Jump to content

Ovrha nasljedenog duga starog 13+ godina.


JadiBjeda

Preporučene objave

Poštovanje,

Nažalost nisam previse upoznata sa zakonom niti mi je uopće jasno što se dešava.

Situacija je sljedeća, majka mi je umrla prije vise od 13 godina, nisam bila punoljetna, posvojitelji su riješili nasljedstvo.

Prije pola godine je stiglo čudno pismo od b2 kaptola koje piše da sam naslijedila dug, nikakve druge informacije sam platite ovaj iznos nama. Po datumu taj dug je star najmanje 13 godina ak ne i više.

Pretprošlog mjeseca je stiglo još jedno pismo  kako je doneseno rješenje i iznos duga, i piše da ako želim spriječiti ovrhu moram odmah platiti, pa sam nazvala odvjetnika.

Rješenje je punomoćno i navodno trebala sam dobiti pismo na koje sam trebala odgovoriti. 

Nikakvih drugih pisama nisam dobila, naime i ovi koje jesam dobila nisu stigli na moje prebivalište-boravište, bila sam obavještena od drugih ljudi.

Tek ovog mjeseca vidim svi računi blokirani sve ovršeno ogroman iznos duga.

Ne razumijem zašto neki dug moram odjednom platiti ove godine, kako su oni uspjeli da to bude pravomoćno i sto pravomoćno uopće znaci.

Kako to da dug star 13 godina koji nije ni moj bio odjednom može mi zatvoriti sve račune i ovršiti me na iznos 20x veći? Po kojoj logici? Zar ne ide to u zastaru? Zar nije trebalo biti tužbe u nekom roku prije zastare?
Nisam ni približno toliko naslijedila ali ne znam zašto me smatraju dužnom uopće. 

Treba mi savjeta kako da se uopće borim protiv toga? Ima li ikakvih zakona protiv nečeg ovakvog u Hrv ili izvana.

Puno hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 32 minuta, JadiBjeda je napisao:

Situacija je sljedeća, majka mi je umrla prije vise od 13 godina, nisam bila punoljetna, posvojitelji su riješili nasljedstvo.

Možete li reći nešto više o ovome. Tko je sve po rješenju o nasljeđivanju proglašen nasljednikom? Kolika je otprilike vrijednost Vašeg nasljednog dijela?

prije 33 minuta, JadiBjeda je napisao:

Nikakvih drugih pisama nisam dobila, naime i ovi koje jesam dobila nisu stigli na moje prebivalište-boravište, bila sam obavještena od drugih ljudi.

Na koju adresu je dolazila pošta?

prije 34 minuta, JadiBjeda je napisao:

Tek ovog mjeseca vidim svi računi blokirani sve ovršeno ogroman iznos duga.

Koji je točan datum zaprimanja ovršne isprave na FINA-i? I tko ju je dostavio, sud ili izravno ovrhovoditelj? Jeste li zaprimili tu dokumentaciju koja je dostavljena FINA-i? I koliki je dug u pitanju?

prije 35 minuta, JadiBjeda je napisao:

kako su oni uspjeli da to bude pravomoćno i sto pravomoćno uopće znaci.

Znači da je prošao rok za žalbu ili prigovor, te je isprava postala ovršna, a kao takva i podobna za prisilnu naplatu.

prije 36 minuta, JadiBjeda je napisao:

Zar ne ide to u zastaru?

Ovisi, da li je zastarni rok bio prekinut na način da je ovrha već bila pokrenuta u odnosu na pokojni majku, naravno dok je ona bila živa.

prije 37 minuta, JadiBjeda je napisao:

Treba mi savjeta kako da se uopće borim protiv toga?

Molila bih Vas odgovor na sva pitanja, jer su mi bitna da Vas mogu ispravno savjetovati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 35 minuta, Borbena7 je napisao:

Možete li reći nešto više o ovome. Tko je sve po rješenju o nasljeđivanju proglašen nasljednikom? Kolika je otprilike vrijednost Vašeg nasljednog dijela?

 Ja sam proglašena nasljednikom, vrijednost je upitna jer za neke stvari se nije ni znalo, auto je prodan za 300 eura, pola kuce u požegi, stambena štednja i jos neki bankovni računi, ni približno iznosu 200 000+ kn kojeg me ovršavaju, ali nigdje nit ne piše vrijednost te imovine.

 

Citiraj

Na koju adresu je dolazila pošta?

Prva poštsa o dugu je stigla na staru adresu (prošlo prebivalište), onda sljedeća dva navodna pisma su trebali stići na trenutno prebivalište, žuti listić u sandučić ali nikad ih nisam primila, ovu informaciju da su trebali stići na moju adresu sam dobila od odvjetnika. Zadnje pismo o rješenju je stiglo na staru adresu koje je primljeno

 

Citiraj

Koji je točan datum zaprimanja ovršne isprave na FINA-i? I tko ju je dostavio, sud ili izravno ovrhovoditelj? Jeste li zaprimili tu dokumentaciju koja je dostavljena FINA-i? I koliki je dug u pitanju?

Neznam točno koji dokument je ovršna isprava, rješenje o ovrsi mi je dostavljeno od  odvjetničkog društva. sve ostale dokumente sam išla tražiti na fini gotovo 2 mjeseca kasnije kad sam shvatila da sam blokirana. 2 pisma od b2 kaptola je sve kaj sam ikad primila. Raćun je na ovrsi od 200 000kn, u pismu piše dug koji na 2019 iznosi 9000kn, sad bas gledam, nemogu nigdje nači originalni iznos, iznos je drugačiji na svakom dokumentu.

 

Citiraj

Ovisi, da li je zastarni rok bio prekinut na način da je ovrha već bila pokrenuta u odnosu na pokojni majku, naravno dok je ona bila živa.

Ovo neznam, pitam odvjetinka pa odgovorim, sumljam jer nisam ništa takvo čula.

 

Još jedno pitanje u slučaju da jest dug u zastari kako je uopče moguče da je pokrenut taj postupak i doneseno rješenje.

 

Puno hvala na pomoći!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , JadiBjeda je napisao:

ni približno iznosu 200 000+ kn kojeg me ovršavaju, ali nigdje nit ne piše vrijednost te imovine.

U tom slučaju imate prostora za žalbu izvan roka, a trebali bi se pozvati na čl. 50. st. 1. toč. 7. Ovršnog zakona, odnosno na čl. 139. st. 3. Zakona o nasljeđivanju.

prije 11 sati , JadiBjeda je napisao:

žuti listić u sandučić ali nikad ih nisam primila

Ovakva pošta se onda dostavlja putem oglasne ploče.

prije 11 sati , JadiBjeda je napisao:

Zadnje pismo o rješenju je stiglo na staru adresu koje je primljeno

Pošta se dostavlja na adresu na kojoj u trenutku dostavljanja imate prijavljeno prebivalište, odnosno boravište.

prije 11 sati , JadiBjeda je napisao:

Neznam točno koji dokument je ovršna isprava, rješenje o ovrsi mi je dostavljeno od  odvjetničkog društva.

Ovršna isprava će ovdje biti pravomoćno rješenje o ovrsi. I ovo rješenje ne dostavlja odvjetnik ovrhovoditelja, već sud ili javni bilježnik. Zašto se niste žalili na to zaprimljeno rješenje?

prije 11 sati , JadiBjeda je napisao:

sve ostale dokumente sam išla tražiti na fini gotovo 2 mjeseca kasnije kad sam shvatila da sam blokirana.

Jeste li ikako reagirali na to zaprimljeno rješenje o ovrsi?

prije 11 sati , JadiBjeda je napisao:

nemogu nigdje nači originalni iznos

Sve piše u rješenju o ovrsi.

prije 11 sati , JadiBjeda je napisao:

Ovo neznam, pitam odvjetinka pa odgovorim, sumljam jer nisam ništa takvo čula

Što Vam je odvjetnik poduzeo u vezi ove ovrhe?

prije 11 sati , JadiBjeda je napisao:

Još jedno pitanje u slučaju da jest dug u zastari kako je uopče moguče da je pokrenut taj postupak i doneseno rješenje.

Bojim se da ovdje nema zastare. A moguće je, jer sud na zastaru ne pazi po službenoj dužnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 09. 06. 2021. at 8:27, Borbena7 je napisao:

U tom slučaju imate prostora za žalbu izvan roka, a trebali bi se pozvati na čl. 50. st. 1. toč. 7. Ovršnog zakona, odnosno na čl. 139. st. 3. Zakona o nasljeđivanju..

Puno hvala!! Reci cu o tome svom odvjetniku.

 

Citiraj

Ovakva pošta se onda dostavlja putem oglasne ploče.

Pošta se dostavlja na adresu na kojoj u trenutku dostavljanja imate prijavljeno prebivalište, odnosno boravište.

Dobila nisam nista...

 

Citiraj

Ovršna isprava će ovdje biti pravomoćno rješenje o ovrsi. I ovo rješenje ne dostavlja odvjetnik ovrhovoditelja, već sud ili javni bilježnik. Zašto se niste žalili na to zaprimljeno rješenje?

Jeste li ikako reagirali na to zaprimljeno rješenje o ovrsi?

Sve piše u rješenju o ovrsi.

Što Vam je odvjetnik poduzeo u vezi ove ovrhe?

Jedino kaj sam primila je pismo koje kaze da ce biti ovrha, cak bez iznosa, odmah sam zvala odvjetnika, to je bilo 04 2021.

Nisam sigurna dali je to rjesenje o ovrsi, pismo je od odvjetnickog drustva i nema iznosa, odvjetnik ne na to poslao pismo osporavajuci dug.

 

Ali su ipak me ovrsili... a to sam saznala kad sam vidjela racune pa sam opet zvala odvjetnika, pa sada pise prijedlog za proglasavanje ovrhe nedopustenom.

 

Citiraj

Bojim se da ovdje nema zastare. A moguće je, jer sud na zastaru ne pazi po službenoj dužnosti

 Tako i odvjetnik prica, ali neznam kako to moze biti samo zato zbog niza tih pogresaka. Mora moci postojati nacin da se opovrgne odluka, jer nikako nevidim kako je ovaj dug moguc.

Ono sto mene zanima je dali je dug prije bio u zastari, prije nego se ista ovo dogodilo, jer su mi pricali da se uopce nemore pokrenuti ovakav postupak na dug u zastari, a eto ipak je pokrenut nekako.

 

Puno Hvala!! 

Odvjetnik jos uvjek trazi informacije o originalnom dugu i datumima, to jos nemam, pa kad se pronade javim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 09. 06. 2021. at 8:27, Borbena7 je napisao:

Uravište.

Ovršna isprava će ovdje biti pravomoćno rješenje o ovrsi. I ovo rješenje ne dostavlja odvjetnik ovrhovoditelja, već sud ili javni bilježnik. Zašto se niste žalili na to zaprimljeno rješenje?

 

Sad vidim, moj odvjetnik je zatrazio dokumente of Fine i dobijo prijedlog o ovrsi i rjesenje o ovrsi, ja ta dva dokumenta nisam primila niti vidjela dok ih odvjetnik nije zatrazio nakon sto se ovrha provela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija