Jump to content

Sudužnik


Tunto123

Preporučene objave

Pozdrav, 

Sudužnik sam supruzi u stambenom kreditu, stan je zajednicki pola - pola. 

Kredit po tome je uredan i supruga placa i imamo još 18g palcati, podignut je na 70000e.

Moj problem ce biti moji krediti i brze pozajmice koje necu moci plaćati, pocele su mi stizati ovrhe i blokiran mi je racun. 

Otvorio sam zašticeni, stvorio se red naplate ali od ostatka place se ne mogu svi naplatiti trenutno. 

 

Pitanje je mogu li mi prebaciti ovrhu na stan iako nije skroz u mom vlasništvu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam jedan kredit od  200000kn, drugi je 140000kn, treci isto oko 10000kn, imam Cash, Credit Point i Ferratum sve po 20000kn.

 

Krediti još nisu raskinuti, ali ih ne placam sve jer nisam u mogucnosti. 

Ove pozajmice sam dobio riješenja da su ugovori raskinuti i da cijeli iznos sjeda na naplatu. 

 

Sad agencije nisu još pocele zvati, iako i to ocekujem. 

 

Na Fini se naplacuju jedan kredit, ostali su u redu cekanja. 

Ja to planiram vratiti, ali trebati ce vremena, par godina sigurno. 

Bojim se da nebi kroz neko vrijeme prešli na nekretninu ako je to moguce?

To nam je jedina nekretnina, a zbog klinaca i svega bi bilo katastrofa... 

Pbz, Otp, Zaba, Raiffeisen za kredite banke

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Tunto123 je napisao:

Bojim se da nebi kroz neko vrijeme prešli na nekretninu ako je to moguce?

Svi ovi dugovi gdje Vam je glavnica potraživanja preko 20.000,00 kn (ili 40.000,00 kn ovisno o tome koji će se Ovršni zakon primjenjivati) mogu se pokušati namiriti preko ovrhe na nekretnini.  Napominjem da bi se ovrha provodila samo na Vašem suvlasničkom dijelu. I također, nije zanemariva činjenica da bi u tom slučaju mogli koristiti svoje pravo na žalbu, a posebno napominjem da obratite pozornost na čl. 80. b. st. 2. i 3. Ovršnog zakona, jer bi tu možda mogli tražiti svoju šansu za uspjeh u sporu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 31. 05. 2021. at 12:50, Tunto123 je napisao:

Imam jedan kredit od  200000kn, drugi je 140000kn, treci isto oko 10000kn, imam Cash, Credit Point i Ferratum sve po 20000kn

s obzirom da ima hipoteka otpada jedna mogućnost ...

a sa druge strane hipoteka ,odnosno banci kojoj redovito plaćate može biti i dobra stvar....imaš dva vjerovnika koji bi mogli ići na ovrhu nekretnine....međutim,ako ih budeš koliko -toliko plaćao ili napravio neki dogovor vjerojatno neće ići na prodaju u kratkom vremenu (pa i par godina) ,ali da će pokrenuti postupak je moguće da si osiguraju red na nekretnini....kad bi kojim slučajem i išli nakon ovrhe na prislinu prodaju tad prednost ima podmirenje duga banci koju redovito podmirujete ,a s obzirom da kod prodaje često cijena bude niža od stvarne vrijednosti može se lako dogoditi kad bi neki vjerovnik čak na tome i inzistirao da ne dobije ništa kad se podmiri dug prema banci koja je dala kredit za stan,pa vjerovnik nema ni želje da to radi jer mu samo stvara trošak,a od naplate neće dobiti ništa,a nisu baš ni popularne kupovine dijelova stanova

sve u svemu ,ako dugove koliko toliko otplaćujete i planirate to riješiti za par godina mislim da ne bi trebalo doći do prodaje stana...

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 51 minuta, Mister-X je napisao:

s obzirom da ima hipoteka otpada jedna mogućnost ...

Što otpada?

prije 51 minuta, Mister-X je napisao:

a sa druge strane hipoteka ,odnosno banci kojoj redovito plaćate može biti i dobra stvar..

To nema nikakvog utjecaja na ove druge dugove, dapače.

prije 52 minuta, Mister-X je napisao:

vjerojatno neće ići na prodaju u kratkom vremenu (pa i par godina) ,ali da će pokrenuti postupak je moguće da si osiguraju red na nekretnini.

Ovo je posve netočno. Kada se pokrene ovršni postupak, tada nema više kalkuliranja i odgađanja provedbe. Eventualno zastoj postupka na 60, odnosno 120 dana i to je to.

prije 56 minuta, Mister-X je napisao:

pa vjerovnik nema ni želje da to radi jer mu samo stvara trošak,a od naplate neće dobiti ništa

U praksi je posve suprotno, jer na ovaj način vrše pritisak na ovršenika.

prije 57 minuta, Mister-X je napisao:

a nisu baš ni popularne kupovine dijelova stanova

Svašta se kupuje i onda dalje trguje.

prije 58 minuta, Mister-X je napisao:

sve u svemu ,ako dugove koliko toliko otplaćujete i planirate to riješiti za par godina mislim da ne bi trebalo doći do prodaje stana..

Osobno mislim da zbog visine duga neće propustiti ovršiti nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Tunto123 je napisao:

Evo nas opet na pocetku? 

Nismo na početku, nego Vam odgovor nije po volji.

prije 2 minuta, Tunto123 je napisao:

Mogu li uzeti supruzinu polovicu stana ili ne? 

Jasno ste već više puta dobili odgovor na ovo pitanje. 

prije 3 minuta, Tunto123 je napisao:

Moj dio mogu koliko sam shvatio iako je pod hipotekom 

U slučaju provedbe ovrhe na Vašoj polovici nekretnine, banka će morati koristiti svoje založno pravo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo sad, Tunto123 je napisao:

Nema mi što biti po volji ili ne, situacija je takva samo se želim pripremiti za moguce ishode. 

Sve jasno, zato Vam i navodim ove okolnosti. Trebate znati da će Vam vjerovnik na te dugove već u startu prouzrokovati cijeli niz dodatnih troškova postupka, a uz zatezne kamate, otplata duga će potrajati. Za to vrijeme će oni pokušavati prisilne naplate, te raditi nove dodatne troškove i vršiti pritisak na Vas. Točno je da su to troškovi koje treba predujmiti ovrhovoditelj, ali ti troškovi padaju na kraju Vama kao teret i njih to nije briga s obzirom da im ta uložena sredstva nisu nužna za preživjeti.

Na 31. 05. 2021. at 12:50, Tunto123 je napisao:

Ja to planiram vratiti, ali trebati ce vremena, par godina sigurno. 

Ako se jadan od ovrhovoditelj namiruje redovno preko FINA-e, koliko bi mjesečno mogli odvajati za ostale? I koji se namiruje tj. koji iznosi su u redu čekanja za naplatu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Tunto123 je napisao:

Cash, Ferratum i Credit su svaki po 18000kn. 

Ovi Vam ne mogu ovršiti Vaš suvlasnički dio nekretnine.

prije 7 minuta, Tunto123 je napisao:

Otp oko 150

Zaba oko 120

Raiffeisen oko 100

Ovi mogu.

prije 7 minuta, Tunto123 je napisao:

Addiko 35

Ovi možda mogu, ovisi kada je ovršni postupak pokrenut.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 01. 06. 2021. at 14:17, Borbena7 je napisao:

Što otpada?

otpada nešto što inaće dužnici znaju napravit kad dolaze u ovakve slične situacije...više ili manje uspješno,bilo često govora i na ovom forumu,ali s obzirom da ovdje to nije moguće nema smisla o tome....

Na 01. 06. 2021. at 14:17, Borbena7 je napisao:

To nema nikakvog utjecaja na ove druge dugove, dapače.

hipoteka?.....s obzirom na situaciju hipoteka mu uopče nije problem ,već može samo pomoći da lakše uvjeri vjerovnika da mu je neisplativo ići na nekretninu,već bolje neki dogovor ...

Na 01. 06. 2021. at 14:17, Borbena7 je napisao:

U praksi je posve suprotno, jer na ovaj način vrše pritisak na ovršenika.

e sad za ovakve tvrdnje ne bi bilo loše imati i neku statistiku (to nije mišljenje ili dojam)....znam slučaj gdje se ovršeniku prijetilo prelaskom ovrhe na nekretninu jer se nije moglo ništa naplaćivati nekoliko mjeseci...on ih je u razgovoru zamolio da pričekaju još par mjeseci dok se zaposli i skrenuo im je paznju na stambeni kredit gdje ovrhom vjerovnik ne bi dobio skoro ništa....zatražili su dokaze o svim dugovima i nekretnini.....pristali su,čak i kad se zaposlio dogovorili su otplaćivanje mjesečnih rata nešto malo više od kamata,samo da više dug ne raste....

da postoji statistika ili neki podatak da vjerovnici idu ovrhom na nekretninu ,gdje unatoč tome što budu upoznati da iz toga neće dobiti ni kune ,bude veći od 50% slučajeva (jer to je onda skoro pravilo) ne vjerujem da postoji ....pa ako vi znate slobodno napišite...

Na 01. 06. 2021. at 14:17, Borbena7 je napisao:

Kada se pokrene ovršni postupak, tada nema više kalkuliranja i odgađanja provedbe. Eventualno zastoj postupka na 60, odnosno 120 dana i to je to.

nije to je to......mogu naprimjer i odustati.....

Na 31. 05. 2021. at 12:56, Borbena7 je napisao:

I također, nije zanemariva činjenica da bi u tom slučaju mogli koristiti svoje pravo na žalbu, a posebno napominjem da obratite pozornost na čl. 80. b. st. 2. i 3. Ovršnog zakona, jer bi tu možda mogli tražiti svoju šansu za uspjeh u sporu.

kada ste već i sami spomenuli njegovu šansu,zanimljivo bi bilo kako bi sud tumačio interes vjerovnika prodajom nekretnine ,ako je već unaprijed upoznat da novac odolazi nekome drugom vjerovniku...

s obzirom da ne znamo uopće kolika je vrijednost stana ili dijela i da li bi vjerovnik imao koristi od takve ovrhe nema puno ni smisla o svemu ovome.....

Na 01. 06. 2021. at 14:17, Borbena7 je napisao:

Osobno mislim da zbog visine duga neće propustiti ovršiti nekretninu.

apsolutno se slažem,ako vide da imaju od toga korist ,ali je pitanje vremena kad ce do toga doći jer postoje razni načini da to bude i godinama .....razni prigovori na ovrhe...sudovi ...pa pokušavaju na plaću,pa dogovori ili prodaja potraživanja ,pa ponovo dogovori ....zna to nekad trajati i par godina...

poanta cijele priče oko hipoteke je u smislu da mu to može pomoći radi "lakših" dogovora....

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Mister-X je napisao:

hipoteka?.....s obzirom na situaciju hipoteka mu uopče nije problem ,već može samo pomoći da lakše uvjeri vjerovnika da mu je neisplativo ići na nekretninu,već bolje neki dogovor ...

Poštovani, kakav dogovor kada je osoba prezadužena?

prije 17 sati , Mister-X je napisao:

pristali su,čak i kad se zaposlio dogovorili su otplaćivanje mjesečnih rata nešto malo više od kamata,samo da više dug ne raste....

Opet se nameće isto pitanje, kao što sam Vam naprijed navela.

prije 17 sati , Mister-X je napisao:

da postoji statistika ili neki podatak da vjerovnici idu ovrhom na nekretninu ,gdje unatoč tome što budu upoznati da iz toga neće dobiti ni kune ,bude veći od 50% slučajeva (jer to je onda skoro pravilo) ne vjerujem da postoji ....pa ako vi znate slobodno napišite...

Idu na nekretnine bez razmišljanja, ukoliko su ispunjeni Zakonski uvjeti za provedbu ovrhe na nekretnini.

prije 17 sati , Mister-X je napisao:

nije to je to......mogu naprimjer i odustati....

Ova izjava je u rangu izjava i da mu mogu oprostiti dug, jer eto imaju razumijevanja za ovršenika.

prije 17 sati , Mister-X je napisao:

zanimljivo bi bilo kako bi sud tumačio interes vjerovnika prodajom nekretnine ,ako je već unaprijed upoznat da novac odolazi nekome drugom vjerovniku...

U ovakva tumačenja sud ne ulazi, jer nema ovlasti za to. A svrha ovakvog postupanja bi bila da se prvi ovrhovoditelj što prije namiri i da ostali dođu na red za naplatu.

prije 17 sati , Mister-X je napisao:

vjerovnik imao koristi od takve ovrhe nema puno ni smisla o svemu ovome.....

Imao bi, jer se smanjuje red čekanja za naplatu. Uz to, pitanje je kako bi banka reagirala i da li bi nastupio raskid ugovor sa obje stranke.

prije 17 sati , Mister-X je napisao:

apsolutno se slažem,ako vide da imaju od toga korist ,ali je pitanje vremena kad ce do toga doći jer postoje razni načini da to bude i godinama .....razni prigovori na ovrhe...sudovi ...pa pokušavaju na plaću,pa dogovori ili prodaja potraživanja ,pa ponovo dogovori ....zna to nekad trajati i par godina...

Kada se pokrene ovrha na nekretnini, tada više nema pokušaja na plaći. Postoji pravo na žalbu, a koja ne odgađa provedbu ovrhe. Tako da Vam ovo što navodite ne stoji.

prije 17 sati , Mister-X je napisao:

poanta cijele priče oko hipoteke je u smislu da mu to može pomoći radi "lakših" dogovora....

Ne bih se složila, može prouzrokovati i problem sa bankom u pogledu naplate cijelog kredita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija