Jump to content

Izvanredni otkaz pravne posljedice


btomic11

Preporučene objave

Poštovani,

 
imam pitanje u vezi izvanrednog otkaza. Upoznat sam sa institutom izvanrednog otkaza i manje više znam u kojem slučaju se može upotrijebiti, moji razlozi za izvanrednu otkaz su rubni i mogu ulaziti u kategoriju  "neke druge osobito važne činjenice".
 
Moje pitanje je sljedeće ukoliko me poslodavac odluči tužiti zbog zbog nezakonitog otkaza i traži naknadu za nanesenu štetu jer nisam odradio otkazi rok, i sud uvaži tu tužbu, koje su posljedice za mene iz primjera sudske prakse u Republici Hrvatskoj? 
 
Događa li se često da poslodavci tuže radnike zbog nezakonitog izvanrednog otkaza, znam da se većinom događa obrnuto da radnik tuži poslodavca zbog izvanrednog otkaza.
 
Koji su opće zaključci koje sud može donijeti, da je moj izvanredni otkaz nezakonit i da ugovorni odnos nije prestao dana kada sam predao izvanredni otkaz i naložiti mi da se vratim na posao (to mi je malo apsurdno). 
 
S druge strane koje odštetu može dosuditi u korist poslodavca, da sam ga zakinuo za radnika mjesec dana (koliko traje otkazni rok) i naložiti meni da mu podmirim troškove u visini jedne moje plaće?
 
Pitam sve ovo jer nigdje gdje sam tražio nema sudske prakse u vezi ove tematike kada radnik daje izvanredan otkaz.
 
Lp,
Boris Tomić 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 24. 07. 2021. at 10:48, btomic11 je napisao:

ukoliko me poslodavac odluči tužiti zbog zbog nezakonitog otkaza i traži naknadu za nanesenu štetu jer nisam odradio otkazi rok, i sud uvaži tu tužbu, koje su posljedice za mene iz primjera sudske prakse u Republici Hrvatskoj? 

Ako radnik ne izvršava svoje obveze za vrijeme otkaznog roka, tada poslodavac ima mogućnost korištenja zahtjeva za naknadu štete koja mu je uslijed ovakvog postupanja radnika i nastala.

Na 24. 07. 2021. at 10:48, btomic11 je napisao:

Događa li se često da poslodavci tuže radnike zbog nezakonitog izvanrednog otkaza, znam da se većinom događa obrnuto da radnik tuži poslodavca zbog izvanrednog otkaza.

Ne, nije često. Dapače.

Na 24. 07. 2021. at 10:48, btomic11 je napisao:

Koji su opće zaključci koje sud može donijeti, da je moj izvanredni otkaz nezakonit i da ugovorni odnos nije prestao dana kada sam predao izvanredni otkaz i naložiti mi da se vratim na posao (to mi je malo apsurdno). 

Ne. Poslodavac može tražiti od suda da utvrdi nedopuštenost Vašeg izvanrednog otkaza, te može zahtijevati naknadu štete koju je pretrpio zbog ovakvog nezakonitog otkaza. Ali poslodavac ne može raspolagati sa zahtjevom da se vratite na to radno mjesto, jer je to protivno Ustavom zajamčenim slobodama čovjeka, radnika. 

Na 24. 07. 2021. at 10:48, btomic11 je napisao:

S druge strane koje odštetu može dosuditi u korist poslodavca, da sam ga zakinuo za radnika mjesec dana (koliko traje otkazni rok) i naložiti meni da mu podmirim troškove u visini jedne moje plaće?

 U ovakvim postupcima je jako teško dokazati visinu štete, osim ako ona nije ugovorena unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Nije, ja sam napisao pismo za izvanredni otkaz i dostavio to kod poslodavca u ponedjeljak (16.08.2021) i otišao sa radnog mjesta, mislio sam to je to ništa drugo ne moram napraviti pošto se radi o izvanrednom otkazu, nije me poslodavac kontaktirao niti mi dostavio bilo kakvu dokumentaciju. Mislim ako oni oni meni i dalje žele placati zdravstveni nema problema :) samo mi je čudno da me nisu odjavili do sada, pričekat ću još malo pa cu vidjeti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Što ako ne dobijem te dokumente, onda moram ići na HZZO, HZMO i poreznu i njih tražiti da od moje "bivše" firme traže te dokumente, mislim njima moraju poslati na zahtjev?

2. Nema mi smisla zašto me nisu odjavili za HZZO i HZMO a već su 4 dana prošla, njima je u interesu da me dojave čim prije? Sad radi se o velikom društvu (d.d.), ja sam predao otkaz svojoj direktorici, ali i onda ima svojeg direktora, a onda imamo još i Upravu, tako da možda i netko od njih treba dati svoj potpis ne znam kako ide ta procedura.

Probao sam zvati svoju "bivšu" direktoricu, voditeljicu ljudskih potencijala, ali se ne javljaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za provjeru odjave s HZMO-a možete i preko e građani provjeriti, odnosno ako niste u sustavu e građani, odete do mirovinskog s osobnom i pitate izlist staža.

 

Moje iskustvo s HZZO-om je da malo kasne s odjavom, npr odjava bude vidljiva na HZMO-u, a na HZZO-u nekoliko dana kasnije.

 

Tako da vam je sigurnije provjeriti na HZMO-u prvu, jer ako ste odjavljeni tamo, oni vas automatski odjavljuju i s HZZO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija