Jump to content

Isplata dobiti vlasniku strane kompanije s rezidencijom u RH


NikPočetnik

Preporučene objave

Trebao bih savjet oko slijedećeg slučaja:

Otvorim li kompaniju van granica RH, uzmimo za primjer Estoniju ili Kajmane (namjerno sam odabrao EU i ne EU).
Preko te kompanije se bavim djelatnostima poput trgovanja vrijednosnicama, stvaranjem sadržaja (primjerice Youtube) itd.
Po završetku mjeseca / kvartala / godine / kad odlučim - isplatim dobit kao Hrvatski rezident na privatni račun.

Koje su moje obveze prema RH? (ignorirajmo obveze kompanije u zemlji gdje je otvorena)?
Da li je dovoljno da prilikom prijenosa novca popunim obrazac i uplatim porez i prirez na dohodak?
Da li je opisano poslovanje u skladu sa zakonima RH?

Intres mi je primarno odvojiti imovinu kompanije od vlastite i pri tome izbjeć srednjevjekovno poslovanje, kompleksnost vođenja iste u RH te balkanske pojave poput inspektora koji dolaze u kontrolu unaprijed određenim iznosom koji žele naplatiti itd. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, NikPočetnik je napisao:

Intres mi je primarno odvojiti imovinu kompanije od vlastite i pri tome izbjeć srednjevjekovno poslovanje, kompleksnost vođenja iste u RH te balkanske pojave poput inspektora koji dolaze u kontrolu unaprijed određenim iznosom koji žele naplatiti itd. 

Osobna imovina osnivača, nema dodira sa imovinom vaše firme.(ako se sve radi po zakonu, a tako je i u drugim zemljama )
Način poslovanja firme u Hrvatskoj ZOTD - a je sličan u većini Evropskih Država, jer je naš ZOTD -a
nastao kompilacijom nekoliko Evropskih zakona.
Razlike mogu biti u visini poreza, prireza i ostalih davanja, mirovinsko , zdravstveno , dodatna osiguranja, itd

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, frenki zg je napisao:

Osobna imovina osnivača, nema dodira sa imovinom vaše firme.(ako se sve radi po zakonu, a tako je i u drugim zemljama )
Način poslovanja firme u Hrvatskoj ZOTD - a je sličan u većini Evropskih Država, jer je naš ZOTD -a
nastao kompilacijom nekoliko Evropskih zakona.
Razlike mogu biti u visini poreza, prireza i ostalih davanja, mirovinsko , zdravstveno , dodatna osiguranja, itd

Zato sam spomenuo i ne-EU države :)

S objektivne strane - začudio sam se koliko neke države imaju jednostavne zakone, stabilne politike koje se rijetko mjenjaju, digitalizirano poslovanje, jednostavniju papirologiju i manjak 1001 nameta, propisa, dopuna, nadopuna i čega sve ne.

S subjektivne strane , izgubio sam zadnje trunke povjerenja u ovu državu tokom godina koje sam eventualno imao.

 

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija