Jump to content

Oduzeta vozačka dozvola


Emir555

Preporučene objave

Poštovani forumaši, vozio sam auto prije polaganja ispita, te sam se slupao i pobjegao s mjesta nesrece. Naime Polozio sam 11.7.2020. , da bi mi potom mjesec dana kasnije 3.8.2020. Doslo rjesenje da mi se oduzima i ukida vozačka dozvola, rješenjem suda koji je proglasio da sam kriv za prekršaj iz članka 176. Stavka 5. , te članka 216. Stavka 3.

ali ta presuda je pravomoćna od 17.6.2020. , a ja sam položio 11.7.2020. Zanima me zašto mi su dopustili da položim ako će mi je ukinuti nakon mjesec dana?

nemam pravo na žalbu, nego samo rok od 30 dana ta pokrenem upravni spor

Ja znam da sam kriv i neka mi ju oduzmu na dvije godine, samo da ne moram opet položit.

hvala na čitanju lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali presuda je pravomocna od 17.6.2020. A ja sam položio 11.7.2020.

pa me zanima zašto su mi onda dali da izadjem na ispit?

jel se isplati pokrenuti upravni spor ili cu samo trošiti vrijeme i novac djabe?

 

Ali imam i makedonsko državljanstvo, znači dvojno državljanstvo

pa oce Mi pravit problema ako položim tamo i vozim ovdje s tom vozačkom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće pravit problema, ali ako imate makedonsko državljanstvo onda požurite u Makedoniju zamijenit Hrvatsku vozačku za makedonsku (dok rješenje o oduzimanju ne postane pravomoćno)

Ako vam Makedonci zamijene vozačku dozvolu i pod uvjetom da nemate u Hrvatskoj nikakvih drugih mjera zabrane upravljanja, moći ćete voziti bez problema

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Emir555 je napisao:

Ali presuda je pravomocna od 17.6.2020. A ja sam položio 11.7.2020.

pa me zanima zašto su mi onda dali da izadjem na ispit?

jel se isplati pokrenuti upravni spor ili cu samo trošiti vrijeme i novac djabe?

Sorry krivo sam gledao datume.

Trebao si dobit rješenje da ti odbijaju zahtjev za izdavanje vozačke na 2 godine po čl.286 st.7.

Tehnički nema vožnje sljedeće 2 godine.

Možeš pokrenut upravni spor jer su ti napisali krivo rješenje.

prije 12 sati , Iustitia_ZD je napisao:

Neće pravit problema, ali ako imate makedonsko državljanstvo onda požurite u Makedoniju zamijenit Hrvatsku vozačku za makedonsku (dok rješenje o oduzimanju ne postane pravomoćno)

Ako vam Makedonci zamijene vozačku dozvolu i pod uvjetom da nemate u Hrvatskoj nikakvih drugih mjera zabrane upravljanja, moći ćete voziti bez problema

Tu bi moglo bit problema u Makedoniji ovisno da li provjeravaju vozačke preko EU sistema i da li našima šalju obavijest o zamjeni.Drugi problem je što će ga kao stranca provjeravati preko imena i prezimena pa će se vidjet i da je naš državljan i što je sa vozačkom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav, slučajem okolnosti nisam bio u mogućnosti pokrenuti upravni spor koji je imao rok pokretanja od 30 dana. Zanima me jel bi mogao sad pokrenuti taj postupak?
 

Ako to ne uspije, mislio sam položiti u Sjevernoj Makedoniji ( imam dvojno državljanstvo). Oce li mi ovdje praviti problema jer vozim sa stranom vozačkom? Da na glasim sud mi nije dao mjeru zabrane upravljanja vozilom, nego sam skupio 9 bodova. Samim time mi je oduzeta i ukinuta vozačka dozvola.

Hvala na čitanju. Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Emir555 je napisao:

Pozdrav, slučajem okolnosti nisam bio u mogućnosti pokrenuti upravni spor koji je imao rok pokretanja od 30 dana. Zanima me jel bi mogao sad pokrenuti taj postupak?

ne možete pokrenuti više. uspjeh u takvom sporu bi ionako bio upitan

prije 13 sati , Emir555 je napisao:

Ako to ne uspije, mislio sam položiti u Sjevernoj Makedoniji ( imam dvojno državljanstvo). Oce li mi ovdje praviti problema jer vozim sa stranom vozačkom? Da na glasim sud mi nije dao mjeru zabrane upravljanja vozilom, nego sam skupio 9 bodova. Samim time mi je oduzeta i ukinuta vozačka dozvola.

Po sadašnjem stanju propisa nema prepreke za korištenje takve vozačke dozvole, međutim jučer je na internetskim portalima izašla vijest da je MUP već pokrenuo proceduru za izmjene i dopune ZSPC-a kojima je između ostaloga predviđeno:

 

Citiraj

zakonski će se regulirati ograničenje korištenja vozačke dozvole za vozače kojima je taj dokument izdan u nekoj stranoj zemlji, a prikupe propisan broj negativnih prekršajnih bodova, kao i vozaču kojem je vozačka dozvola izdana u Hrvatskoj.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Dali Netko ima informaciju,,

 

meni je također ukinuta vozačka dozvola zbog 9 bodova. Sada je prošla jedna godina. Ima li opcija da krenem sada u autoškolu, riješim predavanja, prvu pomoc, pismeni ispit te da za kraj ostavim vožnju i ispit vožnje, točno kada bude dvije godine od dana izvrsnosti da obavim vožnju i ispit vožnje?

 

unaprijed zahvaljujem. 
Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje je to provjeriti s auto-školom, ali ZOSPC u čl. 286. kaže da se dvije godine ne može podnijeti zahtjev za izdavanje nove vozačke, a zahtjev za izdavanje nove vozačke koji je podnesen prije isteka dvije godine će se odbaciti. Tom logikom, možete odraditi sve pripremne radnje, ali ne možete MUP-u podnijeti zahtjev za izdavanje vozačke prije isteka 2 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav, dobio sam rješenje o ukidanju, i poništavanje vozačke dozvole zbog 12 negativnih bodova. Auto mi je neophodno za posao, tako da razmišljam o polaganju u BiH, ili nekoj drugoj ex  yu državi, kako bi mogao nastavit radit.  Hrvatski sam državljanin, zanima me dali je uopšte moguće, tj. Dali će me pustit tamo polagati vozački ispit. Nemam ni prebivalište ni ništa u ni jednoj ex yu državi. Unaprijed hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za to ćete se morat obratiti nadležnim tijelima u BiH.

mislim da ovdje možete naći neke korisne informacije: http://sps.gov.ba/boravak-stranaca-u-bih/

ukoliko biste i uspjeli ishoditi boravak i položiti vozački ispit u BiH, želim vam skrenuti pozornost da je MUP postao svjestan "rupe u zakonu" koja omogućava vožnju sa stranom vozačkom dozvolom ukoliko je hrvatska vozačka ukinuta.

tu rupu planiraju zakrpati idućom izmjenom i dopunom ZSPC-a čime bi se to onemogućilo.

stoga dobro razmislite isplati li vam se ulaziti u takav poduhvat, zato jer bi promjena zakona trebala biti u 1. polugodištu 2021. godine 

ipak, ako položite i dobijete BiH vozačku, moći ćete se voziti sve do eventualne promjene zakona, ali isto tako biste nakon isteka 2 godine od ukidanja vozačke istu mogli i zamijeniti za hrvatsku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Meni se ista stvar desila, naime dva puta sam zaustavljen prije polozenog ispita u 12.mj 2019, i 1.mj 2020. Na oba rocista koja su bila zakazana u 6.mj 2020 sud mi nije izrekao nikakve mjere zabrane polaganja, naprotiv naveli su kao olakotnu okolnost sto sam u meduvremenu upisao tecaj polaganja. Novcane kazne sam platio i uredno polozio u 12.mj 2020. Da bi mi sad 6mjeseci nakon sto sam polozio i izvadio vozacku dosao poziv u kojem pise da se pokrece rjesenje o ukidanju dozvole.

Ima li itko kakav savjet? Hvala svima

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , duje1701 je napisao:

Meni se ista stvar desila, naime dva puta sam zaustavljen prije polozenog ispita u 12.mj 2019, i 1.mj 2020. Na oba rocista koja su bila zakazana u 6.mj 2020 sud mi nije izrekao nikakve mjere zabrane polaganja, naprotiv naveli su kao olakotnu okolnost sto sam u meduvremenu upisao tecaj polaganja. Novcane kazne sam platio i uredno polozio u 12.mj 2020. Da bi mi sad 6mjeseci nakon sto sam polozio i izvadio vozacku dosao poziv u kojem pise da se pokrece rjesenje o ukidanju dozvole.

Ima li itko kakav savjet? Hvala svima

 

po meni je ovdje PU/PP pogriješila što ti je uopće izdala vozačku dozvolu jer si ti u 12/2020 već imao dovoljan broj negativnih bodova.

samim time su te i doveli u situaciju da ti ukidaju vozačku dozvolu, po meni je to apsurdno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 46 minuta, Iustitia_ZD je napisao:

po meni je ovdje PU/PP pogriješila što ti je uopće izdala vozačku dozvolu jer si ti u 12/2020 već imao dovoljan broj negativnih bodova.

samim time su te i doveli u situaciju da ti ukidaju vozačku dozvolu, po meni je to apsurdno...

Imas li kakav savjet sta da radim?

Postoji li sansa da ne moram opet polagati??? jer po tvome mi nisu ni smjeli izdati vozacku, ovako su mi jos gore napravili

prije 2 sati , drot13 je napisao:

Nema mjere zabrane polaganja, a ukidanje vjerojatno ide radi skupljenih bodova. Imaš oravo pokrenuti upravni spor, ali moraš imati neki temelj, ovako je sve čisto...

Pa imam temelj, nisu mi ni smjeli izdati vozacku koliko sam shvatio nego tek nakon 2g.

Ovako cu morat opet polagat, nije mi jasno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možda bi bilo najbolje razgovarat s načelnikom uprave/postaje koja je izdala vozačku dozvolu, jer je ovdje očita greška referade koja je odobrila zahtjev za izdavanje vozačke dozvole.

ne znam kako je to informatički riješeno, ali ako su kazne bile pravomoćne (koji je datum na sudskoj presudi?) prije izdavanja vozačke dozvole onda ju se nikako nije smjelo izdati.

ovako naravno da su ti napravili gore jer moraš opet polagati sve, a da su ti onda odbili onda bi se strpio do 2022. godine i normalno bi dobio vozačku.

ako je dogovor s ovima nemoguć, onda treba naći nekog dobrog odvjetnika koji se bavi upravnim pravom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 38 minuta, Iustitia_ZD je napisao:

možda bi bilo najbolje razgovarat s načelnikom uprave/postaje koja je izdala vozačku dozvolu, jer je ovdje očita greška referade koja je odobrila zahtjev za izdavanje vozačke dozvole.

ne znam kako je to informatički riješeno, ali ako su kazne bile pravomoćne (koji je datum na sudskoj presudi?) prije izdavanja vozačke dozvole onda ju se nikako nije smjelo izdati.

ovako naravno da su ti napravili gore jer moraš opet polagati sve, a da su ti onda odbili onda bi se strpio do 2022. godine i normalno bi dobio vozačku.

ako je dogovor s ovima nemoguć, onda treba naći nekog dobrog odvjetnika koji se bavi upravnim pravom

Obje su presude postale pravomocne u 6mj 2020g, a vozacku sam izvadio u 12mj 2020 znaci pola godine je proslo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 12. 05. 2021. at 2:59, Iustitia_ZD je napisao:

vrijedi gornji savjet, pokušati se dogovoriti u policiji ili naći odvjetnika i paziti na rokove

Update

Znaci ovo je apsurd od drzave 

Danas mi je bilo rociste u vezi ukidanja dozvole i naravno rjesenjem su je ukinuli.

Ali sto je najsmjesnije iako je prosla 1 godina od pravomocne presude, i iako sam podigao vozacku ima 6mj tek sada su mi u sustav usli kazneni bodovi i naravn

upravo sad, duje1701 je napisao:

Update

Znaci ovo je apsurd od drzave 

Danas mi je bilo rociste u vezi ukidanja dozvole i naravno rjesenjem su je ukinuli.

Ali sto je najsmjesnije iako je prosla 1 godina od pravomocne presude, i iako sam podigao vozacku ima 6mj tek sada su mi u sustav usli kazneni bodovi.

Nakraju ispada da sam zrtva sustava i spore birokracije

 

prije 3 minuta, duje1701 je napisao:

Update

Znaci ovo je apsurd od drzave 

Danas mi je bilo rociste u vezi ukidanja dozvole i naravno rjesenjem su je ukinuli.

Ali sto je najsmjesnije iako je prosla 1 godina od pravomocne presude, i iako sam podigao vozacku ima 6mj tek sada su mi u sustav usli kazneni bodovi i naravn

 

Zanima me kako to da nakon 1g od presude tek sada mi upisuju kaznene bodove??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, sivko je napisao:

Ili nisu oni dobili presudu kad i ti  ili nisu na vrijeme upisali bodove.

Pošalji pritužbu direktno MUP-u 

https://mup.gov.hr/gradjani-281562/pohvale-i-prituzbe/kako-se-zaliti-na-rad-sluzbenika/381

Hvala na odgovoru

Najgore od svega kazem zeni kako je moguce da mi se kazneni bodovi upisiju 1g nakon presude da je to apsurdno, na sto ona slijeze ramenima i kaze decko zna se koliko je sporo nase sudstvo i birokracija ja ti nemogu pomoci.

Sta se tice podizanja upravnog spora protiv odluke, zena kaze uz podsmijeh citiram: Ne isplati se to je bacanje novaca a Sansa je skoro pa nikakva da se odluka promijeni.

Stvarno neznam sto dalje kome da se zalim?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
prije 14 sati , Stevo123 je napisao:

Pozdrav,

Skupio sam 9 bodova i kao mladom vozaču oduzeli su vozačku na 2 god uz ponovno polaganje. Zanima me sad dal je moguće da ja napravim prijavu boravka u BIH,tamo položim i vozim po Hrvatskoj. Dal je to moguće?

moguće je izvršiti prijavu boravka u BIH, ali za to morate imati ili regulirano državljanstvo ili morate imati neku osnovu boravka.

ukoliko imate državljanstvo, najbolje je odmah se prijaviti i hrvatsku vozačku (dok ju još niste vratili) uzeti sa sobom te ju tamo zamijeniti za njihovu vozačku dozvolu.

ipak treba reći da MUP planira promjene zakona kojim bi se ovakvo što onemogućilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Iustitia_ZD je napisao:

moguće je izvršiti prijavu boravka u BIH, ali za to morate imati ili regulirano državljanstvo ili morate imati neku osnovu boravka.

ukoliko imate državljanstvo, najbolje je odmah se prijaviti i hrvatsku vozačku (dok ju još niste vratili) uzeti sa sobom te ju tamo zamijeniti za njihovu vozačku dozvolu.

ipak treba reći da MUP planira promjene zakona kojim bi se ovakvo što onemogućilo.

Aha, ma nemogu državljanstvo ali mogu prijavu boravka, imam ljude tamo mogu me prijaviti i da sam zaposlen. Rješenje mi je već stiglo ali vozačku nisam vratio ostala je kod mene pa možda probam tamo zamjeniti za bosansku ako je moguće 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 31. 05. 2021. at 11:58, Iustitia_ZD je napisao:

moguće je izvršiti prijavu boravka u BIH, ali za to morate imati ili regulirano državljanstvo ili morate imati neku osnovu boravka.

ukoliko imate državljanstvo, najbolje je odmah se prijaviti i hrvatsku vozačku (dok ju još niste vratili) uzeti sa sobom te ju tamo zamijeniti za njihovu vozačku dozvolu.

ipak treba reći da MUP planira promjene zakona kojim bi se ovakvo što onemogućilo.

Pričao sam sa načelnikom pulske prometne policije i kaže da sam u prekršaju ako me zaustave sa bosanskom vozačkom jer nesmijem imati dvije vozačke iako je Hr dozvola ukinuta(jer je imaju u sustavu). Jedino da imam državljanstvo BIH onda nebi bio u prekršaju 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je mišljenje načelnika pulske prometne policije, koje je u ovom slučaju apsolutno krivo i nema zakonski temelj.

Ovome ide i u prilog da je Ministarstvo unutarnjih poslova krajem prošle godine primijetilo ovu rupu u zakonu, koju planiraju "zakrpati" idućom promjenom zakona o sigurnosti prometa na cestama.

Dakle, trenutno je to moguće, a za očekivati je da nakon promjene zakona više neće biti moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po sadašnjem stanju propisa moći ćete voziti sa CG vozačkom dozvolom iako je HR ukinuta, ali pod uvjetom da nemate aktivnu zaštitnu mjeru zabrane upravljanja.

Doduše, ne može se predvidjeti postupanje policije u slučaju zaustavljanja, ali u svakom slučaju da vas i optuže za nešto sud vas mora osloboditi, jer biste imali važeću dozvolu države crne gore

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija