Jump to content

Zajam novca - rok za vraćanje i zastara potraživanja


Lakonogi

Preporučene objave

Fizička osoba pozajmila je novac drugoj fizičkoj osobi. Nije određen rok za povrat. Zajam je dan prije više od 10 godina.

Da li je nastupila zastara potraživanja, odnosno može li vjerovnik uspjeti u parnici kojom traži povrat novca?

Prema mojim saznanjima, zastara nije nastupila jer zastara teče od trenutka kad vjerovnik pozove dužnika na plaćanje (tj. povrat novca). Isto tako, i kamate teku od tog trenutka. 

Jesam li u pravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Lakonogi je napisao:

Da li je nastupila zastara potraživanja, odnosno može li vjerovnik uspjeti u parnici kojom traži povrat novca?

Kakav dokaz imate u prilog ovome s obzirom da je kod ugovora o zajmu bitan element rok vraćanja zajma? 

prije 10 sati , Lakonogi je napisao:

Prema mojim saznanjima, zastara nije nastupila jer zastara teče od trenutka kad vjerovnik pozove dužnika na plaćanje (tj. povrat novca). Isto tako, i kamate teku od tog trenutka.

Zastara nastupa u roku od 5. godina od dana dospijeća zajma tj. otkako je zajam trebalo vratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Lakonogi je napisao:

Dokaz je svojevrsni zapisnik o posudbi novca. Nije ugovor, nego laički sročen zapisnik.

Tada ga možete pisanim putem pozvati da u primjerenom roku vrati dug, a ukoliko izostane njegovo postupanje ne preostaje Vam ništa drugo nego pokrenuti sudski postupak tužbom radi povrata duga. Tužba ne bi bila u zastaru, a uspjeh u postupku isključivo ovisi o tome koliko ćete uspjeti dokazati ovu posudbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Recimo da dužnik umre prije nego što vrati dug - u kojim slučajevima njegovi nasljednici preuzimaju taj dug?

Napisat ću ono što mislim, a Vi me ispravite ako griješim.

Prvi uvjet je da se nasljednici prihvate nasljedstva. Ako ne prihvate nasljedstvo, ne odgovaraju ni za kakve dugove.

Pod pretpostavkom da će se nasljednici prihvatiti nasljedstva, u kojim slučajevima preuzimaju dug:

A) Vjerovnik je dužnika pisanim putem pozvao na vraćanje, ali nije pokrenuo parnicu - nadljednici NE odgovaraju za dug

B) Vjerovnik je pokrenuo parnicu radi povrata duga, dužnik je umro prije prvostupanjske presude - nasljednici stupaju u položaj tuženika, ako se prihvate nasljedstva

C) Dužnik je umro nakon pravomoćne presude - nasljednici preuzimaju dug

Najnesigurniji sam za situaciju B - može li se protiv nasljednika nastaviti voditi parnica?

 

uređeno: od Lakonogi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija