Jump to content

Porezna zastara


Nika992

Preporučene objave

Pozdrav, 

Da li netko mozda zna, ako sam otvorila obrt u 01.01.2015 i zatvorila ga 01.02.2020. I imam dug za doprinose od 35000 kn ali taj dug je samo za 2015u godinu jer sam od 2016 godine bila zaposlena kod nekog drugog pa nisam imala obvezu placati doprinose. Ako mi ovrha do danas nije sjela jos, a opomenu sam dobila u 10 mjesecu 2020e godine kada imam pravo na zastaru duga?  U 1 mjesecu 2021e godine? I ako me recimo u 11 mjesecu ovrše da li i dalje imam pravo na zastaru u 2021 godini? 

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 19. 05. 2021. at 14:05, Nika992 je napisao:

ako me recimo u 11 mjesecu ovrše da li i dalje imam pravo na zastaru u 2021 godini?

Svaka aktivnost Ovrhovoditelja, na određenom dugu, sa sobom povlači novi rok zastare.
Ali, pošto se radi o dugu iz Obrta,, jeste li provjerili svoje dugovanje po svom  - O.I.B.- u. ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , frenki zg je napisao:

Svaka aktivnost Ovrhovoditelja, na određenom dugu, sa sobom povlači novi rok zastare.
Ali, pošto se radi o dugu iz Obrta,, jeste li provjerili svoje dugovanje po svom  - O.I.B.- u. ?

Da, jasno mi je, međutim nije li 6 godina rok za apsolutnu zastaru znaci i da mi posalju jos 3 opomene, i ovrhu i bilo sto, generalno gledam 6 godina od 01.01.2016 ili?  Kako to mislite svoje dugovanje? Nisam niti povrat poreza dobila jer se jos vodim pod obrtnik a ne građanin isključivo zbog dugovanja,bar tako oni kazu. Ovakvo, taj obrt nikad nije zaradio niti kune znaci nikad nikakav promet po tom obrtu nije napravljen, ali bila sam mlada i glupa i nisam znala da si doprinose moram placati kao jedini zaposlenik, koji niti nije zapoceo rad, s time da naknadno istrazivanjem shvacam i saznajem da doprinose za zdr. nisu trebali naplatiti obzirom da mladi od 30 koji su zaposleni na neodređeno su oslobodeni zdravstvenog, zar ne?  Za zdravstveno mi je oko 13000 kn za mirovinsko isto toliko i ostalo kamate i neke sitnice 7000 kn sve skupa oko 33000 kn otprilike duga za jednu godinu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Na 20. 05. 2021. at 22:24, frenki zg je napisao:

Svaka aktivnost Ovrhovoditelja, na određenom dugu, sa sobom povlači novi rok zastare.
Ali, pošto se radi o dugu iz Obrta,, jeste li provjerili svoje dugovanje po svom  - O.I.B.- u. ?

Znači, apsolutna zastara onda uopće ne postoji?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Da i ja, kao laik upadnem u temu; Dobio sam porezno rješenje za nekretninu koju sam naslijedio. Kako se ostavinski postupak otezao više od deset godina i dug je malo veći. Sad, po starom zakonu zastara je navodno nastupala nakon tri godine. Po novom je to nakon šest godina. Znači li to da trenutkom donošenja novog zakona se automatski primjenjuje tih šest godina za sva dugovanja? Ili, što bi meni kao laiku bilo smisleno, da se šestogodišnji rok primjenjuje samo od stupanja na snagu novog Općeg poreznog zakona? (to je valjda 1. I 2017?)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po starom zakonu, zastara je bila 3 godine relativna i 6 godina apsolutna. I dvije su vrste zastare kod Porezne, zastara na utvrđivanje poreza i kad se on utvrdi teče zastara na naplatu.

Po novom OPZ-u se primjenjuje jedinstveni rok apsolutne zastare na utvrđivanje 6 godina + nakon što se porez utvrdi teče dodatnih 6 godina zastare na naplatu. 

Molim Vas napišite od kojeg datuma Vam je rješenje o utvrđenom porezu ili kad ste primili to rješenje, koje godine.

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješenje sam dobio pred dva mjeseca, za dug od prethodnih 8 godina (od 2015.g) S time, da su 2018. prijavili potraživanje na sud koji je vodio ostavinski postupak.

Dopunski, poslali su mi rješenje za komunalnu naknadu za tih istih 8 godina. Ja sam bio mišljenja da je za to zastara nakon tri godine po članku 226. Zakona o obveznim odnosima? Ili sam u krivu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije baš moguće da ste dobili rješenje o utvrđenju poreza za 8 prethodnih godina jer Porezna pazi po službenoj dužnosti na zastaru.

Jeste li možda dobili rješenje gdje Vam je utvrđen porez 2015. godine, pa su Vam se 2018. godine uknjižili za taj dug na nekretninu? Ili nešto treće?

Uglavnom, ako Vam je rješenje o nasljeđivanju pravomoćno na primjer (primjer samo) 2015. godine i Porezna ga i zaprimi 2015. godine, onda Porezna uprava ima pravo da Vam utvrdi porez do kraja 2015 te nadalje počevši od 1.1.2016. do 31.12.2021. jer 1.1.2022. nastupa zastara prava na utvrđivanje poreza.

Ako oni na primjer utvrde dug ne baš zadnju od tih 6 godina nego 2016. onda im od 1.1.2017. teče zastara prava na naplatu i nastupa 1.1.2023. (jer kod Porezne postoji zastara na utvrđivanje poreza 6 godina i u odnosu kad se porez utvrdi teče zastara na naplatu dodatnih 6 godina).

Ukratko, sve Vam ovisi o tome:

- kad je rješenje o nasljeđivanju pravomoćno i kad ga je Porezna zaprimila na obradu, donijela rješenje i zadužila Vas,

- da li Vam se za taj Porezni dug dok nije pao u zastaru, Porezna uknjižila na nekretninu (jer onda nema zastare glavnice nego samo pravo na otpis zastarjele kamate).

U svakom slučaju da bi dobili crno na bijelo odgovor od Porezne, možete ako želite podnijeti zahtjev za zastaru pa će Vam oni odgovoriti po tom pitanju (napomena: ukoliko Vam je unutar poreznog duga i dug za mirovinske doprinose, to ako Vam se otpiše po zastari, ne priznaje se za mirovinu).

 

Što se tiče duga za komunalno, možete podnijeti ako želite zahtjev za zastaru i njima pa će Vam (ukoliko se nisu uknjižili na nekretninu za taj dug) biti vjerojatno otpisan dio duga jer je prošlo dosta godina, ali će Vam jedan dio i ostati.

 

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješenje o porezu sam dobio od općine u kojoj se nekretnina nalazi. Rješenje je napisano mjesec dana nakon što je rješenje o nasljeđivanju postalo pravomoćno.

Na nekretnini nema plombe. Ali je općina pred pet godina, prijavila dugovanje na ime poreza i komunalne naknade sudu pred kojim se vodila ostavinska rasprava. Tu prijavu duga je općina napravila upravo zato što je odvjetnica potencijalne nasljednice odbila platiti prethodni dug zbog zastare. 

Dakle, ako ja pravilno razumijem, općina naplaćuje porez u ime porezne uprave. Općina, tj. njihov pravnik je stava da su prijavom potraživanja sudu pred pet godina oni onemogućili zastaru. Barem su mi tako odgovorili, kada sam se pozvao na zastaru. Sve skupa mi je dosta zbunjujuće, a pogotovo ta komunalna naknada i njena zastara?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Dobro, jeste Vi podnijeli pismeni zahtjev za zastaru? Ili ste samo s njima pričali?

Ako niste podnijeli pismeni zahtjev za zastaru, možete ga ako želite podnijeti i morate dobiti rješenje o tome po kojem se onda možete dalje žaliti.

Primjer zahtjeva:

___________________________

Šalje:

Ime i prezime:

OIB:

Adresa:

Poštanski broj i grad:

 

Prima:

Tijelo koje Vam je izdalo rješenje da morate nešto uplatiti (piše Vam točno na rješenju)

 

Predmet: Zahtjev za zastaru

Podnosim zahtjev za zastaru glavnice i kamate na ime duga vezano uz rješenje to i to (prepisati klasu, urudžbeni broj i datum rješenja).

Molim da me se o rješenju mog zahtjeva pismeno obavijesti.

 

Datum:

Potpis podnositelja:

_______________________

P.S. Provjerite u zemljišnim knjigama još jednom da li su upisali za to potraživanje, teret na nekretninu.  Ako još nisu do sada (nego je samo podnijet prijedlog za upis tereta) ako zaprimite neko rješenje suda gdje se dozvoljava upis tereta na nekretninu, obavezno se trebate žaliti i u toj žalbi navesti da u trenutku pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju, teret nije bio upisan u zemljišne knjige te ističete zahtjev za zastaru i zahtjev za zaštitu povjerenja u potpunost zemljišnih knjiga te da osporavate navedeno potraživanje kao i upis tereta u zemljišne knjige.

U svakom slučaju, ako niste do sada podnijeli zahtjev za zastaru u pismenom obliku tijelu koje Vam je izdalo rješenje da imate nešto uplatiti, obzirom se radi o starom dugu, podnesite ga što prije.

 

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Dana 09. 06. 2023. u 1:29, Wallflower je napisao:

Nije baš moguće da ste dobili rješenje o utvrđenju poreza za 8 prethodnih godina jer Porezna pazi po službenoj dužnosti na zastaru.

Jeste li možda dobili rješenje gdje Vam je utvrđen porez 2015. godine, pa su Vam se 2018. godine uknjižili za taj dug na nekretninu? Ili nešto treće?

Uglavnom, ako Vam je rješenje o nasljeđivanju pravomoćno na primjer (primjer samo) 2015. godine i Porezna ga i zaprimi 2015. godine, onda Porezna uprava ima pravo da Vam utvrdi porez do kraja 2015 te nadalje počevši od 1.1.2016. do 31.12.2021. jer 1.1.2022. nastupa zastara prava na utvrđivanje poreza.

Ako oni na primjer utvrde dug ne baš zadnju od tih 6 godina nego 2016. onda im od 1.1.2017. teče zastara prava na naplatu i nastupa 1.1.2023. (jer kod Porezne postoji zastara na utvrđivanje poreza 6 godina i u odnosu kad se porez utvrdi teče zastara na naplatu dodatnih 6 godina).

Ukratko, sve Vam ovisi o tome:

- kad je rješenje o nasljeđivanju pravomoćno i kad ga je Porezna zaprimila na obradu, donijela rješenje i zadužila Vas,

- da li Vam se za taj Porezni dug dok nije pao u zastaru, Porezna uknjižila na nekretninu (jer onda nema zastare glavnice nego samo pravo na otpis zastarjele kamate).

U svakom slučaju da bi dobili crno na bijelo odgovor od Porezne, možete ako želite podnijeti zahtjev za zastaru pa će Vam oni odgovoriti po tom pitanju (napomena: ukoliko Vam je unutar poreznog duga i dug za mirovinske doprinose, to ako Vam se otpiše po zastari, ne priznaje se za mirovinu).

 

Što se tiče duga za komunalno, možete podnijeti ako želite zahtjev za zastaru i njima pa će Vam (ukoliko se nisu uknjižili na nekretninu za taj dug) biti vjerojatno otpisan dio duga jer je prošlo dosta godina, ali će Vam jedan dio i ostati.

 

Oprostite, interesantan mi je Vas stav da Porezna vodi računa o tome po službenoj dužnosti. To vrlo često ne mora biti istina, u mom slučaju na Fini za naplatu stoji Rješenje o ovrsi koje je u zastari  i to skoro godinu dana. Znači ne samo što nije u zastari već se nalazi i u Očevidniku za naplatu.

Kome ovo prijaviti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To Vam nije moj stav. Tako piše u članku 109. Općeg poreznog zakona.

Opći porezni zakon - Zakon.hr

Razlozi zašto još imate ovrhu mogu biti uglavnom:

1. Jer glavnica duga nije u zastari (ako su Vam se uknjižili za taj dug na nekretninu) ili

2. Je dug otpisan u poreznoj evidenciji, ali nije napravljeno rješenje o obustavi ovrhe.

U svakom slučaju se trebate ako imate jedan od ta dva slučaja, javiti u Poreznu pa će Vam oni sve objasniti. A ako je ovaj drugi razlog u pitanju, možete tražiti povrat sredstava koja su Vam prisilno skinuta s računa nakon nastupa zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija