Jump to content

Kupovina stana od starije gospođe


Yankee79

Preporučene objave

Poštovani,

Molio bih savjet. Naime, kupujem stan za svoju majku. Upravo onakav kakav ona želi smo i našli preko jedna agencije. Vlasnik tog stana je gospođa od 83 godine koja će iskoristiti te novce od prodaje stana kako bi se PRESELILA (dakle krca kombi sa namještajem i stvarima navodno te zajedno sa namještajem ukrcanim u kombi sjeda i ona) kod terminalno bolesnog sina u Belgiju. Dakle, nakon što sin premine, ona (teško pokretna-nije izašla iz stana dvije godine te ima dvije gospođe koje brinu o njoj) ostaje u Belgiji- potpuno sama. Obzirom da je priča u najmanju ruku čudna, počeo sam se malo propitkivati u vezi vjerodostojnosti priče i cjelokupnog rizika oko kupovine stana. Izvukli smo vlasnički list (tereta nema- vlasništvo je njeno). Kaparu smo dali, u predugovoru napisali da nema nikakvih tereta, potraživanja itd (klasika). Sada me interesira slijedeće:

1) Prilikom sklapanja kupoprodajnog ugovora, treba li biti prisutan i javni bilježnik odnosno uz njega i psihijatar koji će potvrditi da je prodavatelj (gospođa) zdravog razuma potpisala isti tj. ima li smisla "solemnizirati" ugovor obzirom na cijenu solemnizacije u slučaju da sutradan netko (njezin drugi sin koji živi u Americi) želi poništiti taj kupoprodajni ugovor pod krinkom dementnosti, ili bilo koje druge bolesti?

2) Treba li mi, uz gore navedeno, i potvrda njezine doktorice da ne koristi nikakve lijekove koji mogu utjecati na razum i psihu (ne znam obzirom na zakone o privatnosti mogu li uopće iste ishoditi) ili pak možda je umjesto gore navedenog psihijatra, dovoljno od te doktorice tražiti neku potvrdu...

3) Da li postoji mogućnost da je netko od dvije gospođe koje joj pomažu sklopio nekakav ugovor o dosmrtnom ili doživotnom izdržavanju, a da se to može negdje provjeriti jer, ako sam dobro shvatio, to ne piše u Vlasničkom listu te ako ista postoji, dali je dovoljno da prilikom sklapanja kupoprodajnog ugovora ona da izjavu da takvo nešto ne postoji.

4) Da li, a u slučaju da je lišena poslovne sposobnosti, bi to pak bilo zabilježeno u Vlasničkom Listu? Ako ne, da li je to moguće provjeriti negdje (centar za socijalnu skrb ili Trgovački sud)

Ako imate ikakav dodatni savjet, uvijek je dobro došao. Obzirom na cjelokupnu priču oko preseljenja zaista sam zabrinut da na kraju moja majka ne ostane bez stana kojeg je platila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 30. 05. 2021. at 21:21, Yankee79 je napisao:

1) Prilikom sklapanja kupoprodajnog ugovora, treba li biti prisutan i javni bilježnik odnosno uz njega i psihijatar koji će potvrditi da je prodavatelj (gospođa) zdravog razuma potpisala isti tj. ima li smisla "solemnizirati" ugovor obzirom na cijenu solemnizacije u slučaju da sutradan netko (njezin drugi sin koji živi u Americi) želi poništiti taj kupoprodajni ugovor pod krinkom dementnosti, ili bilo koje druge bolesti?

Ne treba, no u slučaju solemnizacije ili sklapanja ugovora u obliku JB akta, JB je dužan strankama pročitati i objasniti sudionicima smisao, pravne učinke i posljedice tog pravnog posla. Na taj način javni bilježnik mora, ako je to moguće, ispitati da li su stranke sposobne i ovlaštene za poduzimanje i sklapanje posla, uvjeriti se o njihovoj pravoj i ozbiljnoj volji, te će njihove izjave sastaviti pismeno i onda ih pročitati strankama i neposrednim pitanjima uvjeriti se da njihov sadržaj odgovara volji stranaka. Naravno da je takav posao dobrano skuplji.

Na 30. 05. 2021. at 21:21, Yankee79 je napisao:

2) Treba li mi, uz gore navedeno, i potvrda njezine doktorice da ne koristi nikakve lijekove koji mogu utjecati na razum i psihu (ne znam obzirom na zakone o privatnosti mogu li uopće iste ishoditi) ili pak možda je umjesto gore navedenog psihijatra, dovoljno od te doktorice tražiti neku potvrdu...

Ne, jer ju nećete moći dobiti baš poradi GPDR-a i ZPOUZP, a imate i ono napisano na kraju iznad o volji stranaka.

Na 30. 05. 2021. at 21:21, Yankee79 je napisao:

3) Da li postoji mogućnost da je netko od dvije gospođe koje joj pomažu sklopio nekakav ugovor o dosmrtnom ili doživotnom izdržavanju, a da se to može negdje provjeriti jer, ako sam dobro shvatio, to ne piše u Vlasničkom listu te ako ista postoji, dali je dovoljno da prilikom sklapanja kupoprodajnog ugovora ona da izjavu da takvo nešto ne postoji.

Moguće, no tada je oportuno da su isti ili provedeni u ZK (ugovor o dosmrtnom) ili postoji zabilježba ugovora (ugovor o doživotnom) kao činjenice postojanja prvenstvenog reda ovog zadnjeg. Zbog otklanjanja sumjnje u takovo nešto se u ugovor i stavlja uglavak da prodavatelj jamči da na nekretnini nema drugih mogućigh tereta i potraživanja.

Na 30. 05. 2021. at 21:21, Yankee79 je napisao:

4) Da li, a u slučaju da je lišena poslovne sposobnosti, bi to pak bilo zabilježeno u Vlasničkom Listu? Ako ne, da li je to moguće provjeriti negdje (centar za socijalnu skrb ili Trgovački sud)

Ne, nebi. Provjeriti se može u nadlećnom CZSS-u. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija