Jump to content

Pravo na upis suvlasništva


Brzi 5

Preporučene objave

Znači u vanbračnoj smo zajednici od 2010.g 

2012.g počinjem ulagati u kuću koja glasi na nju 1/1

Kuća je bila u rohbau stanju samo sa priključkom električne energije.

Uloženo je preko 400 000 kn moje ušteđevine od 2012. do 2020. od kad više ne živimo zajedno.

U zajednici je rođeno 3 djece.Na njezino inzistiranje napuštam dom i nastavljam borbu sudskim putem.

2013.g smo potpisali ugovor o međuljudskim odnosima kojim mi ona dozvoljava kuću na uživanje i stupanje u posjed.

Pitanje:

Koje su mi šanse da mi poted obveznopravnog zahtjeva za isplatu polovice ulozenog prođe i stvarnopravni zahtjev za upis suvlasništva na dio nekretnine.

Od ovih 400 000 kn posjedujem kompletne dokaze o ulaganju u vidu računa, bankovnih isplata/uplata.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 25. 06. 2021. at 18:11, Brzi 5 je napisao:

2013.g smo potpisali ugovor o međuljudskim odnosima kojim mi ona dozvoljava kuću na uživanje i stupanje u posjed.

Možete li ovo malo pojasniti?

Na 25. 06. 2021. at 18:11, Brzi 5 je napisao:

Koje su mi šanse da mi poted obveznopravnog zahtjeva za isplatu polovice ulozenog prođe i stvarnopravni zahtjev za upis suvlasništva na dio nekretnine.

Imate pravo na povrat uloženog u tuđu nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

Možete li ovo malo pojasniti?

Imate pravo na povrat uloženog u tuđu nekretninu.

Budući da smo bili u vanbračnoj zajednici prije početka mojeg ulaganja u njezinu nekretninu potpisali smo ugovor o međuljudskim odnosima kojim mi ona kao vlasnik nekretnine dozvoljava ulaganje u nekretninu i stupanje u posjed iste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 minuta, Spitfire je napisao:

Jedino ja baš i nisam siguran da će priznati oba zahtjeva, i obveznopravni i starnopravni, a što možete vidjeti u Članku i sudskoj praksi.

To mi je jasno krivo sam koncipirao pitanje ili jedno ili drugo.

Tužba je u procesu u kojoj smo naveli 2 zahtjeva prvi stvarnopravni a drugi obveznopravni na koji imam pravo u svakom slučaju.

Ovaj dio me brine kakva su stajališta sudova oko stvarnog prava budući da sam ulagao u nekretninu drugog bračnog druga kao vlasnika iste.

E sad situacija je slijedeća da vrlo vjerojatno bivša neće imati sredstva za isplatu  (cca 200 000 kn) tak da me živo zanima taj dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Brzi 5 je napisao:

Ovaj dio me brine kakva su stajališta sudova oko stvarnog prava budući da sam ulagao u nekretninu drugog bračnog druga kao vlasnika iste.

I to vam je navedeno u članku, dakle sudska praksa je iskristalizirana na način da se treba bitno izmjeniti identitet nekretnine i ulaganja moraju biti u vrijednosti od 1/6 do 1/10 suvlasničkog dijela nekretnine. U tome slučaju se ima pravo na stvarnopravni zahtjev tj. upisivanja kao suvlasnika u ZK. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija