Jump to content

Starosna mirovina za dugogodišnjeg osiguranika


branitelj1962

Preporučene objave

Poštovani,

potrebne su mi informacije u vezi tumačenja članka 28. ZOHBDR-a. Naime, radi se o osobi koja u veljači 2022. godine puni 60 godina starosti te će u tom trenutku imati evidentirano 39 godina radnog staža dok joj razdoblje sudjelovanja u Domovinskom ratu iznosi 736 dana (borbeni sektor, dodatak 18%). Sukladno ZOMO-u, tada ostvaruje pravo jedino na prijevremenu starosnu mirovinu. Međutim, moje pitanje je ostvaruje li osoba u veljači 2022. godine pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika prema ZOHBDR-a ukoliko se vrijeme sudjelovanja u Domovinskom ratu računa u dvostrukom trajanju, odnosno može li s ovim periodom provedenim u Domovinskom ratu "nadoknaditi" period koji nedostaje do 41 godine radnog staža?

Hvala na odgovorima.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

prema članku 28., stavak 2., ZOHBDR-a, vrijeme provedeno u Domovinskom ratu u dvostrukom trajanju (znaci kod vas 736 dana) računa vam se u potrebnih 41 godinu radnog staza za ostvarenje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika. 

Znaci nakon 1.03.2022.god. i navrsenih 60 godina života i kada imate preko 41 godinu navršenog potrebnog traženog radnog staža ostvarujete pravo na priznavanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika po braniteljskom zakonu.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovorima i objašnjenjima pošto se često pojavljuju nedoumice i različita tumačenja.

Također, zanima me utječe li na obračun i visinu mirovine koja osobi pripada na osnovu ostvarenog radnog staža(osoba je obveznik II. stupa, 39 godina staža) ukoliko gore navedena osoba ode u mirovinu po uvjetima iz ZOHBDR-a? Odnosno, ukoliko se osoba odluči za isplatu mirovine iz I. i iz II. stupa je li se na dobivenu mirovinu po ZOHBDR još dodaje pravo na isplatu iz II. stupa?

LP,

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako dobijete braniteljsku mirovinu, sredstva iz II stupa automatski se prebacuju u I stup.

Tu postoji i jedan ali...

Na braniteljsku mirovinu po Kosoricinom zakonu iz 2010.god., na svotu veću od 3500 kn umanjuje vam se mirovina za 10%, ali vam nemoze  biti manja od 3500 kn.

Dali ste si pokušali preko eGradjani na stranicama HZMO-a izračunati mirovinu, a ako jeste koliki vam je "prosječni vrijednosni bod" - PVB

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani branitelj1962,

pokušao sam se malo igrati sa vašim podacima, slobodno sam izabrao pvb za ukupni radni staž u iznosu 1,00.

Ako vam je poznat vaš stvarni pvb za ukupni radni staž, upišite ga u priložene proaktivne tablice (zamijenite sadašnji 1,0000) i sve vam odmah može biti jasno, imate iznose vaših potencijalnih bruto mirovina po ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata na zamišljeni nadnevak umirovljenja 01.03.2022.g.

prijevremena mirovina po ZOMO.jpg

braniteljska starosna mirovina.jpg

branitelj1962 Prijevremena starosna mirovina po ZOMO.makroenabled.xlsm braniteljska starosna mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, sizif63 je napisao:

Poštovani prof,

da li je u vašim tablicama za braniteljske mirovine već uračunat odbitak 10% ili tek treba odbiti od dobivenog iznosa.

Čuli smo se više puta zbog moje dileme i izračuna ali ako još treba odbiti 10% onda mi više nije povoljnija braniteljska.

Nije vam odobio 10% kad vam je simulirani izracun manji od 3500 kn.

Za stvarni informativni izracun moramo znati vas stvarni PVB

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja isprika, mislio sam da se radi o istom forumasu, nisam gledao nik...

Nisam siguran ali mislim da u tablici izračuna poštovanog profa ako se radi o iznosu iznad 3500 kn, tih 10 % ne oduzima automatski...

Nije vam problem to oduzeti ali kao što sam već pisao iznos mirovine vam nemoze biti manji od 3500 kn.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sizif63 je napisao:

Poštovani prof,

da li je u vašim tablicama za braniteljske mirovine već uračunat odbitak 10% ili tek treba odbiti od dobivenog iznosa.

Čuli smo se više puta zbog moje dileme i izračuna ali ako još treba odbiti 10% onda mi više nije povoljnija braniteljska.

Poštovani sizif63,

molim vas pogledajte punu sliku mojih tablica za izračun mirovina. Piše li nešto kao:

- Prvo smanjenje - iznad 2.500 kn

- Drugo smanjenje - iznad 3.500 kn      10 %

Provedba svi izračuna mirovina prema svakom zakonu je onakva kako je rade nadležni uredi HZMO.

Slobodni strijelci to rade prema svom viđenju iz topline svoga doma, pa ponekad zaostanu sa aktualnom provedbom izračuna mirovina 3 do 4 godine.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof,

vidim ja to u tablici ali ne znam je li taj postotak ubačen u formulu izračuna ukupne mirovine.

Nisam o tome prije vodio računa, svakom od nas pri unosu podataka pogled odmah padne na ukupni iznos mirovine i ostalo zanemarimo ali umanjenje od 10% je bitna stvar i u mom slučaju bitno mijenja plan.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 45 minuta, sizif63 je napisao:

Poštovani prof,

vidim ja to u tablici ali ne znam je li taj postotak ubačen u formulu izračuna ukupne mirovine.

Nisam o tome prije vodio računa, svakom od nas pri unosu podataka pogled odmah padne na ukupni iznos mirovine i ostalo zanemarimo ali umanjenje od 10% je bitna stvar i u mom slučaju bitno mijenja plan.

Poštovani sizif,

svi vaši izračuni mirovina temeljem ovih tablica na Legalisu, su konačni bruto iznosi, kako to rade uredi HZMO u Puli, Rijeci, Zadru, Zagrebu, Splitu i Osijeku od 01.01.2019.g.

Sve je ubačeno tamo gdje treba i koliko treba, ovisno o zakonu.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 42 minuta, sizif63 je napisao:

Poštovani prof,

vidim ja to u tablici ali ne znam je li taj postotak ubačen u formulu izračuna ukupne mirovine.

Nisam o tome prije vodio računa, svakom od nas pri unosu podataka pogled odmah padne na ukupni iznos mirovine i ostalo zanemarimo ali umanjenje od 10% je bitna stvar i u mom slučaju bitno mijenja plan.

 

 

 

 

Po vašim izračunava o kollkim iznosima se radi po ZOMO-u a koliko po ZOHBDR-u, da vas muči donijeti pravu odluku, za koju mirovinu se opredjeliti - uzeti...

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, branitelj1962 je napisao:

Što vam u tablici označava polje "Čin ili ustrojbeno mjesto" i na što se to konkretno odnosi?

 

To je jedan od parametara koji se koristi kada imate trajno HRVI i idete u kumuliranu invalidsku mirovinu prema zakonu o braniteljima.

prije 25 minuta, branitelj1962 je napisao:

Koristeći vaše tablice došao sam do podatka da je pvb za ukupni radni staž 0,9726 dok je najpovoljniji pvb 1,1108. Koji broj od ovih je relevantan za ubaciti u tablicu izračuna?

PVB najsigurniji vam je onaj koji će te dobiti na e-građani. Meni je poštovani Prof izračunao mirovinu u 14 lipa razlike tj. toliko je bio precizan i vodi brigu o svim izmjenama da sam mu puno zahvalan i uvijek ga preporučim a ovi iz mirovinskog izračunali 400 kn manju.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija