Jump to content

Poništenje ugovora o doživotnom uzdržavanju


sanaemso

Preporučene objave

Poštovani, obraćam vam se u nadi da ćete mi pomoći i dati savjet što mi je činiti. S mojom majkom sam sklopila ugovor o doživotnom uzdržavanju 2003 godine. Ima 89 godina i skoro nepokretna je, tako da joj je potrebna njega 24h na dan. Budući da ni sama nisam najboljeg zdravlja i sve teže brinem o njoj, želim joj naći smještaj u domu. Iako je po zdravstvenom stanju na vrhu prioritetne liste za smještaj u dom, radi ugovora koji smo sklopile ne može doći na red tko zna do kad. Savjetovali su mi da raskinem ugovor i tako riješim problem.

Zanima me da li je moguće poništiti ugovor glede na to da mi je majka istu nekretninu iz ugovora poklonila darovnim ugovorom 2000 godine?

Upisana sam kao vlasnica od 2008 godine, kad sam dobila rješenje od ministarstva pravosuđa. Na rješenju se dozvoljava uknjižba na osnovu darovnog ugovora, nigdje nije naveden ugovor o doživotnom uzdržavanju. 

Molim vas za savjet da li mogu na osnovu navedenog poništiti ili raskinuti ugovor? I koliko traje postupak da se raskine ugovor? Komu da se najprije obratim, što mi je činiti? Unaprijed hvala na brzom odgovoru 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 24 minuta, sanaemso je napisao:

Molim vas za savjet da li mogu na osnovu navedenog poništiti ili raskinuti ugovor?

To vam nije nikakav problem, naime za raskid nije propisana posebna forma, glede čega je dovoljno da napišete da ugovorne stranke (davateljica i primateljica uzdržavanja) sporazumno raskidaju ugovor o doživotnom uzdržavanju broj........skopljenog dana........... u................,ovjerite potpise i završeno. Međutim, ono što ostaje nejasno, zbog čega je ugovor uopće sklopljen, obzirom da vam je prethodno ista nekretnina već darovana? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Matrix je napisao:

To vam nije nikakav problem, naime za raskid nije propisana posebna forma, glede čega je dovoljno da napišete da ugovorne stranke (davateljica i primateljica uzdržavanja) sporazumno raskidaju ugovor o doživotnom uzdržavanju broj........skopljenog dana........... u................,ovjerite potpise i završeno. Međutim, ono što ostaje nejasno, zbog čega je ugovor uopće sklopljen, obzirom da vam je prethodno ista nekretnina već darovana? 

Ugovor je sklopljen zbog mog neznanja i nepoznavanja hrvatskih zakona. Tada sam mislila da jedino s ugovorom mogu riješiti problem vlasništva, jer sam bila strana drzavljanka. Naime, poslije smrti mog oca 2003 godine koji mi je oporukom ostavio svoju polovicu iste nekretnine,dvije sestre su potraživale nužni dio, brat je uložio tužbu želeći dobiti četvrtinu nekretnine, nakon nekoliko godina izgubio je parnicu. Moj odvjetnik me je savjetovao da sklopim ugovor s majkom, kako bi zaštitila njenu polovicu nekretnine. I ovdje se radi samo o toj nekretnini. 2000 godine roditelji su darovnim ugovorima podijelili ravnopravno imovinu među nama djecom. Tada sam i ja darovana za tu polovicu nekretnine. Otac nije želio svoj dio pokloniti te je napisao oporuku s kojom meni ostavlja njegov dio kuće. Ostavinski postupak je zaključen tek prošle godine. Ja sam postala vlasnik 18/20 dok su dvije sestre dobile po 1/20. 

Koliko sam Vas razumjela, taj ugovor o doživotnom uzdržavanju je ništetan?

Zanima me isto da li mogu nešto poduzeti glede toga da tražim od braće i sestre sudjelovanje i financijsku pomoć za majčin smještaj u dom? Naime, ne žele učestvovati niti mi pomoći radi tog ugovora iako znaju da sam ga sklopila jer sam mislila da moram, i iako su i sami dobili nekretnine na dar. I svi financijski stoje bolje nego ja. 

Zanima me isto, koliko traje postupak za raskid ugovora kad predam papire?

Molim vas i da me savjetujete kako da riješim problem vlasnistva sa dvije sestre koje su dobile nužni dio? Moram li uzeti odvjetnika?

Hvala Vam na odgovorima, lijep pozdrav

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , sanaemso je napisao:

Koliko sam Vas razumjela, taj ugovor o doživotnom uzdržavanju je ništetan?

Nije ništetan, pa je bolje reči "suvišan, nepotreban" 

 

prije 6 sati , sanaemso je napisao:

koliko traje postupak za raskid ugovora kad predam papire?

Nemate vi što predavati papire ako ste se sporazumjeli o raskidu, dakle potpišite i ovjerite potpise na sporazumu o raskidu i gotovo. 

 

prije 6 sati , sanaemso je napisao:

kako da riješim problem vlasnistva sa dvije sestre koje su dobile nužni dio? Moram li uzeti odvjetnika?

Ponudite im isplatu, ako odbiju pokrenite postupak pred sudom za razvrgnuće suvlasništva isplatom. 

Naime, prema odredbama čl. 51. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima  suvlasnik ima pravo na razvrgnuće isplatom ako je to posebno određeno zakonom ili pravnim poslom, ili ako učini vjerojatnim da za to postoji osobito ozbiljan razlog, pa će sud odrediti da mu pripadne stvar u cijelosti, a da ostalim suvlasnicima isplati vrijednost njihovih dijelova u roku koji će sud odrediti prema okolnostima, no prema odredbama čl. 51. st. 3 suvlasnici čiji su suvlasnički dijelovi zajedno barem devet desetina ne moraju učiniti vjerojatnim osobito ozbiljan razlog. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Matrix je napisao:

Nije ništetan, pa je bolje reči "suvišan, nepotreban" 

 

Nemate vi što predavati papire ako ste se sporazumjeli o raskidu, dakle potpišite i ovjerite potpise na sporazumu o raskidu i gotovo. 

 

Ponudite im isplatu, ako odbiju pokrenite postupak pred sudom za razvrgnuće suvlasništva isplatom. 

Naime, prema odredbama čl. 51. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima  suvlasnik ima pravo na razvrgnuće isplatom ako je to posebno određeno zakonom ili pravnim poslom, ili ako učini vjerojatnim da za to postoji osobito ozbiljan razlog, pa će sud odrediti da mu pripadne stvar u cijelosti, a da ostalim suvlasnicima isplati vrijednost njihovih dijelova u roku koji će sud odrediti prema okolnostima, no prema odredbama čl. 51. st. 3 suvlasnici čiji su suvlasnički dijelovi zajedno barem devet desetina ne moraju učiniti vjerojatnim osobito ozbiljan razlog. 

Moja majka je već  skoro nepokretna i neće moći kod javnog bilježnika na ovjeru potpisa, kako da taj problem riješim? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija