Jump to content

Rad blagdanom + nedjelja


Preporučene objave

Tijekom ljeta sam radila u turizmu i dobivali smo uvećanu satnicu za rad nedjeljom, a još više uvećanu za rad blagdanom. Kako je jedan blagdan pao na nedjelju za taj dan nismo dobili nikakvo uvećanje, taj se dan računala obična stanica kao na radni dan. Objašnjenjeno mi je da kad blagdan pada na neradni dan onda nema uvećanja, a nema ni uvećanja za nedjelju jer to nije nedjelja već je bio blagdan. Jedno poništava drugo i obratno. Da li to ima pokriće u zakonu? Hvala!

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Pogledajte čl. 32. st. 1. i 5. Kolektivnog ugovora ugostiteljstva.

Hvala, vidim da piše ako blagdan pada na nedjelju radnik ima pravo za dodatak za rad na blagdan bez dodatka za rad nedjeljom. U mom slučaju to nije ispoštovano, jer nije bilo nikakvog dodatka i objašnjeno nam je da je to tako jer blagdan pada na neradni dan... Bilo pa prošlo, ali zanimalo me, hvala!!

Link to post
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje
Mene zanima da li poslodavac može svojevoljno,bez da piše u ugovoru,zaposlenicima naredit da rade i nedijeljom,iako to u ugovoru nije navedeno,a tjedno radimo 42h i da li je tu nedjelju dužan platiti više kao i blagdane ? Kako i kome se obratiti za kršenje

Hvala

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
Na 02. 06. 2021. at 14:41, Ultimus je napisao:

Mene zanima da li poslodavac može svojevoljno,bez da piše u ugovoru

Kako Vam je u ugovoru o radu uređeno radno vrijeme? 

Na 02. 06. 2021. at 14:41, Ultimus je napisao:

da li je tu nedjelju dužan platiti više kao i blagdane

Kako je ovo regulirano Pravilnikom o radu ili jeste li možda potpisnici nekog od Kolektivnih ugovora?

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
  • 3 tjedna kasnije...
Na 04. 06. 2021. at 9:13, Borbena7 je napisao:

Kako Vam je u ugovoru o radu uređeno radno vrijeme? 

Kako je ovo regulirano Pravilnikom o radu ili jeste li možda potpisnici nekog od Kolektivnih ugovora?

Radim kod privatnika,nema nikakavog kolektivnog ugovora,u ugovoru je samo napisano da radim od pon-sub u punom radnom vremenu

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
Na 02. 06. 2021. at 14:41, Ultimus je napisao:

Mene zanima da li poslodavac može svojevoljno,bez da piše u ugovoru,zaposlenicima naredit da rade i nedijeljom,iako to u ugovoru nije navedeno,a tjedno radimo 42h i da li je tu nedjelju dužan platiti više kao i blagdane ?

Ovo bi bio prekovremeni rad, a poslodavac može od radnika tražiti da radi prekovremeno samo u slučaju postojanja izvanrednih i nepredvidivih okolnosti. Pogledajte čl. 65. Zakona o radu u pogledu broja dopuštenih prekovremenih sati rada.

Link to post
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...