Jump to content

Kome se žaliti


Orpheus

Preporučene objave

Radim u javnoj službi u kojoj je stanje ne znaš da li gore prema nama nisko u hijerarhiji, ili prema strankama (zapravo znam, ovo drugo), i imam par pitanja na koja se nadam dobiti odgovor:

1. Bio sam na bolovanju i doma mi je stiglo pismo ravnatelja institucije kojeg je on potpisao, a napisala ravnateljica gradskog ureda (prepoznajem njen "rukopis") gdje mi daje opomenu (!?!) jer sam viđen negdje vani za vrijeme bolovanja. Odgovorio sam da nisu niti mjerodavni niti kompetentni da ocjenjuju moje zdravstveno stanje, i da znaju kojoj se instituciji mogu obratiti ako imaju neku sumnju, a da nije primjereno da mi doma šalju pisme i dijele opomene. Nije jedina bolest kad čovjek slomi kičmu i ne može ustati iz kreveta, a sad vi upotrijebite maštu i razismislite što bi moglo biti, ali imao sam čiste papire, iako su me naravno prijavili HZZO-u koji onda zvjerski navaljuje na liječnike opće prakse, da ne idem u detalje sad.
Zanima me mogu li nekako prijaviti njih, ili mogu slobodno tako slati bolesniku kući pisma. Ako mogu oni meni, onda mogu i ja njima na kućne adrese?? Mislim, kakav je to način...

2. Neka osoba za koju je izmišljen odjel koji je kao "edukator", svima osim meni dijeli informacije, a onda piše neistine oko radnih zaduženja, ja radim po njegovoj lošoj skripti, a ostalima daje usmena uputstva koja meni prešućuje i imam po njegovoj skripti više posla od ostalih, kad sam ga upitao za to, tj. suočio s istinom jer sam pitao prvo par kolega, pa još par, pa sve žive, svaki put je lagao i za to imam pisani trag, uglavom nakon što sam ga za to pitao preko maila i utvrdio da to ne može biti točno jer su mi svi potvrdili da rade drukčije je ušao u moj ured zajapuren i počeo se povišenim tonom svađati sa mnom pred svjedocioma (nisam ostao dužan, ali sam predložio da smirimo tonove, nije prihvatio, a da budem iskren i odgovaralo mi je tako, makar sam ja taj koji je predložio smirivanje koje nije prihvatio, i smatram da se nije primjereno ponio), itd., čak mi je po zadatku i donosio predmete s nekim izmišljenim greškama kako bi pokušao vršiti psihološki pritisak na mene, tvrdio da sam prepravljao naknadno nešto što nisam, dakle patološki lažljivac itd. itd., to su samo neki od primjera, zanima me kome prijaviti kad su i lokalna ravnateljica i onaj na vrhu korumpirani i svaki ima svoje neke sheme, a ove stvari ih ne zanimaju?
Navodno po zakonu svako javno tijelo mora imati unutarnji pravilnik o radu, ali ovo gdje radim ga nema, tražio sam na web stranici, nema, možda da pitam u kadrovskoj pisanim putem? Postoji li neki sindikalni povjerenik kojem bih se mogao žaliti? Ma ne moram ni dobiti žalbu, samo što je ono što se tamo događa doseglo takve apsurde da me uopće nije više briga, ja znam da sam čist, a oni neka se peku...svi ostali uglavnom šute u strahu jer su ucijenjeni ili izdresirani, ugovore za stalno dobivaju samo oni s vezetinama ili cinkaroši, kako to već ide.
Za rad subotom isto nemaju jasne kriterije, a smatram da bi morali biti transparentni, umjesto toga od onih koji se prijave (ljudima treba lova) odbiju koga ne smatraju svojim, mogu li u vezi toga zahtijevati da propišu jasne kriterije?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Orpheus je napisao:

Zanima me mogu li nekako prijaviti njih, ili mogu slobodno tako slati bolesniku kući pisma. Ako mogu oni meni, onda mogu i ja njima na kućne adrese?? Mislim, kakav je to način...

Nemate osnove za prijavu. Sve ovisi o razlozima zbog kojih se radniku uručuje opomena pred otkaz. Svakako imate pravo odgovoriti na ovu opomenu, i to isključivo na adresu javne službe.

prije 11 sati , Orpheus je napisao:

Navodno po zakonu svako javno tijelo mora imati unutarnji pravilnik o radu, ali ovo gdje radim ga nema, tražio sam na web stranici, nema, možda da pitam u kadrovskoj pisanim putem?

Možete zatražiti na uvid sve interne akte poslodavca u kojima bi trebalo biti više konkretnih informacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Borbena7 je napisao:

Nemate osnove za prijavu. Sve ovisi o razlozima zbog kojih se radniku uručuje opomena pred otkaz. Svakako imate pravo odgovoriti na ovu opomenu., i to isključivo na adresu javne službe.

Hvala. To sam već napravio, A možete li mi objasniti koji je pravni temelj za to da se meni obraća na privatnu adresu, a ja njemu smijem samo na javnu? Kakav on ima opravdani razlog za to da mi se obraća privatno, a ja nemam opravdani razlog da na njegovu privatnu adresu šaljem svoje opomene? 

Molim pravno argumentirano objašnjenje.

prije 9 sati , Borbena7 je napisao:

Možete zatražiti na uvid sve interne akte poslodavca u kojima bi trebalo biti više konkretnih informacija.

Našao sam neki pravilnik o postupku unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti i imenovanja povjerljive osobe koji je bio zakopan negdje u aplikaciji, čudo da sam ga uopće iskopao. Naravno, u pravilniku u kojem se naglašava da se strogo čuvaju podaci prijavitelja (lol), nema nigdje navedeno ime tog povjerenika, tj. navodi se da treba biti na oglasnoj ploči (provjerit ću, ali sumnjam da je tamo) i na web stranici (tamo nema ništa), tako da ako hoću preko tog povjerenika, onda moram pitati u kadrovskoj, iz koje će prenijeti svima što sam tražio. Makar je i to ok, ali eto, debilana.

A gdje i kome mogu prijaviti činjenicu, ili sumnju u činjenicu da nigdje na oglasnoj ploči ni na webu ne piše ime tog povjerenika?

uređeno: od Borbena7
Neprimjereno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, Orpheus je napisao:

Kakav on ima opravdani razlog za to da mi se obraća privatno, a ja nemam opravdani razlog da na njegovu privatnu adresu šaljem svoje opomene? 

Ima s obzirom na razlog na kojem se temelji sadržaj opomene pred otkaz ugovora o radu. Ne samo da ima pravo, već je i dužan uručiti Vam ovakvu opomenu po saznanju za razloge.

Nemate Vi za što slati opomene, jedino možete pošiljatelju poslati očitovanje na opomenu, a korištenje privatne adrese se može smatrati uznemiravanjem izvan službenih prostorija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 52 minuta, Borbena7 je napisao:

Ima s obzirom na razlog na kojem se temelji sadržaj opomene pred otkaz ugovora o radu. Ne samo da ima pravo, već je i dužan uručiti Vam ovakvu opomenu po saznanju za razloge.

Nemate Vi za što slati opomene, jedino možete pošiljatelju poslati očitovanje na opomenu, a korištenje privatne adrese se može smatrati uznemiravanjem izvan službenih prostorija.

Ne, to apsolutno nije nikakvo pravo, nego je upravo po definiciji uznemiravanje, isto kao što ste tako bez ograđivanja isto "prišili" meni, kad bih ja kojim slučajem bio tako bezobrazan da ja njemu kući šaljem svoje sumnje.
Poslodavac apsolutno nije ni kvalificiran/kompetentan, niti je nadležan da ocjenjuje moje razloge izbivanja iz svoja 4 zida za vrijeme bolovanja.

Kad bih ja njemu poslao svoju opomenu jer sam čuo da preprodaje uredski namještaj, kome bi on mene prijavio, i temeljem čega?

uređeno: od Borbena7
Neprimjereno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija