Jump to content

Ista ovrha drugi put


pera84

Preporučene objave

Lijep pozdrav imam problem da je ovrha stigla već drugi put na Finu. Prvi put je u 12.mjesecu 2016 došlo od ovrhe na novčana sredstva od strane javnog bilježnika i kakao se nije mogla naplatiti godinama jer sam nezaposlena prije 6 mjeseci je sad ista stigla preko Eos Matrixa i to za dosta veći iznos. Zanima me ima li Eos pravo sjesti na račun sa ovrhom od prije gotovo 5godina koja se nije naplatila. Znači isto rješenje o ovrsi po drugi put na Fini ali sad umjesto JB potražuje Eos Matrix.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 21. 06. 2021. at 10:39, reprogram je napisao:

Imam sličan slučaj. Ovrha PBZ od JB je isknjižena 2018. Prije toga,od 2016. B2 kapital je preuzeo ovrhu. Sada,2021. poslali su poslodavcu neke papire na temelju kojih traže obustavu dijela primanja. Je li to u redu? Hvala

Ukoliko je predmet ovrhe u tom rješenju o ovrsi - općenito na novčanim sredstvima i ako uz njega nije dostavljena Izjava o zapljeni po pristanku dužnika, tada nisu ispunjeni uvjeti za postupanje poslodavca, a sve sukladno čl. 197. OZ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Ukoliko je predmet ovrhe u tom rješenju o ovrsi - općenito na novčanim sredstvima i ako uz njega nije dostavljena Izjava o zapljeni po pristanku dužnika, tada nisu ispunjeni uvjeti za postupanje poslodavca, a sve sukladno čl. 197. OZ.

Hvala puno. Odnosi li se ta izjava o zapljeni na prvog ovrhovoditelja ili na b2?  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molim savjet.

Dug po tekućem računu otkupljen je od strane B2 kapital. Ponuđen mi je od strane FINA zahtjev za jednostavni stečaj potrošača budući da nisam imao nikakvih primanja duže od 3 godine. Zahtjev je prihvaćen na sudu, rješenje je pravomoćno i moji računi su deblokirani.

Nedavno sam dobio rješenje o mirovini ali još nisam otvorio račun u banci. U međuvremenu su me već ponovno nazvali iz B2 kapitala i po običaju prijetili da će se oni naplatiti "po nekim drugim osnovama". Ne znaju za moju mirovinu. Da li je moguće da mi sjednu na mirovinu? Ako da, iz kojeg razloga?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 05. 07. 2021. at 9:38, Borbena7 je napisao:

Šaljete Općinskom sudu koji je za Vas nadležan prema mjestu Vašeg prebivališta. 

Ovrhu je donio javni bilježnik jel onda njemu šaljem?

Na 05. 07. 2021. at 9:38, Borbena7 je napisao:

Šaljete Općinskom sudu koji je za Vas nadležan prema mjestu Vašeg prebivališta. 

Dali obustavom ovrhe na Fini postoji ikakva druga mogućnost naplate dugovanja na novčanim sredstvima?I

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , pera84 je napisao:

Ovrhu je donio javni bilježnik jel onda njemu šaljem?

Ne, već Općinskom sudu.

prije 18 sati , pera84 je napisao:

Dali obustavom ovrhe na Fini postoji ikakva druga mogućnost naplate dugovanja na novčanim sredstvima?I

Postoji mogućnost naplate na svim drugim predmetim i sredstvima ovrhe, osim na novčanim sredstvima koje provodi FINA-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Ja imam situaciju, da je ovrha iz 2012 obrisana na Fini, mislim 2018g. Da bi se ponovno vratila lani u 4/21 u sred korone, koristeći istu vjerodostojnu ispravu iz 2012. 

Da li se tu uopće može nešto napraviti, jer imam osječaj da će to trajat tako u krug dok ne umrem.

(mislim da ju je Fina i prvi put; a i sad je situacija ista - maknula jer nije bilo sredstava za namirenje

Unaprijed hvala , Lp :)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , trc je napisao:

(mislim da ju je Fina i prvi put; a i sad je situacija ista - maknula jer nije bilo sredstava za namirenje

Bitno je, da li je FINA-a bila postupila po čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima? Ukoliko je, tada od suda možete tražiti da se ovrha povuče sa FINA-e.

prije 12 sati , trc je napisao:

Da li se tu uopće može nešto napraviti, jer imam osječaj da će to trajat tako u krug dok ne umrem.

Može se podmiriti dug ili čekati ovrhu na drugom predmetu i sredstvu ovrhe. Također, činjenica smrti ne briše dug već za isti odgovaraju Vaši nasljednici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 16. 08. 2021. at 7:23, Borbena7 je napisao:

Bitno je, da li je FINA-a bila postupila po čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima? Ukoliko je, tada od suda možete tražiti da se ovrha povuče sa FINA-e.

 

Ja pretpotavljam da jest po čl12. ali ću otići i provjeriti.

Na 16. 08. 2021. at 7:23, Borbena7 je napisao:

Može se podmiriti dug ili čekati ovrhu na drugom predmetu i sredstvu ovrhe. Također, činjenica smrti ne briše dug već za isti odgovaraju Vaši nasljednici.

Pa zar i u tome slučaju, opet ne bi vrijedio čl12? 

Da, dug se nasljeđuje, ali samo ako prihvate ostavštinu. 

Edit-

Hm, palo mi je na pamet da su oni možda sada promjenili sredstvo ovrhe, pa je zato to opet na FINI? (znam samo da ja ovršitelj promjenio naziv tvrtke)

uređeno: od trc
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 minuta, trc je napisao:

Ja pretpotavljam da jest po čl12. ali ću otići i provjeriti.

Provjerite, jer će Vam dokaz trebati i u slučaju spora.

prije 22 minuta, trc je napisao:

Da, dug se nasljeđuje, ali samo ako prihvate ostavštinu. 

Ako se prihvate nasljedstva, onda se prihvaćaju i duga.

prije 22 minuta, trc je napisao:

Pa zar i u tome slučaju, opet ne bi vrijedio čl12? 

Ne u odnosu na nasljednike.

prije 23 minuta, trc je napisao:

Hm, palo mi je na pamet da su oni možda sada promjenili sredstvo ovrhe, pa je zato to opet na FINI? (znam samo da ja ovršitelj promjenio naziv tvrtke)

Ne vjerujem, ali svejedno provjerite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 16. 08. 2021. at 7:23, Borbena7 je napisao:

Bitno je, da li je FINA-a bila postupila po čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima? Ukoliko je, tada od suda možete tražiti da se ovrha povuče sa FINA-e.

 

Bio sam na Fina-i , i da, ovrha je isknjižena 2018 po članku 12. Šta sad da napravim, da li mi za to treba odvjetnik? Ili možda postoji neka špranca ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , trc je napisao:

Bio sam na Fina-i , i da, ovrha je isknjižena 2018 po članku 12.

Postoje zaključci usvojeni na sastanku Vrhovnog suda RH, a jedan od njih kaže: ˝Nije dopušten prijedlog ovrhovoditelja da Financijska agencija, nakon što je na temelju čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima prestala postupati po rješenju o ovrsi i isto izbrisala iz Očevidnika, ponovno navedeno rješenje o ovrsi upiše u Očevidnik i nastavi postupati sukladno istome. ˝

Tako da možete poslati nadležnom Općinskom sudu zahtjev za proglašenje ovrhe nedopuštenom, odnosno koristite pravna sredstva koja su po čl. 210. OZ na raspolaganju ovršeniku u ovakvim situacijama. Morate paziti na rok od 60 dana, a koji se računa od zaprimanja zahtjeva za izravnu naplatu na FINA-i. Žalbeni razlog bi bio po čl. 50. st. 1. toč. 7. OZ. Ne treba Vam odvjetnik, samo uz ovaj Zahtjev priložite sve potrebne dokaze. I nema nekakve posebne šprance.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

 Morate paziti na rok od 60 dana, a koji se računa od zaprimanja zahtjeva za izravnu naplatu na FINA-i. 

60 dana od čega - od kada je to ponovno došlo na FIna-u? To je sjelo pred 18mj, al naravno, kao niti većina nisam imao pojma da se nešto može učiniti....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, trc je napisao:

60 dana od čega - od kada je to ponovno došlo na FIna-u?

Tako je.

prije 2 minuta, trc je napisao:

To je sjelo pred 18mj, al naravno, kao niti većina nisam imao pojma da se nešto može učiniti....

Ako u međuvremenu nije bilo naplata po toj ovrsi, onda svejedno možete koristiti ovaj Zahtjev kako sam Vam navela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Na 26. 08. 2021. at 18:23, Borbena7 je napisao:

Postoje zaključci usvojeni na sastanku Vrhovnog suda RH, a jedan od njih kaže: ˝Nije dopušten prijedlog ovrhovoditelja da Financijska agencija, nakon što je na temelju čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima prestala postupati po rješenju o ovrsi i isto izbrisala iz Očevidnika, ponovno navedeno rješenje o ovrsi upiše u Očevidnik i nastavi postupati sukladno istome. ˝

Tako da možete poslati nadležnom Općinskom sudu zahtjev za proglašenje ovrhe nedopuštenom, odnosno koristite pravna sredstva koja su po čl. 210. OZ na raspolaganju ovršeniku u ovakvim situacijama. Morate paziti na rok od 60 dana, a koji se računa od zaprimanja zahtjeva za izravnu naplatu na FINA-i. Žalbeni razlog bi bio po čl. 50. st. 1. toč. 7. OZ. Ne treba Vam odvjetnik, samo uz ovaj Zahtjev priložite sve potrebne dokaze. I nema nekakve posebne šprance.

Javljam se nastavno na ovaj post.

Dug prema Dinersu preuzela Agencija za naplatu potrazivanja koja se temeljem bjanko zadužnice  upisala na FINA-u 2017 godine.

2020 godine temeljem čl. 12 Zpons-a,Fina je maknula ovrhu iz ocevidnika jer nije bilo naplate po toj ovrsi,odnosno bili su 5,6 u redu potraživanja pa se nisu mogli naplatiti.

2021 Agencija se ponovno upisala na Fina-u,samo je promijenjen broj u ocevidniku .Broj je bio u formi OV 1111/14 ,sada je OV 1111/14 - Z02.

S tim da je sad agencija platila predujam.

Da li se mogu ja obratiti nadleznom sudu sa zahtjevom za proglasenje ovrhe nedopustenom ili s obzirom na zadužnicu to nemogu napraviti?

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je,zaduznica je potpisana 2014. Samo da napomenem da je bilo prometa po blokiranom racunu,ali po toj ovrsi konkretno nije,jer je opet 5. u redu naplate.

Na plaći imam adminstrativnu zabranu za jedan drugi kredit,tako da pretpostavljam da nisu mogli mijenjati sredstvo ovrhe,jer ne posjedujem ni pokretnine,ni nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Na 26. 08. 2021. at 18:23, Borbena7 je napisao:

Postoje zaključci usvojeni na sastanku Vrhovnog suda RH, a jedan od njih kaže: ˝Nije dopušten prijedlog ovrhovoditelja da Financijska agencija, nakon što je na temelju čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima prestala postupati po rješenju o ovrsi i isto izbrisala iz Očevidnika, ponovno navedeno rješenje o ovrsi upiše u Očevidnik i nastavi postupati sukladno istome. ˝

Tako da možete poslati nadležnom Općinskom sudu zahtjev za proglašenje ovrhe nedopuštenom, odnosno koristite pravna sredstva koja su po čl. 210. OZ na raspolaganju ovršeniku u ovakvim situacijama. Morate paziti na rok od 60 dana, a koji se računa od zaprimanja zahtjeva za izravnu naplatu na FINA-i. Žalbeni razlog bi bio po čl. 50. st. 1. toč. 7. OZ. Ne treba Vam odvjetnik, samo uz ovaj Zahtjev priložite sve potrebne dokaze. I nema nekakve posebne šprance.

Poštovana Borbena7, 

Imam isti slučaj u vezi aktiviranja iste ovrhe, bio sam blokiran kao jamac za kredit u 2016,e te je ovrha brisana iz očevidnika po članu 12. u 2019,e godini, jer ispred ove ovrhe imam još jednu za koju se uredno svaki mjesec skida sa plaće te zbog toga nije bilo naplate po ovrsi za koji sam bio jamac, zadužnica ista, ovrhovoditelj također isti, radi se o agenciji, prije par dana sam poštom od Fine dobio dopis da je ovrha opet aktivirana kao i u pretincu e-građani, znači zadužnica kao jamstvo je isto, samo neko slovo dodano,. 

Koliko sam Vas shvatio, postoji mogućnost da po novom zatražim od suda proglašenje ovrhe nedopuštenom,. 

Čitao sam ovaj zakon čl.50 st.1 ali točku 7. OZ ne mogu nigdje naći,. 

Ono što sam Vas htio zamoliti da mi malo pojasnite, ako sam dobro shvatio iz prethodnih komentara i odgovora, mogu se pozvati na ovaj zakon ali me muči kako točno napisati ili je dovoljno sljedeće samo napisati,. 

Zahtjev za proglašenje ovrhe nedopuštenom te se pozivam na zakon član 50. stavka 1 točka 7. ( te im priložiti dokaz da je fina ovršila 2016,e te istu maknula istu po članu 12. koju sam skinuo sa e-građani, znači ta dva papira,. Je li ovo dovoljno napisati ili moram nekako drugačije obrazložiti,. 

Također sam pročitao na stranici za blokirane pa me sad buni ovaj član 72. 

Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru,.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 58 minuta, Ivan95 je napisao:

Čitao sam ovaj zakon čl.50 st.1 ali točku 7. OZ ne mogu nigdje naći,

Ona glasi: ˝Ako ovrhovoditelj nije ovlašten tražiti ovrhu temeljem ovršne isprave, odnosno ako nije ovlašten na temelju nje tražiti ovrhu protiv ovršenika.˝

prije 59 minuta, Ivan95 je napisao:

Zahtjev za proglašenje ovrhe nedopuštenom te se pozivam na zakon član 50. stavka 1 točka 7. ( te im priložiti dokaz da je fina ovršila 2016,e te istu maknula istu po članu 12. koju sam skinuo sa e-građani, znači ta dva papira,. Je li ovo dovoljno napisati ili moram nekako drugačije obrazložiti,. 

Dovoljno je, te bi se još trebali pozvati na zaključke koji su 27.11.2019. usvojeni na sastanku Vrhovnog suda RH.

prije 1 sat, Ivan95 je napisao:

AKO SE OVRHA ISKNJIŽI IZ REDA NAPLATE SUKLADNO ČL. 12. ZPONS-A, A OVRHOVODITELJ NE PROMIJENI SREDSTVO ILI PREDMET OVRHE PREDMETNA OVRHA SE OBUSTAVLJA SUKLADNO ČL. 72. OZ-A

Ovo vrijedi kada ovrhu provodi sud (ne vrijedi za Zahtjeve koji su izravno od strane ovrhovoditelja dostavljeni FINA-i na provedbu), tada je on po sili Zakona temeljem ovog članka obustavlja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Borbena7 je napisao:

Ona glasi: ˝Ako ovrhovoditelj nije ovlašten tražiti ovrhu temeljem ovršne isprave, odnosno ako nije ovlašten na temelju nje tražiti ovrhu protiv ovršenika.˝

Dovoljno je, te bi se još trebali pozvati na zaključke koji su 27.11.2019. usvojeni na sastanku Vrhovnog suda RH.

Ovo vrijedi kada ovrhu provodi sud (ne vrijedi za Zahtjeve koji su izravno od strane ovrhovoditelja dostavljeni FINA-i na provedbu), tada je on po sili Zakona temeljem ovog članka obustavlja.

Poštovana Borbena7 puno Vam hvala na detaljnom odgovoru,.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija