Jump to content

Stalni boravak


S.G. 69

Preporučene objave

Imam privremeni boravak na ime spajanja obitelji ( izvanbracna zajednica ) 21.08 ove godine punim 5 godina .Zelim podnijeti zahtjev za stalni boravak,opet na izvanbracnu zajednicu.Ali vidio sam da za stalni ne treba vise polagati poznavanje hr.jezika,vec da to moraju samo oni koji traze dugotrajno boraviste.Znaci,da li prvo polagati jezik pa predati za stalni,ili samo predati zahtjev bez tog papira o poznavanju hr.jezika?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, S.G. 69 je napisao:

I onda danas dobijem e-mail iz MUP-a,na upit sto mi treba od papira za stalni boravak,gdje oni meni kazu da moram prvo produziti privremeni boravak,iako   imam odobren boravak koji vrijedi do 21.08.2021. ???

1.png

Istovremeno predajete i obnovu privremenog i stalnog boravka.

Moje suprug je prošle godine dobio stalni boravak. Istovremeno predao i dobio najprije ponovno privremeni na godinu dana i nakon tri četiri mjeseca stalni boravak.

I da, morao je položiti hrvatski jezik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Adeline je napisao:

Istovremeno predajete i obnovu privremenog i stalnog boravka.

Moje suprug je prošle godine dobio stalni boravak. Istovremeno predao i dobio najprije ponovno privremeni na godinu dana i nakon tri četiri mjeseca stalni boravak.

I da, morao je položiti hrvatski jezik.

Ali ne razumijem,cemu onda nove pogodnosti,da mozes nakon 4 godine privremenog boravka,po osnovu spajanja obitelji,opet produzavati privremeni.? I ja bih sad opet trebao u ovo vrijeme covid-a ,kada ne mozes nigdje ,da odem u BiH,po rodni list koji mi traze,a kod njih je od prve prijave,i opet izjava kod javnog biljeznika da smo u izvanbracnoj zajednici,a i to vec ima kod njih od prve prijave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, S.G. 69 je napisao:

Ali ne razumijem,cemu onda nove pogodnosti,da mozes nakon 4 godine privremenog boravka,po osnovu spajanja obitelji,opet produzavati privremeni.? I ja bih sad opet trebao u ovo vrijeme covid-a ,kada ne mozes nigdje ,da odem u BiH,po rodni list koji mi traze,a kod njih je od prve prijave,i opet izjava kod javnog biljeznika da smo u izvanbracnoj zajednici,a i to vec ima kod njih od prve prijave.

Koliko ja znam, stalni boravak ide nakon punih 5 godina. Moj suprug je prvi taj boravak dobio na 5 godina i onda se opet predaje za privremeni, i na tom privremenom čeka dozvolu za stalni boravak. Ne znam je li ovo uopće razumljivo ali tako je.

Objašnjenje je išlo otprilike ovako; ima pravo na stalni boravak jer je prošlo 5 godina ali mora imati nekakvu vizu dok se taj postupak za stalni boravak provede. Jer nije isto kao i za privremeni. 
Kontaktirat će Vas netko iz policije, postavljati neka pitanja, donositi neke svoje procjene i na kraju odobriti stalni.

Njemu nitko nije tražio rodni list, ni za prvu vizu. Ali kažem, hrvatski jezik je morao položiti i predati uz zahtjev z stalni boravak. Isto je BIH državljanin.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, Adeline je napisao:

Koliko ja znam, stalni boravak ide nakon punih 5 godina. Moj suprug je prvi taj boravak dobio na 5 godina i onda se opet predaje za privremeni, i na tom privremenom čeka dozvolu za stalni boravak. Ne znam je li ovo uopće razumljivo ali tako je.

Objašnjenje je išlo otprilike ovako; ima pravo na stalni boravak jer je prošlo 5 godina ali mora imati nekakvu vizu dok se taj postupak za stalni boravak provede. Jer nije isto kao i za privremeni. 
Kontaktirat će Vas netko iz policije, postavljati neka pitanja, donositi neke svoje procjene i na kraju odobriti stalni.

Njemu nitko nije tražio rodni list, ni za prvu vizu. Ali kažem, hrvatski jezik je morao položiti i predati uz zahtjev z stalni boravak. Isto je BIH državljanin.

Novi zakon o strancima koji je na snazi od sijecnja 2021,donosi pogodnosti u svezi boravka temeljem spajanja obitelji,za stalni boravak gdje se kaze da je dovoljno biti 4 godine.A uvodi se opcija dugotrajnog boravista gdje treba ispuniti zahtjeve koji su bili prije.Znaci poznavnje hr.jezika i min 5 godina priv.boravka.

prije 1 minutu, S.G. 69 je napisao:

Novi zakon o strancima koji je na snazi od sijecnja 2021,donosi pogodnosti u svezi boravka temeljem spajanja obitelji,za stalni boravak gdje se kaze da je dovoljno biti 4 godine.A uvodi se opcija dugotrajnog boravista gdje treba ispuniti zahtjeve koji su bili prije.Znaci poznavnje hr.jezika i min 5 godina priv.boravka.

 

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 14. 05. 2021. at 15:23, S.G. 69 je napisao:

I onda danas dobijem e-mail iz MUP-a,na upit sto mi treba od papira za stalni boravak,gdje oni meni kazu da moram prvo produziti privremeni boravak,iako   imam odobren boravak koji vrijedi do 21.08.2021. ???

1.png

U pravu su.Radi se o st.3 članka 156 https://www.zakon.hr/z/142/Zakon-o-strancima 

Rodni list ili potvrda o slobodnom stanju.Ne znaju da li ste se od zadnji put oženili i da li ste još u izvanbračnoj zajednici.Ili će neki rođak izvaditi u BiH pa poslat ili imate možda e građani u BiH.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Na 14. 05. 2021. at 16:53, Adeline je napisao:

Koliko ja znam, stalni boravak ide nakon punih 5 godina. Moj suprug je prvi taj boravak dobio na 5 godina i onda se opet predaje za privremeni, i na tom privremenom čeka dozvolu za stalni boravak. Ne znam je li ovo uopće razumljivo ali tako je.

Objašnjenje je išlo otprilike ovako; ima pravo na stalni boravak jer je prošlo 5 godina ali mora imati nekakvu vizu dok se taj postupak za stalni boravak provede. Jer nije isto kao i za privremeni. 
Kontaktirat će Vas netko iz policije, postavljati neka pitanja, donositi neke svoje procjene i na kraju odobriti stalni.

Njemu nitko nije tražio rodni list, ni za prvu vizu. Ali kažem, hrvatski jezik je morao položiti i predati uz zahtjev z stalni boravak. Isto je BIH državljanin.

Poštovanje Adeline. Možete li uključiti privatne poruke, da Vam se mogu slati? Imao bih pitanje u vezi sa tim boravkom, potrebna mi je jedna informacija. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Ima li netko da je prošao proceduru za stalni boravak u svrhu spajanja obitelji otkad se promijenio zakon?

 

Zanima me po iskustvu koliko je sve skupa trajalo, što je sve uključivala provjera sad kad nema više potrebe za dokazivanjem znanja jezika, itd? Izgleda da su smanjili koliko smiješ izbivati iz Hrvatske, sad je samo 6 mjeseci u te 4 godine (znači prosječno mjesec i po godišnje), nama će biti knap. Ali se neću žaliti na promjene generalno jer muž svakako ne bi uspio položiti ispit iz jezika, nema nimalo talenta, nikako mu ne ide učenje i bilo ga je toga jako strah, tako da nam je dobro došlo da više ne mora 😅

uređeno: od Gulibuli
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija