Jump to content

Nemogućnost naplate ovrhe - alimentacija


Andreakarlo

Preporučene objave

Pozdrav, molim za savjet. 

Bivši nije plaćao alim za naše dijete. Tužila sam ga. Presuda je iz 2014 g. Dosuđeno mu je da plaća 920 kn, a nakon 7 godine djeteta 1100 kn. Također mu je dosuđen iznos za alimentacije koje nije platio od 2010-2013. Rok je bio 15 dana. Predala sam ovrhu na Finu i nikad ništa. Prva u redu naplate, on ima propale firme iza sebe i blokirane račune. Počeo je uredno plaćati alimentaciju jer mu je sud izdao privremenu mjeru još za vrijeme suđenja. 

Kad je dijete napunilo 14 g pokušala sam se dogovoriti da uplaćuje 200 kn više, znači 1300 kn. Zauzvrat sam dobila vrijeđanje na najjače. Tužila sam ga za povećanje. OGS je dosudio 1600 kn. Žalio se. Županijski sud mu je dosudio u 2 mj ove godine 1500 kn. Počeo je plaćati taj iznos od 4 mj 2020. U presudi opet stoji da je dužan podmiriti iznos od dana suđenja za povećanje alimentacije, cca 5000 kn, rok 15 dana naravno za zakonskom zateznom kamatom. Nije platio. Zaposlen je u građevinskoj firmi koja je zapravo njegova, a glasi na drugu osobu. Ima zaštićen račun. 

Na Fini stoji da mi je dužan skoro 200 000 kn. Jer sve alimentacije koje je plaćao, platio je direktno meni ili preko firme. Poslala sam Fini da se opozovu svi iznosi koje je platio. Ostali su iznosi alim po prvoj presudi i iznos alim po drugoj presudi, cca 16 000 kn plus zakonska zatezna kamata. 

U Fini su mi rekli da je firma u kojoj radi u prekršaju ovršnog zakona, i da ih trebam prijaviti. Samo da ih prvo upozorim, jer normalne firme odmah postupe po zakonu jer su kazne ogromne. Upozorila sam njega, no ne trza. 

Moje pitanje glasi, gdje mogu prijaviti firmu za nepoštivanje ovršnog zakona? I postoji li igdje primjer dopisa koji bi prije poduzimanja mjera poslala baš na ime firme, da imam pismeni trag da sam tu firmu upozorila na kršenje zakona. 

P. S. Dotični posjeduje nekretnine, pokretnine koje su naravno na nekog drugog, tatu ili sestru. Sposoban je, zdrav, stalno radi, i ima problem s alkoholom. 

Dijete ne viđa kako je sud odredio, nekoliko puta se desilo da je imao "sastanak" čitaj cuganjeu petak u 21 h pa nije mogao doći po dijete koje ga je čekalo.

To mu je jedino dijete. A ja imam muža i troje djece. 

Hvala unaprijed. 

uređeno: od Andreakarlo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Andreakarlo je napisao:

Moje pitanje glasi, gdje mogu prijaviti firmu za nepoštivanje ovršnog zakona? I postoji li igdje primjer dopisa koji bi prije poduzimanja mjera poslala baš na ime firme, da imam pismeni trag da sam tu firmu upozorila na kršenje zakona.

Pisano, preporučeno i sa povratnicom obratite se poslodavcu, osobi koja je upisana kao vlasnik. Možete taj isti dopis na isti način dostaviti i bivšem suprugu. U dopisu pozovite poslodavca (znači baš osobu koja je upisana kao vlasnik) da odmah i bez odlaganja uskladi svoje poslovanje sa odredbama važećeg Ovršnog zakona, a posebno da obrati pozornost na čl. 173. OZ, jer ukoliko se ogluši na ovaj Vaš dopis da ćete svoja prava ostvariti na način da ćete zatražiti postupanje nadležnog Općinskog suda sukladno čl. 201. OZ, odnosno da ćete tražiti izravnu odgovornost poslodavca za propuste u naplati pripadajuće alimentacije.

prije 23 sati , Andreakarlo je napisao:

Dotični posjeduje nekretnine, pokretnine koje su naravno na nekog drugog, tatu ili sestru. Sposoban je, zdrav, stalno radi, i ima problem s alkoholom. 

Inače ovršenici jako lijepo znaju odreagirati na ovrhu na pokretninama, jednostavno kada im se na kućnoj adresi počnu plijeniti stvari, jako brzo su spremni za uplatu duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Borbena7 je napisao:

Pisano, preporučeno i sa povratnicom obratite se poslodavcu, osobi koja je upisana kao vlasnik. Možete taj isti dopis na isti način dostaviti i bivšem suprugu. U dopisu pozovite poslodavca (znači baš osobu koja je upisana kao vlasnik) da odmah i bez odlaganja uskladi svoje poslovanje sa odredbama važećeg Ovršnog zakona, a posebno da obrati pozornost na čl. 173. OZ, jer ukoliko se ogluši na ovaj Vaš dopis da ćete svoja prava ostvariti na način da ćete zatražiti postupanje nadležnog Općinskog suda sukladno čl. 201. OZ, odnosno da ćete tražiti izravnu odgovornost poslodavca za propuste u naplati pripadajuće alimentacije.

Inače ovršenici jako lijepo znaju odreagirati na ovrhu na pokretninama, jednostavno kada im se na kućnoj adresi počnu plijeniti stvari, jako brzo su spremni za uplatu duga.

Hvala Vam puno na odgovoru, napokon netko 😊 

prije 8 sati , Borbena7 je napisao:

Pisano, preporučeno i sa povratnicom obratite se poslodavcu, osobi koja je upisana kao vlasnik. Možete taj isti dopis na isti način dostaviti i bivšem suprugu. U dopisu pozovite poslodavca (znači baš osobu koja je upisana kao vlasnik) da odmah i bez odlaganja uskladi svoje poslovanje sa odredbama važećeg Ovršnog zakona, a posebno da obrati pozornost na čl. 173. OZ, jer ukoliko se ogluši na ovaj Vaš dopis da ćete svoja prava ostvariti na način da ćete zatražiti postupanje nadležnog Općinskog suda sukladno čl. 201. OZ, odnosno da ćete tražiti izravnu odgovornost poslodavca za propuste u naplati pripadajuće alimentacije.

Inače ovršenici jako lijepo znaju odreagirati na ovrhu na pokretninama, jednostavno kada im se na kućnoj adresi počnu plijeniti stvari, jako brzo su spremni za uplatu duga.

Znam, no zato ništa niti nije na njega. Očito se dobro raspitao. Hvala još jednom 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija