Jump to content

HEP ne salje racune - strah od ovrhe


sara29

Preporučene objave

Pozdrav,

Mozete li mi reci moze li se ovrha pokrenuti vec nakon 4 neplacena racuna? Naime, HEP nam nije poslao nove racune nakon zadnjeg obracuna vec 4 mjeseca.

Vec smo ih kontaktirali(majka) i rekli su da ce poslati racune, međutim jos nista. Takodjer sam ih ja (kao kcer vlasnika) pitala mailom ponovno misle li poslati racune (nista vise, nikakve podatke o dugovanju ni osobne podatke vlasnika -mojih roditelja - nisam trazila), a oni mi odgovore da ne smiju dijeliti podatke o dugovanju s nekim tko nije vlasnik. To mi je i vise nego smijesno ali eto zanima me je li to istina - da ja kao kcer, koja usput ima prebivaliste na toj adresi, ne smije traziti uvid u stanje i traziti komunikaciju o istome?

Takodjer, sto ako mi posalju ovrhu? Mogu li ja nekako sad traziti da uopce ne platim te racune s obzirom da se ne mogu udostojiti poslati ih (vjerojatno ne al cisto me zanima ima li kakva legalna akcija)? Mozda zvucim predramaticno u vezi ovog ali stvar je da cu morati vjerojatno platiti preko 1000 kn odjednom kad napokon stignu sve rate.

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, sara29 je napisao:

Mozete li mi reci moze li se ovrha pokrenuti vec nakon 4 neplacena racuna?

Može.

prije 11 minuta, sara29 je napisao:

To mi je i vise nego smijesno ali eto zanima me je li to istina - da ja kao kcer, koja usput ima prebivaliste na toj adresi, ne smije traziti uvid u stanje i traziti komunikaciju o istome?

Ispravno su Vas uputili.

prije 11 minuta, sara29 je napisao:

sto ako mi posalju ovrhu?

Možete izbjeći donošenje rješenja o ovrsi, ako dug podmirite u roku od 15 dana.

prije 13 minuta, sara29 je napisao:

Mogu li ja nekako sad traziti da uopce ne platim te racune s obzirom da se ne mogu udostojiti poslati ih (vjerojatno ne al cisto me zanima ima li kakva legalna akcija)?

Ne, osim ako nisu u zastari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , sara29 je napisao:

Mozete li mi reci moze li se ovrha pokrenuti vec nakon 4 neplacena racuna? Naime, HEP nam nije poslao nove racune nakon zadnjeg obracuna vec 4 mjeseca.

To su akontacije, prema procijenjenoj potrošnji, a po obračunu. 

Pravi račun se napravi po očitanju, svakih  mjeseci.

 

prije 5 sati , sara29 je napisao:

Vec smo ih kontaktirali(majka) i rekli su da ce poslati racune, međutim jos nista. 

Kontaktirajte ih i dalje, ali isključivo mejlovima ili preporučenim/urudžbiranim dopisima tako da imate dokaz.

Telefonski razgovor nije dokaz.

prije 5 sati , sara29 je napisao:

Takodjer, sto ako mi posalju ovrhu?

Da bi vam poslali ovrhu, po zakonu bi vam prvo trebali ustanoviti dug (po očitanju) i poslati vam obračun i uplatnicu. 

prije 5 sati , sara29 je napisao:

Mogu li ja nekako sad traziti da uopce ne platim te racune s obzirom da se ne mogu udostojiti poslati ih (vjerojatno ne al cisto me zanima ima li kakva legalna akcija)? Mozda zvucim predramaticno u vezi ovog ali stvar je da cu morati vjerojatno platiti preko 1000 kn odjednom kad napokon stignu sve rate.

To su akontacijske mjesečne uplatnice, bazirane na potrošnji iz prethodnog razdoblja. To nisu računi.

 

I , bez obzira što vam nisu poslali uplatnice, nitko vas ne spriječava da uplatite akontaciju.

Ispunite uplatnicu na recimo 500 kn, napišite da je to akontacija za xyz mjesece i kao poziv na broj napišite broj sa uplatnice zadnjeg šestomjesečnog obračuna. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, Borbena7 je napisao:

Za ovrhu je dovoljan izvod iz poslovne knjige vjerovnika.

Poslovne knjige veovnika su poslovne isprave, a krivotvorenje službene ili poslovne isprave je kazneno djelo iz čl. 279. KZ. 

Ispostava računa za potrošenu električnu energiju bez utvrđivanja stvarnog stanja bila bi knjigovodstvena fikcija, ili po pravno riječniku - krivotvorenje poslovne isprave.

HEP po 'knjižnom stanju' može naplatiti samo onih 17 kn mjesečno za održavanje mreže. 

Prema knjigivodstvenom stanju može se naplatiti odvoz smeća, komunalna naknada, fiksna pretplata,  itd. 

Teoretski, korisnik HEP priključka može biti i u pretplati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, felixx je napisao:

Ispostava računa za potrošenu električnu energiju bez utvrđivanja stvarnog stanja bila bi knjigovodstvena fikcija, ili po pravno riječniku - krivotvorenje poslovne isprave.

Malo ste promašili temu. Nitko ne kaže da mjesečni računi nisu pravovremeno izdani već da ih korisnik nije zaprimio, a za što može biti više razloga. I Izvod iz poslovne knjige je osnova koja je uz ovršni prijedlog jedino i potrebna ovrhovoditelju za pokretanje ovrhe na temelju vjerodostojne isprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, Borbena7 je napisao:

Malo ste promašili temu. Nitko ne kaže da mjesečni računi nisu pravovremeno izdani već da ih korisnik nije zaprimio, a za što može biti više razloga.

Nisam promašio temu, nemojte se sada vaditi.

Postavljačica teme je pitala može li dobiti ovrhu .

Pogedajte si uplatnice - na mjesečnim uplatnicama nigdje ne piše "račun". Piše "mjesečna novčana obaveza" tj. akontacijska ugovorna uplata na bazi procjene potrošnje prema prethodnom obračunskom razdoblju. Stvarno stanje može biti znato manje ili znatno veće od ovakve procjenjene potrošnje.

Samo na uplatnici po šestomjesečnom obračunu na bazi očitanja piše " račun za razdoblje od x do y". To je račun baziran na stvarno potrošenoj energiji.

Ponavljam - pokrenuti ovrhu na bazi knjigovodstvene fikcije bilo bi zapravo kazneno djelo krivotvorenja isprave i uporabe krivotvorene isprave u poslovanju.

Ako netko ne plaća mjesečne uplate, prvo će mu poslati opomenu, a onda eventualno napraviti izvanredno očitanje i na bazi očitanja izdati račun. Tek taj račun ako se ne plati može ići u ovrhu.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, felixx je napisao:

Ako netko ne plaća mjesečne uplate, prvo će mu poslati opomenu, a onda eventualno napraviti izvanredno očitanje i na bazi očitanja izdati račun. Tek taj račun ako se ne plati može ići u ovrhu

Ovo što navodite je i više nego netočno i dovoditi u zabludu korisnicu koja u svakom trenutku može biti ovršena.

prije 16 minuta, felixx je napisao:

Nisam promašio temu, nemojte se sada vaditi.

I prilagodite komunikaciju pravilima foruma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija