Jump to content

Zastara za oceve dugove


Ikiki

Preporučene objave

Postovani

Kako mogu provjeriti da li je nastupila zastara za dugove za oca koji je umro prije 11g. Zapravo ni ne znam da li je imao dugova jer nismo zivjeli skupa pa nikad nisam dobila nikakve opomene i slicno. Koliko sam u saznanju mislim da je ostao dug prema banci tada Slavonskoj cca 10tis kn, dug za mobitel (nisam sigurna koliko) i neka ŠKZ cca 15 tiskn. To sam nasla među njegovim papirima nakon smrti. U kojoj je to fazi otplaceno ili nije ne znam. Trebala bi se prihvatiti nasljedstva  ali ako ovi dugovi postoje tj ako nije nastupila zastara i ako postoje jos neki za koje ne znam pa + kamata na to sve. Proslo je 11g. Jel to moglo uci u zastaru? Dal se to moze sa sigurnoscu provjeriti i gdje? Ako zastara ovisi o fazama svakog pojedinog postupka gdje se mogu provjeriti u kojim su fazama? Da li Fina ima te podatke i da li ce ih htjeti meni dati? Ili nadlezni sud?

uređeno: od Ikiki
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, ako se npr utvrdi da na nadleznom sudu nema pokrenutih ovrha onda bi sve eventualne ovrhe koje bi se sada pokrenule bile u zastari?

Ili ako se utvrdi da ima ovrha onda je to to, ne bi mogla ocekivati nove za koje ne znam.

Da li od j.biljeznika kome je dodjeljena ostavinska mogu zatraziti da po sluzbenoj duznosti prikupi od suda te informacije? Ako da da li se to dodatno placa?

prije 17 minuta, Borbena7 je napisao:

 

Plaća, mirovina, pokretnine, nekretnine...

Zar ovrhe na placu, morovinu.. ne idu preko Fina-e

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Ikiki je napisao:

Dakle, ako se npr utvrdi da na nadleznom sudu nema pokrenutih ovrha onda bi sve eventualne ovrhe koje bi se sada pokrenule bile u zastari?

Da i ne.

prije 2 minuta, Ikiki je napisao:

Ili ako se utvrdi da ima ovrha onda je to to, ne bi mogla ocekivati nove za koje ne znam.

Nove ne bi mogli očekivati, ali nije posve sigurno da ne postoje ovršne isprave do kojih su vjerovnici došli preko javnih bilježnika, ali i ako postoje potraživanja temeljem njih ona bi bila u zastari, ako je prošlo više od 10. godina od pravomoćnosti istih. Ali napominjem da i ne mora biti tako.

prije 3 minuta, Ikiki je napisao:

Da li od j.biljeznika kome je dodjeljena ostavinska mogu zatraziti da po sluzbenoj duznosti prikupi od suda te informacije? Ako da da li se to dodatno placa?

Možete, ne naplaćuje se. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Nastaviti cu na ovu temu od prošle godine jer su se sad pojavili novi momenti pa bi molila za savjet.

Kao sto sam prethodno pisala otac je umro 2010.g. ostavinska je pokrenuta i završena tek sad u siječnju 2022.g. Danas sam dobila  od tvrtke za otkup potraživanja obavijest o dugu i pozivu na placanje istog. Dug je otkupljen od Addiko banke.Radi se o većem iznosu jer su uračunali i kamatu. Za sad se ne prijete ovrhama cak nisu naveli ni rok za uplatu. Samo obavijest da dug postoji. Koji su njihovi sljedeći koraci koje mogu očekivati? Ovrha? Znači od njegove smrti je prošlo 12g. Jel moguć pozvati se na zastaru? Prilikom ostavinske provjerili smo na sudu prema njegovom mjestu prebivalista da li postoje ovrsni postupci i nije ih bilo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, Ikiki je napisao:

Koji su njihovi sljedeći koraci koje mogu očekivati? Ovrha? Znači od njegove smrti je prošlo 12g. Jel moguć pozvati se na zastaru?

Ovrha slijedi, ako nema dobrovoljnog namirenja i ako to odluči ovrhovoditelj. A da li je nastupila ovrha, to ovisi o činjenici da li je prekinut zastarni rok. Raspolažete sa premalo informacija da bi znali da li je nastupila zastara. Treba pribaviti informaciju temeljem kakve ovršne isprave oni traže svoju naplatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Ikiki je napisao:

A gdje i kako mogu pribaviti informacije?

Od ovrhovoditelja.

prije 1 minutu, Ikiki je napisao:

Od Općinskog suda imam potvrdu da je uvidom u e spis utvrđeno da nema postupaka (parničnih,ovršnih ni kaznenih). Isto i u Fini nema očevidnik

Nije jamstvo da nema duga, jer se radi o starom potraživanju koje ne mora biti u eSpisu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija