verificiranje ovaj gornji obrazac

Šalje se našoj poreznoj preko sustava ePorezna, nizozemska porezna nema ništa s ovjeravanjem tih obrazaca kao ni ostali navedeni. 

 

prije 1 sat , goranr je napisao:

može li se porez na dividende platiti zbirno na kraju godine uz prijavu poreza na kapitalnu dobit

Od prošle godine radi se zbirna prijava do 28.12 naredne godine za prethodnu (za 2021 do 28.02.2022)

prije 1 sat , goranr je napisao:

ispravno smatrati da meni dividende zapravo isplaćuje trading212 kojeg smatram UK tvrtkom

ne jer je t212 samo posrednik između vlasnika dionice i isplatitelja dionice

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Dakle, da li sam dobro shvatio:

INO-IZJAVU i INO-DOH šaljem preko e-porezne - da li za svaku dividendu posebno ili se može nekako zbirno - barem ako su iz iste države.

 

Ono što mi i dalje nije jasno je

ZAHTJEV ZA UMANJENJE POREZNE OBVEZE, IZUZIMANJE OD POREZNE OBVEZE ILI POVRAT VIŠE PLAĆENOG POREZA NA DIVIDENDE  (https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Documents/POREZ NA DOBIT/OBRAZAC DIVIDENDE.pdf)

koji bih valjda trebao priložiti uz INO-DOH. No ako otvorimo taj obrazac i pogledamo uputu za popunjavanje pod točkom 2 tamo piše:

2.Obrazac se sastoji od četiri primjerka. Prvi je primjerak za podnositelja zahtjeva, drugi za isplatitelja, treći za Poreznu upravu Ministarstva financija Republike Hrvatske, a četvrti za inozemno porezno tijelo. Točke II, IV, V i VI popunjava podnositelj zahtjeva, točke I i III popunjava isplatitelj, a točku VII popunjava inozemno porezno tijelo. Popunjeni i potpisani primjerci obrasca predaju se inozemnim poreznim tijelima zemlje koje je primatelj rezident. Inozemna porezna tijela će provesti potrebnu kontrolu, ovjeriti predočeni obrazac i zadržati svoj primjerak, a podnositelju zahtjeva vratiti preostala tri primjerka (za podnositelja zahtjeva, isplatitelja i Poreznu upravu Ministarstva financija Republike Hrvatske).

I što sada s time - da ispunim svoj dio i priložim uz INO obrasce pa će porezna to sama dalje rješavati? - nekako sumnjam :/

 

Inače, znam da se porez na kapitalnu dobit može prijavit zbirno do 28.02, ali nisam siguran da je to istina i za porez na dividendu - imate li neki izvor koji eksplicitno spominje dividendu u slučaju da broker ne obustavlja automatski porez - npr. trading212 u slučaju UK dionica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 05. 05. 2021. at 20:34, goranr je napisao:

ili se može nekako zbirno

Trebalo bi moći, a ako ne bude moglo onda na šalter

Na 05. 05. 2021. at 20:34, goranr je napisao:

nekako sumnjam

Da, i ja. Preporučio bih da to odradite sami jer ako će to ići službenim kanalima to će trajati dugo i manja je šansa za neki propust.

Na 05. 05. 2021. at 20:34, goranr je napisao:

eksplicitno spominje dividendu u slučaju da broker ne obustavlja automatski porez

To nemam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Miljko je napisao:

Da, i ja. Preporučio bih da to odradite sami jer ako će to ići službenim kanalima to će trajati dugo i manja je šansa za neki propust.

Hm, da, no onda se vraćamo na moje prvotno pitanje - kako, tj. kome sve slati obrazac 

(https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Documents/POREZ NA DOBIT/OBRAZAC DIVIDENDE.pdf) i kojim redosljedom? Bilo bi super ako bi netko tko je to već radio napisao svoje iskustvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija