Jump to content

tužba zbog nerada


robertino27

Preporučene objave

Pošto mi je otac preminuo, te pošto smo ja i polubrat (od tate sin) 100% invalidi svatko na svoj način, Socijalna služba hoće preuzeti mirovinu za polubrata, kao i imovinu, a ne žele dug. Po pravnom mogu ili uzeti ili ostaviti, a ne jedno bi drugo ne bi. 

Majka ima 65 godina, ja sam student 100% invalid transplantacija bubrega, majka je bila donor, a polubrat je 100% invalid mentalna retardacija i ne zaposlen je.

Imovina koja je u pitanje je vozilo staro 10 godine procijenjeno na cca 25.000 kn, dionice ukupne nominalne vrijednosti cca 6000kn, a dugovi odnosno krediti su cca 14.000 eura, znači dug premašuje vrijednost imovine.

Majka je polubrata uzela te se brinula za njega od njegove treće godine života do 34 godine do njegovog odlaska u ustanovu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u problem sa CZSS
prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

Da li je ovdje bila ostavinska rasprava? Tko je bratu skrbnik? Tko plaća troškove ustanove za brata?

Bila je, i postala je pravomoćna 

Otac mu je bio skrbnik, a sada ima posebnog skrbnika za imovinu 

 Troškove plaća valjda grad ili županija ne znam u čijem je vlasništvu ustanova  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, Borbena7 je napisao:

Sve što je u Rješenju o nasljeđivanju utvrđeno kao imovina koju nasljeđujete.

Još jedno pitanje

Znači pošto je imovina cca 30.000 kn a dug preko 100.000 kn onda razlika od cca 70.000 bi se trebala brisati ako sam dobro shvatio

Hvala

 

Ps dugovi su iz dvije banke na dva kredita i minus po kartici

uređeno: od robertino27
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav

 

Pošto je CZSS pokrenuo postupak za obiteljsku mirovinu za polubrata, zanima me, iako znam da ima pravo po zakonu, kako sada ide postupak, te kako se dijeli ta mirovinu, da li 50-50 ili neki drugi koeficijent. Kao što sam rekao imali smo istog oca ali ne i majku. Moja majka je dobila obiteljsku mirovinu. 

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Kao što naslov kaže zanima me da li ja kao oštećena strana u smislu da czss ne odgovara na pisma, odnosno poziva se da rješavaju pitanje mirovine a ne ostavinske, iako su to nepovezani predmeti, prema rješenju o nasljeđivanju. Ukratko navodno ne mogu pokrenuti postupak oko ostavinske dok ne riješe pitanje obiteljske mirovine,   

Ako mogu podnijeti tužbu zanima kako je najbolje napisati tj. na koji se zakon pozvati (Zakon o općem upravnom postupku, Zakon o upravnim sporovima ili pak Zakon o obveznim odnosima)

Unaprijed hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala. Na koji se zakon najbolje pozvati.

 

Ovako malo detaljnije. Kao što sam na drugom mjestu napisao. Czss je pokrenuo postupak za obiteljsku mirovinu za mog polubrata, te da neće rješavati pitanje ostavine dok ne riješi pitanje mirovine. Jedno s drugim nije povezano ni na koji način ni zakonom ni rješenjem o nasljeđivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, robertino27 je napisao:

Ovako malo detaljnije. Kao što sam na drugom mjestu napisao.

Teme su Vam spojene. Nema potrebe otvarati novu temu.

prije 6 minuta, robertino27 je napisao:

Czss je pokrenuo postupak za obiteljsku mirovinu za mog polubrata, te da neće rješavati pitanje ostavine dok ne riješi pitanje mirovine. Jedno s drugim nije povezano ni na koji način ni zakonom ni rješenjem o nasljeđivanju.

Pa tko Vam brani da pokrenete ostavinski postupak, dapače to ste već trebali napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Teme su Vam spojene. Nema potrebe otvarati novu temu.

Pa tko Vam brani da pokrenete ostavinski postupak, dapače to ste već trebali napraviti.

Ma ostavinska je gotova i donjeto je pravomoćno rješenje. Ali czss ne želi riješit pitanje podjele po rješenju. Jer na kraju vrijednost duga je veća od imovine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, Borbena7 je napisao:

O čemu je konkretno riječ?

Polubrat je pod czss jer je nesposoban za samostalan život. S rješenjem czss je prihvatio kredit i imovinu i sad osporavaju kredit a hoće imovinu.  Nadalje hoće onu tatinu mirovinu koja je postala obiteljska na dva dijela hoće uzeti mamim dio mirovine. Nadam se da je sada malo jasnije.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, robertino27 je napisao:

Nadam se da je sada malo jasnije.

Ne, dapače.

prije 1 minutu, robertino27 je napisao:

Polubrat je pod czss jer je nesposoban za samostalan život. S rješenjem czss je prihvatio kredit i imovinu i sad osporavaju kredit a hoće imovinu.  Nadalje hoće onu tatinu mirovinu koja je postala obiteljska na dva dijela hoće uzeti mamim dio mirovine.

Želite li reći, da je brat kao poslovno nesposobna osoba na ostavinskom postupku bio zastupan od strane skrbnika, a koji se izjasnio da prihvaća nasljedni dio. I nakon toga da osporava potraživanje dug za dio koji prelazi vrijednost naslijeđene imovine, te je pokrenut postupak priznavanja prava na obiteljsku mirovinu u odnosu na brata, a da je majka paralelno pokrenula svoj postupak priznavanje istog prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, Borbena7 je napisao:

Ne, dapače.

Želite li reći, da je brat kao poslovno nesposobna osoba na ostavinskom postupku bio zastupan od strane skrbnika, a koji se izjasnio da prihvaća nasljedni dio. I nakon toga da osporava potraživanje dug za dio koji prelazi vrijednost naslijeđene imovine, te je pokrenut postupak priznavanja prava na obiteljsku mirovinu u odnosu na brata, a da je majka paralelno pokrenula svoj postupak priznavanje istog prava?

Tako je, da

I sad ja ne mogu ništa ni s kreditom ni s imovinom dok se oni ne pokrenu. A neće će pokrenuti dok ne završi dio s mirovinom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

A što bi Vi sa kreditom i mirovinom tj. što očekujete od CZSS da bi bio dužan napraviti?

Za kredit me je strah ovrha a za imovinu tj auto bi htio da ga ili vozim ili prodam.

 

Očekujem da se izasne šta oni hoće pare ili prijepis vlasništva

I da da se ubrza postupak jer je skoro 6 mjeseci od završetka ostavinske

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, robertino27 je napisao:

Za kredit me je strah ovrha

CZSS s ovim nema ništa. Vi možete dobrovoljno podmiriti svojj dio duga ili čekati da Vas ovrše. Treće opcije nema.

prije 19 minuta, robertino27 je napisao:

a za imovinu tj auto bi htio da ga ili vozim ili prodam.

Napišite pritužbu ravnatelju CZSS da tražite hitno očitovanje o budućim namjerama vezanim za automobil, jer se radi o imovini koja traži održavanje tj. koja ima svoje troškove, a trenutno se zbog njihove pasivnosti ne može koristiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, robertino27 je napisao:

E sad jedan kredit ima jamca i taj plaćamo po računu kako dođe,  a za drugi nisam ništa dobio i taj nema jamca

Jesu to krediti ostavitelja? Jeste se sa pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju obratili vjerovnicima da bi vidjeli o kolikim je dugovima riječ i da bi dogovorili otplatu svog dijela duga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada uplatite u korist tih dugova iznos koji odgovara iznosu vrijednosti Vašeg nasljednog dijela, tada više niste dužnik. Brat za svoj dio duga odgovara sa  svojom imovinom i to nema veze s Vama. Također, obavezno čuvajte dokaze o izvršenim uplatama, a koje ćete kao dokaz predočiti budućim očevim vjerovnicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 34 minuta, Borbena7 je napisao:

Kada uplatite u korist tih dugova iznos koji odgovara iznosu vrijednosti Vašeg nasljednog dijela, tada više niste dužnik. Brat za svoj dio duga odgovara sa  svojom imovinom i to nema veze s Vama. Također, obavezno čuvajte dokaze o izvršenim uplatama, a koje ćete kao dokaz predočiti budućim očevim vjerovnicima.

Hvala na odgovoru

Znači jednostavno sve onda podijelim sa 3 (majka se odrekla u moju korist) i onda 2/3 otplatim, a drugi dio "zaboravim"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija