Jump to content

Porez na nekretnine i nasljedstvo


Sanina

Preporučene objave

Poštovani,

Molim vas odgovor na dva pitanja vezano za porez na nekretnine. Uskoro kupujem stan. Zanima me imam li ikakvo pravo barem za oslobođenje dijela poreza. Naime u braku 2008 kupila sam stan s bivšim suprugom od nekih 38m2 bili smo suvlasnici svaki svoje polovice. Kako smo se rastali bivši suprug je inzistirao na prodaji stana jer nije više htio otplaćivati kredit, a ja sama s djetetom i podstanar, jer mi nije dao više pristup stanu, nisam imala od čega tako da smo ga prodali nešto prije od proteka onih pet godina koliko je trebalo minimu zadržati stan kod oslobođenja za prvu nekretninu. Morala sam i nako žalbe platiti svoju polovicu poreza. Sada kupujem stan za sebe i sina od nasljedstva/gotovine koje mi nakon smrti oca poklanja majka. Stan je u zapadnom dijelu Zagreba, starogradnja iz 1980-ih. Poslije smrti oca nasljedila sam neke zemlje ugalvnom pašnjake i vinograde (ništa nije građevinsko) na otoku Hvaru u 1/2 dijelu sa sestrom u 12-astinama i 24-tinama uglavnom imovnski sve nesređeno. Drugo ništa nemam. Zanima me mogu li ikako umanjit porez i da li plaćam porez na gotovinu koju mi majka daje u nasljedstvo za kupnju stana. Porez od 3% mi je uzasno veliki izdatak i morat ću dići kredit, a još moram i uložit nešto u stan, a zapravo oslobođenje za prvu nekretninu na kraju nisam iskoristila i morala platit svoj dio poreza jer sam bila natjerana na prodaju stana.  Najljepše zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija