Jump to content

Mirovina


gmail

Preporučene objave

Poštovani keoma,

za izračun minimalne braniteljske mirovine dovoljno je 100 dana borbenog sektora u Domovinskom ratu. Svaki dan u borbenom sektoru (a ne radni staž) pridonosi rastu minimalne braniteljske mirovine za cca 0,50 kn a taj iznos se odnosi na starosnu mirovinu i invalidsku mirovinu  - opća nesposobnost. Invalidska mirovina - profesionalna nesposobnost je za 20 % manja.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Nastavno na ovu temu imam pitanje

Umirovljena sam DVO  od 30.06.2016. godine. U trenutku odlaska u mirovinu imao sam 50 godina i 6 mjeseci života. Branitelj sam i dragovoljac sa preko 1500 dana borbenog sektora. U trenutku umirovljenja imao sam 31 godinu i 3 mjeseca efektivnog radnog staža, 4 godine i 9 mjeseci posebnog staža ( rat) i 6 godina i nešto staža sa posebnim trajanjem (benificija). U međuvremenu sam se u mirovini zaposlio na pola radnog vremena i radim već 30 mjeseci. Pitanje je:  Kada prestanem raditi isplati li mi se tražiti ponovni izračun mirovine i po kojem Zakonu bi to bilo povoljnije? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani adrad,

dragi kolega, bez vaše potpune suradnje nema ni ispravnog izračuna starosnih mirovina niti nadnevka kad vam se može priznati pravo na starosne mirovine po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Nemate pravo na korekciju mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, jer taj zakon to nije ni predvidio ???

Napamet sam postavio da pravo na starosne mirovine ostvarujete na 60-ti rođendan uz igranje sa vašim pvb za ukupni radni staž od  0,8, 1,2 i 1,5 (uz trenutni radni staž) i dobio iznose vaših potencijalnih starosnih mirovina od:

Sami odaberite koji vam je najpovoljniji ?,  nisam u prilici odrediti precizniji informativni izračun vaših starosnih mirovina, ni nadnevak priznavanja prava na starosne mirovine, bez vaše dodatne suradnje.

pvb 0,8 Izracun mirovine.jpg

pvb 1,2 Izracun mirovine.jpg

pvb 1,5 Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani adrad, radi li se o pvb za ukupni radni staž i od kada ili je to najpovoljniji vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja iz vašeg rješenja o mirovini po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS ?

Možete li preko poruke dostaviti vaše rješenje o pravu na mirovinu kako bih mogao izračunati kad ostvarujete pravo na priznavanje starosnih mirovina, kao i točan broj dana borbenog sektora tijekom Domovinskog rata ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu, nije problem. Evo rješenja:

- obrisano radi osobnih podataka

Moje glavno pitanje je: Hoću li imati pravo na novi izračun mirovine, naravno kada prestanem sa radom na 4 sata, obzirom da sam radio više od 24 mjeseca? I drugo pitanje: Mogu li tada zatražiti da mi se mirovina izračuna sukladno Zakonu o braniteljima iz 2019. godine? i naravno koji bi od ta dva izračuna bio povoljniji?

uređeno: od drot13
- obrisano radi osobnih podataka
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani adrad,

sa dosadašnjim beneficijama ostvarujete pravo na odlazak u starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog na svoj 60 –ti  rođendan:

- zbog više od 4 g. provedenih na dužnosti 12/16  - ostvarujete 1 godine,

- zbog više od 23 g. provedenih na dužnosti 12/15  - ostvarujete dodatnih  4 godine,

- UKUPNO  5 godina smanjenja

Temeljem dosadašnji beneficija ostvarili ste pravo na priznavanje ostalih starosnih mirovina, ako za vas budu povoljnije, kad navršite 60 godina života, to jest 05.12.2025.g.

Da bi to bilo tako, trebate od MORH-a zatražiti Potvrdu o stvarnom beneficiranom stažu tijekom Domovinskog rata, primjer u privitku.

Koristite li pristup e građanin ?

Trenutno vam je povoljniji iznos braniteljske starosne mirovine u odnosu na starosnu mirovinu po ZOMO a za odnos prema sadašnjoj starosnoj mirovini po članku 6. trebate pristup e građanin. 

Ivan Ivić-beneficirani staž.doc

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E onda se već danas možete malo igrati sa informativnim izračunom starosne mirovine po općem propisu ZOMO. Kad uđete na e građanin probajte otvoriti stranicu HZMO na kojoj ima informativni izračun mirovina.

Upišite da imate 43.g. i 7.mj. ukupnog mirovinskog staža i da sa nadnevkom 01.08.2021.g. želite informativni izračun mirovine bez uvjeta.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , keoma je napisao:

Opet onako usput da ne otvaram temu.Koliko se od prilike čeka na prvi kontakt ili riješenje,pismeni ili usmeni nakon predaje zahtjeva za mirovinu jer biti će da ostaje sve manje vremena a valjalo bi dočekati.

Kolega je bio u mirovini pa je predao zahtjev u 11.2020. kada je dobio trajno HRVI i još nije dobio novo rješenje tj. novi izračun, znači prošlo nekih 7 mjeseci ako ste na to vrijeme mislili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Skywalker007 je napisao:

Kolega je bio u mirovini pa je predao zahtjev u 11.2020. kada je dobio trajno HRVI i još nije dobio novo rješenje tj. novi izračun, znači prošlo nekih 7 mjeseci ako ste na to vrijeme mislili.

Da samo što ja nisam u mirovini nego mi je prvi puta a vjerojatno i zadnji.U biti ništa ove godine od riješenja izgleda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 30. 06. 2021. at 23:48, keoma je napisao:

Opet onako usput da ne otvaram temu.Koliko se od prilike čeka na prvi kontakt ili riješenje,pismeni ili usmeni nakon predaje zahtjeva za mirovinu jer biti će da ostaje sve manje vremena a valjalo bi dočekati.

 

Na 01. 07. 2021. at 8:21, Skywalker007 je napisao:

Kolega je bio u mirovini pa je predao zahtjev u 11.2020. kada je dobio trajno HRVI i još nije dobio novo rješenje tj. novi izračun, znači prošlo nekih 7 mjeseci ako ste na to vrijeme mislili.

prije 22 sati , Skywalker007 je napisao:

Da  ide sporo ako je po Zakonu o braniteljima pogotovo ova invalidska kumulirana, milion komisija pa komisija na komisiju...ostale mirovine budu u roku 1 do 2 mjeseca sve riješene.

Ja čekao skoro dvije godine do rješenja, neka Kolega sazna tko ima njegov predmet pa da pita gdje je zapelo. Samo treba biti uporan i ne odustati.

U pitanju je invalidska mirovina- kumulirani uzrok.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , zoranp je napisao:

 

Ja čekao skoro dvije godine do rješenja, neka Kolega sazna tko ima njegov predmet pa da pita gdje je zapelo. Samo treba biti uporan i ne odustati.

U pitanju je invalidska mirovina- kumulirani uzrok.

 

 

 

Znao je kolega odmah kod koje pravnice je u mirovinskom njegov predmet, ali nije problem u mirovinskom nego je išao predmet u ZOSI na vještačenje omjera rat-mir i onda skoro 4 mjeseca je predmet bio u ministarstvu branitelja da oni kao revizorno tijelo daju blagoslov onda nekih mjesec dana da dobije čin i sada će valjda dobiti novo rješenje. Uglavnom najduže je bilo u min.branitelja koji to jako dugo rješavaju samo a ljudi gube pridodani staž i otprilike 150 kn po godini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 30. 06. 2021. at 22:48, prof je napisao:

E onda se već danas možete malo igrati sa informativnim izračunom starosne mirovine po općem propisu ZOMO. Kad uđete na e građanin probajte otvoriti stranicu HZMO na kojoj ima informativni izračun mirovina.

Upišite da imate 43.g. i 7.mj. ukupnog mirovinskog staža i da sa nadnevkom 01.08.2021.g. želite informativni izračun mirovine bez uvjeta.

Poštovani adrad, molim vas pročitajte privatnu poruku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija