Jump to content

Nasljeđivanje duga


Mage

Preporučene objave

Poštovani, ne znam da li je bilo sličnog pitanja, ali nisam našla. Ako je ispričavam se. 

Moj otac je preminuo prije 7 mjeseci (62 god.) U vlasništvu je imao jedan stan, a ostala dva stana su glasila na njega i na mamu kao zajednicke vlasnike. Imao je obrt do 2005 godine kada ga je zatvorio zbog dugova jer nije placao svoje mirovinsko i zdravstveno (radnika nije imao). Mislim da je dug oko 100 000 kn. Nakon 2005 godine obrt je otvorila moja mama te se on od tada vodi kao nezaposlen jer su zivjeli od maminih prihoda. Ostavinska rasprava jos uvijek nije bila, bit ce uskoro te ce sve nasljediti mama. S tim da je on bio blokiran sa svih strana zbog tog duga znaci nije imao ni racun u banci jer mu nije ni trebao niti ista sto bi kupili nije bilo na njegovo ime, stan mu nisu oduzeli jer mu je to bila jedina imovina. Moje pitanje je da li ce mama nasljediti taj dug? Ako da, da li je moguce taj dug stavit u zastaru (dug star 15 godina) nakon njegove smrti? Znam da je pokusavao slati zamolbe za zastaru u par navrata dok je bio ziv, ali ne znam kakav je odgovor dobivao. Da li se ista moze napraviti oko tog duga osim odricanja nasljedstva s tim da taj stan ima veliku vrijednost.

Usput bi htjela znati da li nasljednik mora platit racune na njegovo ime tipa komunalne usluge i naknadu za uredenje voda? Voda i struja su cisti nema dugova.

 

Oprostite na opseznom pitanju i hvala na bilokakvom odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako će nasljednik biti samo majka? Taj stan nije bio predmet ovrhe iz nekog drugog razloga, ali sigurno nije ovo što navodite i to iz više razloga. Zastara ovisi o tome u kojoj je fazi postupka prekinut činjenicom smrti dužnika, tako da bi trebali provjeriti kod vjerovnika koliki je stvarni dug sa kamatama i troškovima, te pribaviti poslovne brojeve spisa da bi utvrdili njihov status i mogućnost na pozivanje na zastaru postupka. I jednaka je odgovornost nasljednika za ovaj dug, kao i za dugove na ime nepodmirenih režija 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Borbena7 je napisao:

Kako će nasljednik biti samo majka? Taj stan nije bio predmet ovrhe iz nekog drugog razloga, ali sigurno nije ovo što navodite i to iz više razloga. Zastara ovisi o tome u kojoj je fazi postupka prekinut činjenicom smrti dužnika, tako da bi trebali provjeriti kod vjerovnika koliki je stvarni dug sa kamatama i troškovima, te pribaviti poslovne brojeve spisa da bi utvrdili njihov status i mogućnost na pozivanje na zastaru postupka. I jednaka je odgovornost nasljednika za ovaj dug, kao i za dugove na ime nepodmirenih režija 

Takav je dogovor između majke, brata i mene. Sve ce nasljediti ona, pa kad dode vrijeme ce odluciti kome ce sta ostaviti u nasljedstvo. 

Nisam sigurna da li je stan predmet ovrhe, ali ako bi bio zar se vec 15 godina nebi rjesio taj dug. Nisam upucena u to kako funkcioniraju ovrhe pa stvarno ne znam. Koliko se sjecam on je govorio da mu je to jedino sto ima pa ga iz tog razloga ne mogu izbacit doslovno na ulicu. Ne znam koliko je to tocno.

Sto se tice zastare mozda ce zvucit glupo, ali me strah kopat po tome da ne pokrenem nesto sto je mozda stopirano. Sto mislite jel bolje to istraziti prije ili poslije ostavinske rasprave? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Mage je napisao:

Takav je dogovor između majke, brata i mene. Sve ce nasljediti ona, pa kad dode vrijeme ce odluciti kome ce sta ostaviti u nasljedstvo. 

To Vam i nije najsretnije rješenje. A ako se prihvatite svog nasljednog dijela i potom se odmah odreknete u majčino ime, tada odgovarate za dugove ostavitelja isto kao i majka.

prije 8 sati , Mage je napisao:

Nisam sigurna da li je stan predmet ovrhe, ali ako bi bio zar se vec 15 godina nebi rjesio taj dug.

Provjerite da li na očevim vlasničkim i suvlasnički dijelovima nekretnina ima upisanih zabilježeni tereta u zemljišnim knjigama. A duljina postupka ne bi bila mjerodavna za određivanje da li dug postoji ili ne.

prije 8 sati , Mage je napisao:

Koliko se sjecam on je govorio da mu je to jedino sto ima pa ga iz tog razloga ne mogu izbacit doslovno na ulicu. Ne znam koliko je to tocno.

Na žalost, nije točno. I to mu nije bila jedina nekretnina, jer je imao suvlasništvo u drugim nekretninama.

prije 8 sati , Mage je napisao:

Sto mislite jel bolje to istraziti prije ili poslije ostavinske rasprave? 

Iza ostavinske rasprave će biti kasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

To Vam i nije najsretnije rješenje. A ako se prihvatite svog nasljednog dijela i potom se odmah odreknete u majčino ime, tada odgovarate za dugove ostavitelja isto kao i majka.

Pokojni otac nije ostavio oporuku. Umro je iznenada. Brat i ja jos uvijek studiramo i nezaposleni smo. Jel to svejedno znaci da prihvacamo i odricemo se u njeno ime te svejedno odgovaramo za dugove? 

 

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Provjerite da li na očevim vlasničkim i suvlasnički dijelovima nekretnina ima upisanih zabilježeni tereta u zemljišnim knjigama.

Zgrada ima 3 stana. Ispravak mojeg krivog navoda, kako naknadno saznajem, jedan stan je u maminom vlasnistvu, drugi je bio na tatu. A sto se tice treceg tu se vodi postupak uknjizenja, trenutno je uknjizen grad, te su se trebali uknjizit mama i tata, ali je on u meduvremenu umro. Znaci imao je samo tu jednu nekretninu na svoje ime. Usput savjetovali su nam da se na ostavinskoj izjasnimo kao izvankjizni vlasnici treceg stana te da ce grad to prihvatit. Sto se tice zabiljezenih tereta na tatin stan ne mogu pronaci u zemljoknjiznim knjigama na internetu stoji mi da je vlasnik samo grad. (Valjda jer nije etazirano, ne znam stvarno).

prije 5 sati , Borbena7 je napisao:

Iza ostavinske rasprave će biti kasno.

U redu znaci moram djelovat odmah. Samo da potvrdim znaci iako je on umro ja mogu trazit zastaru za njegove dugove? I oprostite, ali ovo mi je prvi put da se bavim ovakvim stvarima odakle da krenem? Gdje idem provjerit da li dug postoji i gdje predajem zahtjev za zastaru? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, Mage je napisao:

Brat i ja jos uvijek studiramo i nezaposleni smo.

Nemojte da Vas majka jednog dana izigra, pa sve ostavi bratu ili obrnuto vrijedi i za brata. Razmislite.

prije 20 minuta, Mage je napisao:

Jel to svejedno znaci da prihvacamo i odricemo se u njeno ime te svejedno odgovaramo za dugove? 

Da. Ne odgovarate za dugove, ako kažete da se odričete svog nasljednog dijela. Znači nema prihvata i odricanja, već samo odricanja.

prije 20 minuta, Mage je napisao:

Znaci imao je samo tu jednu nekretninu na svoje ime.

I dalje ostajem pri svome odgovoru, jer se izmjene i dopune OZ ne primjenjuju na ovakve stare ovrhe tj. zaštita jedine nekretnine ovdje ne vrijedi.

prije 20 minuta, Mage je napisao:

Samo da potvrdim znaci iako je on umro ja mogu trazit zastaru za njegove dugove? I oprostite, ali ovo mi je prvi put da se bavim ovakvim stvarima odakle da krenem? Gdje idem provjerit da li dug postoji i gdje predajem zahtjev za zastaru? 

Krenite od dokumentacije koju imate kod kuće, a zatim pođite na nadležni Općinski sud. Zastaru ne možete samo tako tražiti, trebate vidjeti što i gdje se vodi, da bi znali kada i kako podnijeti žalbu na ime zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Borbena7 je napisao:

Nemojte da Vas majka jednog dana izigra, pa sve ostavi bratu ili obrnuto vrijedi i za brata. Razmislite.

Nemamo takvih problema, povezana smo obitelj. Tata je vodio sve pa smo mi poslje njega ostali malo izgubljeni jer nismo imali ovakav tip obaveza ranije niti smo upuceni odakle krenuti, idemo malim koracima.

 

prije 21 sati , Borbena7 je napisao:

Krenite od dokumentacije koju imate kod kuće, a zatim pođite na nadležni Općinski sud. Zastaru ne možete samo tako tražiti, trebate vidjeti što i gdje se vodi, da bi znali kada i kako podnijeti žalbu na ime zastare.

Dokumentaciju ne mogu pronaci, pa cu krenuti od opcinskog suda valjda ce me oni znati uputiti sto i kako dalje. 

Hvala Vam od srca puno ste mi pomogli. Sad znam od kud da krenem. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija