Jump to content

Rad na državni blagdan


Anaivo71

Preporučene objave

Molim pomoć: poslodavac je proglasio blagdan radnim danom na način da je na oglasnu ploču tvrtke naveo datum i sektore koji moraju raditi 5 dana prije blagdana. (Uobičajeno radno vrijeme u ugovoru o radu je 40sati tjedno  pon do petka. Poduzeće je u privatnom vlasništvu)

Usmeno smo obaviješteni da će nam u slučaju nedolaska na blagdan poslodavac  skinuti/oduzeti dan godišnjeg odmora. Budući da sam redovito dolazila na sve takve prekovremene dane, sada sam spriječena, osjećam se jadno jer one koji ranije nikada nisu dolazili raditi prekovremeno nisu nikada kažnjeni na taj način. 

Pitanje je: da li zakonski postoji uporište za takvo ponašanje poslodavca oduzimanje god. odmora i na koji način mogu zaštititi svoja prava.

Hvala unaprijed 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslodavac je taj koji organizira rad, pa ako je zbog potreba posla nužan prekovremeni rad, onda je dozvoljena ovakva organizacija s tim da mora biti usklađena sa čl. 65. Zakona o radu. Prema tome, ako se ne pojavite na radnom mjestu, a nemate opravdani razlog izostanka, tada je uzimanje dana godišnjeg odmora za taj dan, još i povoljan ishod za Vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Poslodavac je taj koji organizira rad, pa ako je zbog potreba posla nužan prekovremeni rad, onda je dozvoljena ovakva organizacija s tim da mora biti usklađena sa čl. 65. Zakona o radu. Prema tome, ako se ne pojavite na radnom mjestu, a nemate opravdani razlog izostanka, tada je uzimanje dana godišnjeg odmora za taj dan, još i povoljan ishod za Vas.

Dakle, napomenula sam da imam opravdani razlog i da nisam muljator koji izbjegava obvezu. Kako je moguće na blagdan imati godišnji odmor i kako je moguće to učiniti bez moje suglasnosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Anaivo71 je napisao:

Dakle, napomenula sam da imam opravdani razlog i da nisam muljator koji izbjegava obvezu.

Zna se na koji način se opravdava izostanak s radnog mjesta.

prije 9 minuta, Anaivo71 je napisao:

Kako je moguće na blagdan imati godišnji odmor 

U Vašem slučaju blagdan je radni dan, a na koji imate radnu obvezu, a s obzirom da se niste pojavili na radnom mjestu ili ako u zakonskom roku niste dostavili potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad, poslodavca Vam je najavio da će ovakav izostanak pravdati kao korištenje godišnjeg odmora. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Anaivo71 je napisao:

kako je moguće to učiniti bez moje suglasnosti?

Ako budete inzistirali na suglasnosti izlažete se situaciji da Vam poslodavac prije redovitog otkazivanja uvjetovanog ponašanjem radnika, uruči pisano upozorenje na obvezu iz radnog odnosa i ukaže Vam na mogućnost otkaza u slučaju nastavka povrede ovakve obveze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Ako budete inzistirali na suglasnosti izlažete se situaciji da Vam poslodavac prije redovitog otkazivanja uvjetovanog ponašanjem radnika, uruči pisano upozorenje na obvezu iz radnog odnosa i ukaže Vam na mogućnost otkaza u slučaju nastavka povrede ovakve obveze.

Nazvala sam inspektorat i njihovo tumačenje se znatno razlikuje od Vašeg: institut prekovremenog rada se koristi u nuždi ne kao pravilo kako bi se nadoknadio manjak radne snage. Mora biti pismeno obrazložen i predat radniku. Napisala sam da se prekovremeni rad koristi u kontinuitetu. Napisala sam da imam opravdani razlog. Napisala sam da redovito odrađujem prekovremene. Postoji tjedni limit broja prekovremenih sati koji ne smije biti veći od 50 sati tjedno. Kao i godišnji limit. Vaše tumačenje je jednostrano i ne upućuje drugu stranu - zaposlenika da te stvari moraju biti u skladu sa Zakonom prije uručenja izvanrednog otkaza.

uređeno: od Borbena7
Neprimjereno komentiranje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Anaivo71 je napisao:

Nazvala sam inspektorat i njihovo tumačenje se znatno razlikuje od Vašeg

Tumačenje nam je identično samo što Vi niste pogledali odredbu Zakona o radu na koju Vas upućujem u svojoj prvoj objavi u ovoj temi.

prije 1 minutu, Anaivo71 je napisao:

institut prekovremenog rada se koristi u nuždi ne kao pravilo kako bi se nadoknadio manjak radne snage. Mora biti pismeno obrazložen i predat radniku. Napisala sam da se prekovremeni rad koristi u kontinuitetu

I ja sam Vam sve ovo rekla u prvoj objavi u kojoj Vas upućujem na čl. 65. Zakona o radu tj. ovoj objavi:

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Poslodavac je taj koji organizira rad, pa ako je zbog potreba posla nužan prekovremeni rad, onda je dozvoljena ovakva organizacija s tim da mora biti usklađena sa čl. 65. Zakona o radu.

 

prije 3 minuta, Anaivo71 je napisao:

Postoji tjedni limit broja prekovremenih sati koji ne smije biti veći od 50 sati tjedno. Kao i godišnji limit. 

I ovo je sastavni dio čl. 65. Zakona o radu, a kojega očito niste pročitali.

prije 5 minuta, Anaivo71 je napisao:

Vaše tumačenje je jednostrano i ne upućuje drugu stranu - zaposlenika da te stvari moraju biti u skladu sa Zakonom prije uručenja izvanrednog otkaza.

Bilo bi lijepo da još jednom pročitate sve objave na temu, a počevši od moje prve objave u kojoj Vas pozivam na Zakon o radu, konkretno na čl. 65.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija