Jump to content

Porez na dobitak - prodaja 3+ nekretnine u 5 godina


Matx

Preporučene objave

Dobar dan,

Brat i ja smo suvlasnici na 2 cestice građevinskog zemljista koje smo prodali 2018. i 2019.godine.

Sada bi prodali jos 2 parcele (moraju se prodati zajedno, nemamo mogucnost prodavati ih odvojeno) od ukupno 5600m2 (3600 i 2000m2). Parcele su vecinski poljoprivredne, međutim od 5600m2 ukupno 400m2 je građevinsko zemljiste.

Zanima me da li bi prodajom te 2 parcele bili obveznici placanja poreza na dobit, buduci da bi prodali ukupno 4 parcele unutar 5 godina, iako su dvije bile građevinske, a dvije (vecinski) poljoprivredne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 59 minuta, Matx je napisao:

Dobar dan,

Brat i ja smo suvlasnici na 2 cestice građevinskog zemljista koje smo prodali 2018. i 2019.godine.

Sada bi prodali jos 2 parcele (moraju se prodati zajedno, nemamo mogucnost prodavati ih odvojeno) od ukupno 5600m2 (3600 i 2000m2). Parcele su vecinski poljoprivredne, međutim od 5600m2 ukupno 400m2 je građevinsko zemljiste.

Zanima me da li bi prodajom te 2 parcele bili obveznici placanja poreza na dobit, buduci da bi prodali ukupno 4 parcele unutar 5 godina, iako su dvije bile građevinske, a dvije (vecinski) poljoprivredne?

Sami izračunaj te, da vremenska razlika bude 24.mj od zadnje prodaje.
Ako je unutar 24.mj - napravite - Predugovor, i sačekaj te , a kad prođe vrijeme od 24.mj.
napravite Ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, frenki zg je napisao:

Sami izračunaj te, da vremenska razlika bude 24.mj od zadnje prodaje.
Ako je unutar 24.mj - napravite - Predugovor, i sačekaj te , a kad prođe vrijeme od 24.mj.
napravite Ugovor.

Zasto trebam paziti da bude 24 mj od zadnje prodaje? Zar nije 24 mj samo u slucaju kad bi kupovali i prodavali dalje te parcele? Parcele su stecene nasljedstvom. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Matx je napisao:

Zanima me da li bi prodajom te 2 parcele bili obveznici placanja poreza na dobit,

 

prije 6 sati , Matx je napisao:

Prije 25 i 5 godina

Radilo bi se o porezu na dohodak prema Zakonu o porezu na dohodak. Pitao sam vrijeme stjecanja nekretnina jer je za naplatu poreza u odredbama zakona navedeno da se tih pet godina računa "od dana stjecanja nekretnine". Prema svemu (a kako ste napisali "prije") ja baš i ne vidim više osnova za naplatu poreza na dohodak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija