Jump to content

Što kada djeca kažu da neće


Ninaklostar

Preporučene objave

Poštovanje, molim za pomoć

Ovako, u procesu za dodjelu skrbništva sam već četiri godine. Još na početku privremenom presudom djeca su dodjeljena na skrb ocu, zajedničko skrbništvo sa pravom viđanja sa moje strane. Međutim , osim samo jednom nakon te presude, ja djecu ne uspjevam vidjeti. Iako bivši suprug dogovara uredno sastanke svaki puto zbog nekog novog izgovora do njih ne dolazi. Ubrzo djeca, tada 12 i 11 g., počinju govorit da me ne žele vidjeti. Razlog nemaju ili ponavljaju tatine razloge. Moram napomenuti ovdje da sam ja za tatu uvijek bila "k.....", koja je njih ostavila radi nekog ljubavnika i negdje imam skriveno dijete, njih više ne trebam i svašta nešto. Uglavnom, na to Centar pokreće prvu mjeru nadzora u obitelji koja se ubrzo prekida jer otac ne surađuje. Zatim drugu i događa se opet isto. Centar zatim podnosi sudu mišljenje u kojem iznosi da otac svojom ponašanjem i stavovima otuđuje djecu od majke tj.mene, i samim time smatra da on psihički zlostavlja djecu i negativno utječe na njihov razvoj. Budući da ja u tom trenutku više od godine dana nemam kontakt sa djecom na bilo način i djeca odbijaju da komuniciraju ili se viđaju samnom, Centar traži izuzeće djece iz obitelji, smještaj u udomiteljsku obitelj, kontinuiran rad sa psihologom kako bi se obnovili odnosi između djece i mene i kako bi djeca u konačnici mogla doći živjeti samnom. Napominjem da ja cijelo vrijeme imam pozitivno mišljenje od Centra i surađujem sa njima koliko je god to bilo moguće. Nakon toga otac odvodi djecu u Polikliniku za zaštitu djece grada Zagreba . Nakon obrade, mišljenje klinike je istovjetno mišljenju Centra tj. da otac svojim ponašanjem izvršava psihički pritisak na djecu, uvjetuje svoju ljubav odbacivanjem majke i samim time izvršava psihičko nasilje nad djecom. Nakon toga Centar podnosi prijavu policiji protiv oca radi zlostavljanja djece, ne suradnje sa Centrom i kršenje sudske odluke o viđanju djece. Nakon toga svega, znači i mišljenja Centra i Poliklonike i prijave policiji sutkinja donosi odluku da se djeca povjeravaju na skrb ocu, zajedničko skrbništvo , a ja bih ih trebala viđati " kada oni to požele", uz preporuku da im šaljem pisma i poklonu te da oh na takov način odobrovoljim. I da, zaista je tako napisana presuda. Kako i zašto, ne znam. Sutkinja se pravdala time da je mišljenje Centa staro iako je na svakoj raspravi bila prisutna odvjetnica iz tima i uvijek je bilo ponavljano jedno te isto. Moram napomenuti ovdje, jer logično je  onda pomisliti da je u meni neki razlog za takvu odluku, da u meni nema ništa loše. Ne pijem, ne pušim, nikad ruku na svoju djecu nisam digla, radim, uvijek surađivala sa Centrom, uvijek pozitivno mišljenje od njih, jedino svoje imovine nemam jer udala sam se jako mlada i sve što sam stekla, stekla sam sa njim, sve je kod njega i ostalo.

Uglavnom, nakon toga i ja podnosim žalbu i Centar podnosi žalbu. Vrijeme prolazi, ja cijelo vrijeme djecu ne viđam jer sad više nemam ni zakonske osnove. Centar mi ne može pomoći jer je ta presuda i njima oduzela svaku mogućnost djelovanja. Dolazi rješenje, žalba se uvažava i prijašnja se presuda odbacuje kao neosnovana, slučaj se vraća na ponovno suđenje, traži se izuzeće sutkinje i ponovno mišljene Centra. I nakon toga dolazi korona, nakon korone potresi jer sve se odvija u Sisku, i sve staje na gotovo godinu dana. Sad je to već tri i pol godine kako ja ne viđam djecu i kako ne mogu do njih. Djeca cijelo vrijeme žive u onom uvjerenju koje ih uči otac i svaki puta kada ja pokušam na bilo koji način doći do njih odgovor je uvijek isti "Ne, oni neće". Nakon svega toga konačno sw ove godine nešto pokreće, dobivam poziv od Državnog odvjetništa u smislu svjedoka gdje Državno odvjetništvo tuži oca za nepoštivanje privremene sudske odluke o viđanju sa mnom. Što se tu dalje događa ne znam, kao što rekoh bila sam pozvana samo kao svjedok. I ponovo sw pokreće parnica za skrbništvo, čeka se mišljenje Centra koje sam dobila danas. Stručni tim koji je od početka radio na slučaju se promjenio i mišljenje Centra jest : uglavnom prepisali su neki tijek događaja iz dosjea i na kraju zaključili u ovim uvjetim ne treba djecu izdvajati iz obitelji jer su se prilagodila na život sa ocem i tvrde da im je dobro i otac isto tako tvrdi da ne utječe na njihovo mišljenje o meni. Budući da i dalje odbijaju viđanje sa mnom predlažu viđanje u Centru pod nadzorom po dogovoru. Isto tako traže , ako sam ovo sad dobro razumjela, kako bi se ocu olakšalo, oduzimanje meni roditeljskih prava, ostalo bi mi samo pravo progovora kod promjene imena ili vjere. I iako se slažem da djecu ne treba izuzimati iz obitelji, oni su sada 15 i 16 g. ,odnos sa mnom je teško narušen i mislim da bi se sada u ovim njihovim godinama postiglo više lošeg nego dobrog, svjesna sam sasvim da ako se donese takva odluka ja svoju djecu neću više vidjeti. Jer iako će biti donjeta odluka o viđanju oni će svaki puta reći da neće , a govorit će da neće dok god  njihov otac utječe na njihovo mišljenje. I stvari se stalno vrte u krug, ja ne znam više šta da radim, a vrijeme prolazi i što duže to gore. Zato vas molim ako znate, može li Centar nakon onakvog mišljenja i prijave policiji pa i suda koji se vodi protiv oca na temelju njihove prijave donjeti ovakvo mišjenje. Mogu li ja nešto učiniti ili tražiti što bi mi omogučilo da sigurno vidim svoju djecu. Mogu li učiniti nešto u vezi tog njihovog "Ne, neću"? Mogu li uvjetovati plaćanje alimentacije viđanjem djece. Da me ne bi krivo razumjeli, ne bježim od plaćanja alimentacije, to su moja djeca i moja je odgovornost da brinem za njih. Ali cijelo ovo vrijeme se osjećam kao osoba bez svojih prava, ustvari prava postoje ali samo na papiru, ne i u stvarnosti. A netko tko nema prava, nema ni obaveze. Želim plaćati alimentaciju ali uz uvjet da mogu vidjeti svoju djecu. Ako ih ne mogu viđati i sudjelovati u njihovom životu, ne želim plaćati. Nekako mislim da bi njihov otac bio popustljiviji u ponašanju i viđanjima kada bi bili uvjetovani novcem.

Nadam se da sam uspjela otprilike objasniti cijelu situaciju, molim ako netko zna neka pomogne. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Ninaklostar je napisao:

Zato vas molim ako znate, može li Centar nakon onakvog mišljenja i prijave policiji pa i suda koji se vodi protiv oca na temelju njihove prijave donjeti ovakvo mišjenje.

Nažalost može i ne samo u vašem slučaju već u RH postoji dosta sličnih slučajeva kojima je zajedničko da sustav postupa gotovo na identičan način - na štetu djeteta i ciljanog roditelja. Nemam za vas riječi ohrabrenja. Savjetujem vam, prije svega, da čuvate zdravlje i da pokušate, ako ste u mogućnosti, iskoristiti sve pravne puteve u RH i obratite se Europskom sudu za ljudska prava, ne zato što bi imali ne znam kakvu korist od toga već radi vlastite djece koja zaslužuju živjeti u uređenijoj državi.

Nije normalno da djeca odbijaju susrete sa vama osim ako ste ih zlostavljali, zanemarivali pa čak i u takvim okolnostima djeca vole roditelja i očekuju da se popravi. Djeca mogu odbijati susrete sa vama ako je to uvjet bezrezervne ljubavi od strane roditelja sa kojim žive i to je emocionalno zlostavljanje djece koje može biti gore i od fizičkog zlostavljanja.

Uvjetovanje plaćanja alimentacije osobnim odnosima s djecom i obrnuto ne smije se raditi i time bi samo napravili dodatnu štetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija