Jump to content

Posjednik gradskog zemljišta - nasljeđivanje i dosjelost


kapucinoukninu

Preporučene objave

Poštovani, imam jedan, možda kompleksan upit.

1. Može li se i kako nakon smrti posjednika gradskog zemljišta zatražiti upis njegova nasljednika kao posjednika? Posjednik je bio upisan kao takav na zemljištu koje je prije 1991. bilo u društvenom vlasništvu i na koje se te godine upisao Grad kao vlasnik i označava ga kao voćnjak. Inače je u povijesti to zemljište bilo vrt između javne prometnice i uvijek je bio vezan uz kuću u kojoj je preminuli bio većinski suvlasnik. 

2. Može li se i na koji način sada, nakon smrti posjednika i eventualnog traženja upisa nasljednika kao posjednika, za to zemljište zatražiti i stjecanje prava vlasništva dosjelošću? Ranijih godina su odgovori iz Grada na bilo kakvu takvu mogućnost bili negativni i uvijek se odgovaralo da će se na tome zemljištu graditi nešto strateški važnije i sl. Nije nam jasno imamo li takvu mogućnost s obzirom na opisane činjenice i dosjelost te kolika bi bila vjerojatnost uspjeha? Zadnji odgovor od Grada, na naš upit u vezi te čestice iz 2016.g, nismo do danas nikad niti dobili.Naime, od nekih pravnika dobili smo odgovor kako smo prihvaćanjem plaćanja zakupa Gradu za parkirno mjesto (na manjem dijelu tog zemljišta) priznali njegovo vlasništvo i nemamo temelj zatražiti stjecanje dosjelošću. Ne znam je li to točno i bio bih zahvalan za Vaš odgovor. Trenutno je vlasnik zemljišta i dalje Grad, a preminuli i dalje upisan kao posjednik od 1991.  (bez obzira na ovaj dio s plaćanjem zakupa za parking, taj ugovor istječe krajem ove godine). 

uređeno: od kapucinoukninu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 24. 06. 2021. at 21:12, kapucinoukninu je napisao:

1. Može li se i kako nakon smrti posjednika gradskog zemljišta zatražiti upis njegova nasljednika kao posjednika? Posjednik je bio upisan kao takav na zemljištu koje je prije 1991. bilo u društvenom vlasništvu i na koje se te godine upisao Grad kao vlasnik i označava ga kao voćnjak. Inače je u povijesti to zemljište bilo vrt između javne prometnice i uvijek je bio vezan uz kuću u kojoj je preminuli bio većinski suvlasnik. 

Ne jer nasljednik ne bi imao dokaz postojanja vlasništva ili ovlasti na nekretnini.

Na 24. 06. 2021. at 21:12, kapucinoukninu je napisao:

Naime, od nekih pravnika dobili smo odgovor kako smo prihvaćanjem plaćanja zakupa Gradu za parkirno mjesto (na manjem dijelu tog zemljišta) priznali njegovo vlasništvo i nemamo temelj zatražiti stjecanje dosjelošću

S ovim bih se osobno i ja složio. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Ne jer nasljednik ne bi imao dokaz postojanja vlasništva ili ovlasti na nekretnini.

S ovim bih se osobno i ja složio. 

Članak 17. o nasljeđivanju posjeda u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima onda nema veze s ovime?

Nije mi onda jasno tko bi imao uvjete za ispunjavanje dosjelosti... 1959. okućnica kuće prelazi u društveno vlasništvo i ja je sada ni po ovoj liniji dosjelosti i posjednika ne mogu zatražiti nazad, već se na to upisao Grad.. onda nema razlike u odnosu na društveno vlasništvo.

Zakup za garazu (prvi ugovor) i zakup za parkirno mjesto (drugi i aktualni ugovor, ali i dalje ista ta garaža koja tamo stoji desetljećima) smo jednostavno morali početi plaćati jer nismo imali drugu opciju u tom trenutku...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , kapucinoukninu je napisao:

Članak 17. o nasljeđivanju posjeda u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima onda nema veze s ovime?

Ovdje govorimo o upisivanju posjeda u javne knjige, u ovom slučaju katastarski operat, u koji se prema posebnim propisima ne može tražiti upis ako za to ne postoje iznad navedene osnove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Na 28. 06. 2021. at 14:53, Spitfire je napisao:

Ovdje govorimo o upisivanju posjeda u javne knjige, u ovom slučaju katastarski operat, u koji se prema posebnim propisima ne može tražiti upis ako za to ne postoje iznad navedene osnove.

Poštovani, ali moram priznati da ne razumijem, čemu onda članak 17. u Zakonu o vlasništvu? (1) Ostaviteljevi posjedi stvari i prava prelaze na njegova nasljednika zbog ostaviteljeve smrti i u njezinu času, onakvi kakvi su u tom času bili u ostavitelja.

Zašto mi, kao nasljedniku, ne bi mogli pripasti i posjedi stvari? Ostavitelj je i dalje upisan kao posjednik nekretnine na koju je kao vlasnik upisan Grad. Zašto to onda i dalje stoji tako i koji je onda budući tijek stvari? Radi se o zemljištu koje je davno pripadalo kući ispred koje se nalazi, ali ... nacionalizacija, društveno vlasništvo, privatni vlasnik prije toga je isplaćen, 90-ih se na to upisuje Grad i ne mora i ne želi se odreći toga zemljišta.

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija