Jump to content

Carina, PDV i trošarine na uvoz stroja iz kine.


Euro Neuro

Preporučene objave

Pozdrav, trebao bi savjet oko uvoza stroja (printera večeg formata) iz Kine. Printer je veče vrijednosti, oko 15.000-20.000 kuna.

Znači, koliko znam potrebno je platiti PDV i carinu. No dali itko zna dali postoje još kakve značajnije trošarine.

Dali je točan podatak da se za robu koja stiže putem brodske linije plača lučka trošarina u iznosu od 500 - 1000 eura?

Zahvaljujem svakoj dobronamjernoj pomoći jer bi zaista htio znati sve troškove koje treba platiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Euro Neuro je napisao:

Pozdrav, trebao bi savjet oko uvoza stroja (printera večeg formata) iz Kine. Printer je veče vrijednosti, oko 15.000-20.000 kuna.

Znači, koliko znam potrebno je platiti PDV i carinu. No dali itko zna dali postoje još kakve značajnije trošarine.

Dali je točan podatak da se za robu koja stiže putem brodske linije plača lučka trošarina u iznosu od 500 - 1000 eura?

Zahvaljujem svakoj dobronamjernoj pomoći jer bi zaista htio znati sve troškove koje treba platiti.

Pozdrav, trebao bi savjet oko uvoza stroja (printera večeg formata) iz Kine.
Dali uvozite kao fizička ili pravna osoba ?
Dali znate težinu istog ?
Dali tek planirate ili je radnja već u postupku ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, Iustitia_ZD je napisao:

morat ćete zatražiti usluge ovlaštenog špeditera.

oni vam mogu dati detaljan prikaz troškova i obaviti proceduru.

Prva opcija ;
 Ako uvoziš robu preko firme trebao bi ju cariniti bez obzira na vrijednost (osim ako su davanja manja od 150,00 kn)
Ako kinezi šalju dhl-om to ti može i dhl ocariniti (ili bilo koja druga špedicija)
Vjerojatno će doći na adresu ako je tako dogovoreno. račun za carinu dobiješ od špeditera i šanse su 99,9% da ćeš ga morati platiti unaprijed (prije dostave)
Bilo bi dobro da si izvadiš EORI broj (google) nakon što otvoriš  firmu, ako ju već nema te, a prije nego ti roba stigne u RH
----------
2. Opcija :
FOB Rijeka - sve plaćeno do Rijeke. FOB Luka u Kini - sve plaćeno do luke u Kini. Ne može se reći što je jeftinije. Sve ovisi koliko si "vješta" u pronalasku pouzdane i povoljne usluge sea transporta. Mogu te "oderati" i Kinezi i naši. Moj prijedlog je - ispitaj obje opcije. Pitaj njih koja ja cijena FOB Rijeka pa onda pitaj agente/špeditere u RH da ti daju ponudu za istu tu količinu na temelju FOB Shanghai (recimo) pariteta ili još bolje EXW tvornica pošiljatelja
Tražiti najbližu luku nema smisla jer to sve ovisi o tome gdje se nalazi tvornica i temeljem toga će agent/špediter znati preko koje luke je najpovoljnije
Kontejneri se ne "dijele" na taj način. To su sve LCL pošiljke i to se dogovara direktno sa agentom/špediterom. Mislim, teoretski se može naći 2 osobe/firme da podijele kontejner ali svejedno sve mora ići preko agenta i u tom slučaju se mora baš pogoditi da vas oboje imate taman toliko robe da možete podijeliti kontejner i baš morate naglasiti da imate neopisivu želju "dijeliti" isti kontejner. Dakle gotov nemoguće. Na kraju će vas manje-više koštati isto samo što će trajati n puta više dok ne nađeš "kompanjona"
Zao sam, još danas postavio pitanje - dali znate koliko je Printer težak, radi solucije DHL -om, što je puno
brže i jeftinije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Euro Neuro je napisao:

Hvala svima na savjetima i odgovorima. 

Šta se tiče pošiljke, paket je u drvenoj kutiji veličine cca. 275 x 150 x 98 cm. Težine oko 200kg. 

Dali bi naručio na firmu ili kao privatno neznam, odlučio bi se za jednostavniju (jeftiniju) opciju...

Dali bi naručio na firmu ili kao privatno neznam, odlučio bi se za jednostavniju (jeftiniju) opciju...
---------
Moj savjet vam je da kupite na Firmu, imat če te dosta rashoda i pretplatu PDV - a, na 20 tisuća,
već imate 5.000.kn plaćenog PDV -a + pdv , sa ostalih davanja i sa Carinskim troškovima, dobit će te
već u startu rashod od minimalno 20.000.kn, na samo tom rashodu ste uštedjeli 30% poreza na dobit.
U slučaju kvarova, svaki popravak knjižite u trošak - što više troškova, tj. rashoda manji vam je i prihod,
a sa njime na kraju godine manja dobit = manji porez na dobit na kraju poslovne godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, frenki zg je napisao:

Dali bi naručio na firmu ili kao privatno neznam, odlučio bi se za jednostavniju (jeftiniju) opciju...
---------
Moj savjet vam je da kupite na Firmu, imat če te dosta rashoda i pretplatu PDV - a, na 20 tisuća,
već imate 5.000.kn plaćenog PDV -a + pdv , sa ostalih davanja i sa Carinskim troškovima, dobit će te
već u startu rashod od minimalno 20.000.kn, na samo tom rashodu ste uštedjeli 30% poreza na dobit.
U slučaju kvarova, svaki popravak knjižite u trošak - što više troškova, tj. rashoda manji vam je i prihod,
a sa njime na kraju godine manja dobit = manji porez na dobit na kraju poslovne godine.

Da, vjerojatno bi uzeo na firmu... 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče slanja putem DHL-a, cijena je apsurdno visoka, neki je trgovci takvih printera nude, no cijene se kreću od 20.000 kuna pa na gore. Tako da ta opcija mi otpada. 

U biti htio bi znati gdje mogu dobiti nekakvu informaciju koliko će me koštati ta lučka trošarina. Jer sam čuo svakakve informacije. Dali se to trebam informirati kod trgovca kojom rutom šalje paket pa onda u toj lučkoj upravi da se informiram ili da sve prepustim špediteru i da se nadam najmanjem trošku...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Euro Neuro je napisao:

Što se tiče slanja putem DHL-a, cijena je apsurdno visoka, neki je trgovci takvih printera nude, no cijene se kreću od 20.000 kuna pa na gore. Tako da ta opcija mi otpada. 

U biti htio bi znati gdje mogu dobiti nekakvu informaciju koliko će me koštati ta lučka trošarina. Jer sam čuo svakakve informacije. Dali se to trebam informirati kod trgovca kojom rutom šalje paket pa onda u toj lučkoj upravi da se informiram ili da sve prepustim špediteru i da se nadam najmanjem trošku...

Po meni, naj bolje bi bilo kontaktirati Špeditersku Agenciju, recimo u Rijeci, kojima je to glavna djelatnost,
i dobit će te sve potrebne podatke.
Ovo do sada je bila rasprava o temi - kupiti na ime ili na Firmu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

S obzirom da su zakonske regulative različite, kupovali opremu (istog proizvođač) u EU ili direktno od proizvođača izvan EU -e, najbolje se posavjetovati kod špeditera, jer oni prate sve zakonske promjene u tom području, a i vaše pitanje za nekakvu opremu ne daje dovoljno podataka za dobar odgovor, jer oprema je i printer koji se pošalje DHL -om i oprema za vulkanizersku radionicu koja treba drugačiji prijevoz .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija