Jump to content

POMOĆ - Kako dati otkaz i koja imam prava?


Condor93

Preporučene objave

Pozdrav ekipa,

 

radim 2 godine i 6 mjeseci dana kod poslodavca koji je inače bio ok ali je stalno htio da radim i druge poslove koji nisu u opisu mog radnog mjesta.

Sada inzistira da radim posao koji nije u opisu mojeg radnog mjesta i koji nema nikakve veze sa mojim radnim mjestom.

Nakon obrazloženja da ne želim raditi taj posao (jer nije u opisu mojeg radnog mjesta niti sam obučen za njega), on i dalje inzistira na tome da ga ja moram raditi.

Ugovor je sklopljen na neodređeno vrijeme, u ugovoru se spominje otkazni rok od mjesec dana.

 

Pitanja:

1.) Zanima me koja je procedura u slučaju otkaza, znam da se otkaz mora napisati u pisanom obliku i predati poslodavcu (ima li negdje špranca?).

2.) Ako ja otkazujem ugovor o radu jeli to izvanredni otkaz ili neki drugi?

3.)Da li moram navesti razlog otkaza ili samo napišem da otkazujem ugovor o radu?

4.) U koliko primjeraka sastaviti ugovor 2 ili 3 - 1 primjerak poslodavcu, 1 radniku?

5.) Koje papire mi mora poslodavac dati: potpisani ugovor, Porezna kartica, odjava sa zdravstvenog?

6.)Ako sutra (30.06) otkažem ugovor onda sam radio do 30.06.2021 i od 01.07.2021 više ne radim (iako traje otkazni rok)?

 

7.)Također da li je obavezno raditi otkazni rok a ako je može li on biti manji od mjesec dana (tako piše u ugovoru)?

Koliko sam upoznat stari godišnji (iz 2020) i proporcionalni dio novog godišnjeg (6mjeseci rada = 50% godišnjeg za tekuću godinu) imam pravo uračunati u otkazni rok i to mora biti plaćeno.

 

Unaprijed hvala svima na pomoći! :-)

uređeno: od Condor93
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Condor93 je napisao:

1.) Zanima me koja je procedura u slučaju otkaza, znam da se otkaz mora napisati u pisanom obliku i predati poslodavcu (ima li negdje špranca?).

Pisano i osobno uručiti poslodavcu. Ništa posebno. "Ja, X.Y, dana XY.XY.2021. godine, podnosim redovni otkaz ugovora o radu br. XY. sklopljenog dana XY.XY.20XY."

prije 9 sati , Condor93 je napisao:

2.) Ako ja otkazujem ugovor o radu jeli to izvanredni otkaz ili neki drugi?

Redoviti otkaz radnika.

prije 10 sati , Condor93 je napisao:

3.)Da li moram navesti razlog otkaza ili samo napišem da otkazujem ugovor o radu?

Ne, nije potrebno navoditi, kao ni objašnjavati.

prije 10 sati , Condor93 je napisao:

4.) U koliko primjeraka sastaviti ugovor 2 ili 3 - 1 primjerak poslodavcu, 1 radniku?

Svejedno, bitno da imate dokaz da ste ga predali tj. da ga je poslodavac određenog datuma zaprimio.

prije 10 sati , Condor93 je napisao:

5.) Koje papire mi mora poslodavac dati: potpisani ugovor, Porezna kartica, odjava sa zdravstvenog?

Odluku o prestanku radnog odnosa u kojoj su utvrđena Vaša prava i obveze, obrazac o odjavi sa HZMO, Vašu originalnu dokumentaciju koja prileži kod njega kao npr. diploma i slično

prije 10 sati , Condor93 je napisao:

6.)Ako sutra (30.06) otkažem ugovor onda sam radio do 30.06.2021 i od 01.07.2021 više ne radim (iako traje otkazni rok)?

U radnom ste odnosu cijelo vrijeme dok traje otkazni rok, osim ako Vas poslodavac oslobodi odrađivanja otkaznog roka.

prije 10 sati , Condor93 je napisao:

7.)Također da li je obavezno raditi otkazni rok a ako je može li on biti manji od mjesec dana (tako piše u ugovoru)?

Dužni ste odraditi mjesec dana, osim ako poslodavac ne pristane na kraći otkazni rok ili osim ako Vas u cijelosti ne oslobodi rada za vrijeme otkaznog roka.

prije 10 sati , Condor93 je napisao:

Koliko sam upoznat stari godišnji (iz 2020) i proporcionalni dio novog godišnjeg (6mjeseci rada = 50% godišnjeg za tekuću godinu) imam pravo uračunati u otkazni rok i to mora biti plaćeno.

Preostali dio neiskorištenih dana godišnjeg odmora možete koristiti za vrijeme trajanja otkaznog roka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

Pisano i osobno uručiti poslodavcu. Ništa posebno. "Ja, X.Y, dana XY.XY.2021. godine, podnosim redovni otkaz ugovora o radu br. XY. sklopljenog dana XY.XY.20XY."

Redoviti otkaz radnika.

Ne, nije potrebno navoditi, kao ni objašnjavati.

Svejedno, bitno da imate dokaz da ste ga predali tj. da ga je poslodavac određenog datuma zaprimio.

Odluku o prestanku radnog odnosa u kojoj su utvrđena Vaša prava i obveze, obrazac o odjavi sa HZMO, Vašu originalnu dokumentaciju koja prileži kod njega kao npr. diploma i slično

U radnom ste odnosu cijelo vrijeme dok traje otkazni rok, osim ako Vas poslodavac oslobodi odrađivanja otkaznog roka.

Dužni ste odraditi mjesec dana, osim ako poslodavac ne pristane na kraći otkazni rok ili osim ako Vas u cijelosti ne oslobodi rada za vrijeme otkaznog roka.

Preostali dio neiskorištenih dana godišnjeg odmora možete koristiti za vrijeme trajanja otkaznog roka.

Super, hvala na iscrpnom odgovoru na sva moja pitanja. 

Sve mi je jasno. 🤗

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Na 30. 06. 2021. at 8:04, Borbena7 je napisao:

Pisano i osobno uručiti poslodavcu. Ništa posebno. "Ja, X.Y, dana XY.XY.2021. godine, podnosim redovni otkaz ugovora o radu br. XY. sklopljenog dana XY.XY.20XY."

Redoviti otkaz radnika.

Ne, nije potrebno navoditi, kao ni objašnjavati.

Svejedno, bitno da imate dokaz da ste ga predali tj. da ga je poslodavac određenog datuma zaprimio.

Odluku o prestanku radnog odnosa u kojoj su utvrđena Vaša prava i obveze, obrazac o odjavi sa HZMO, Vašu originalnu dokumentaciju koja prileži kod njega kao npr. diploma i slično

U radnom ste odnosu cijelo vrijeme dok traje otkazni rok, osim ako Vas poslodavac oslobodi odrađivanja otkaznog roka.

Dužni ste odraditi mjesec dana, osim ako poslodavac ne pristane na kraći otkazni rok ili osim ako Vas u cijelosti ne oslobodi rada za vrijeme otkaznog roka.

Preostali dio neiskorištenih dana godišnjeg odmora možete koristiti za vrijeme trajanja otkaznog roka.

Odradio sam 2 tjedna otkaznog roka (ukupno mjesec dana) te sam na godišnjem odmoru sljedeća 2 tjedna.

Sada poslodavac kaže da bi trebao potpisati sporazumni raskid ugovora krajem mjeseca. Bez obzira na redoviti otkaz koji sam podnio, moram još potpisati i sporazumni raskid?

Plaća u 8mj za 7 mjesec će biti kao i inače bez obzira što sam na godišnjem odmoru tijekom otkaznog roka, jedino se može proporcionalno umanjiti naknada za prijevoz?

Godišnji mora biti plaćen kao i inače, kao da se radilo.

Koje papire mi mora dati sadašnji poslodavac - PK karticu, odjavu sa zdravstvenog i mirovinskog te Potvrdu o vrsti poslova koje sam obavljao?

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, Condor93 je napisao:

Sada poslodavac kaže da bi trebao potpisati sporazumni raskid ugovora krajem mjeseca. Bez obzira na redoviti otkaz koji sam podnio, moram još potpisati i sporazumni raskid?

Tako je, ovo je uobičajena procedura.

prije 14 minuta, Condor93 je napisao:

Plaća u 8mj za 7 mjesec će biti kao i inače bez obzira što sam na godišnjem odmoru tijekom otkaznog roka, jedino se može proporcionalno umanjiti naknada za prijevoz?

Također, sve navedeno je točno.

prije 14 minuta, Condor93 je napisao:

Godišnji mora biti plaćen kao i inače, kao da se radilo.

Pogledajte čl. 81. Zakona o radu.

prije 15 minuta, Condor93 je napisao:

Koje papire mi mora dati sadašnji poslodavac - PK karticu, odjavu sa zdravstvenog i mirovinskog te Potvrdu o vrsti poslova koje sam obavljao?

I još potvrdu o isplati plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani, u jednom poduzeću (osiguranju) radim neprekidno 7 godina. Od 1. rujna 2022. godine zaposlena sam na pola radnog vremena (nisam ostvarivala premiju osiguranja na puno radno vrijeme) i plaća mi je bila 1.875 kn, od 1. siječnja 2023. godine 2.100 kn (polovica iznosa minimalne plaće). Tražim drugi posao, međutim, nitko ne želi čekati da prođe vrijeme otkaznog roka. Postoji li nekakva mogućnost da se otkazni rok izostavi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija