Jump to content

Prodaja firme (akvizicija, pripajanje) i otpremnina


Crunchy Five

Preporučene objave

Poštovani 

Zaposlen sam ugovorom na neodređeno vrijeme preko 20 godina neprekidno u privatnoj tvrtki koja nema potpisan kolektivni ugovor a Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta ne uređuje otpremninu. Dakle otpremnina je regulirana po zakonskim propisima.

Poslodavac nas je obavijestio da se tvrtka prodaje, kupuje nas jedna druga velika firma u istoj branši posla. Tvrtka se prodaje na način da se pripaja cjelokupna imovina, poslovni položaj na tržištu kao i sva prava i obaveze biti će preneseni na novog vlasnika tako i ugovori o radu za radnike. Dosadašnja tvrtka će i dalje bit aktivna i u vlasništvu starog vlasnika ali neće se više baviti dosadašnjom djelatnosti a mi radnici ćemo prijeći u tog novog poslodavca. 

 

Imam tri pitanja u tom pogledu:

 

1) Da li je dosadašnji poslodavac dužan isplatiti otpremninu prije nego što nas prebaci u drugu, novu firmu? Jer praktički prije nego nas prebaci u novu tvrtku mora nam dati poslovno uvjetovan otkaz u dosadašnjoj tvrtki a to povlači njegovu zakonsku obavezu isplate otpremnine. 

 

2) Da li možemo odbiti prelazak u drugu firmu i da li u tom slučaju nam je dosadašnji poslodavac dužan isplatiti otpremninu?

 

3) Ako pristanemo preći u novu firmu (a ako dosadašnji poslodavac nije dužan isplatiti otpremninu za prelazak i ne isplati je) i ako u novoj firmi nakon npr. 10 mjeseci dobijemo poslovno uvjetovan otkaz od novog poslodavca, da li mi je novi poslodavc zakonski dužan isplatiti otpremninu kao da sam u njega radio preko 20 godina jer iz stare firme sa sobom donosim preko 20 godina neprekinutog radnog staža u bivšoj firmi. 

 

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Crunchy Five je napisao:

tvrtki koja nema potpisan kolektivni ugovor a Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta ne uređuje otpremninu. Dakle otpremnina je regulirana po zakonskim propisima.

Osim kolektivnim ugovorom i ugovorom o radu, visina otpremnine se može regulirati i pravilnikom o radu, a ne pravilnikom kojega navodite.

prije 13 sati , Crunchy Five je napisao:

1) Da li je dosadašnji poslodavac dužan isplatiti otpremninu prije nego što nas prebaci u drugu, novu firmu? Jer praktički prije nego nas prebaci u novu tvrtku mora nam dati poslovno uvjetovan otkaz u dosadašnjoj tvrtki a to povlači njegovu zakonsku obavezu isplate otpremnine.

Ne, jer niste dobili poslovno uvjetovan otkaz ugovora o radu. Vi i dalje radite.

prije 13 sati , Crunchy Five je napisao:

2) Da li možemo odbiti prelazak u drugu firmu i da li u tom slučaju nam je dosadašnji poslodavac dužan isplatiti otpremninu?

Da, ukoliko Vam novi poslodavca ponudi sklapanje novih ugovora o radu.

prije 13 sati , Crunchy Five je napisao:

3) Ako pristanemo preći u novu firmu (a ako dosadašnji poslodavac nije dužan isplatiti otpremninu za prelazak i ne isplati je) i ako u novoj firmi nakon npr. 10 mjeseci dobijemo poslovno uvjetovan otkaz od novog poslodavca, da li mi je novi poslodavc zakonski dužan isplatiti otpremninu kao da sam u njega radio preko 20 godina jer iz stare firme sa sobom donosim preko 20 godina neprekinutog radnog staža u bivšoj firmi. 

Ne, ukoliko ste s njim u međuvremenu potpisali novi ugovor o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 43 minuta, Borbena7 je napisao:

Osim kolektivnim ugovorom i ugovorom o radu, visina otpremnine se može regulirati i pravilnikom o radu, a ne pravilnikom kojega navodite.

Ne, jer niste dobili poslovno uvjetovan otkaz ugovora o radu. Vi i dalje radite.

Da, ukoliko Vam novi poslodavca ponudi sklapanje novih ugovora o radu.

Ne, ukoliko ste s njim u međuvremenu potpisali novi ugovor o radu.

Borbena7, tvrtka u kojoj sada radim nema Pravilnik o radu nego ima Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta kojim nije regulirana otpremnina. U novoj tvrtki očekujem da ću dobiti poslovno uvjetovan otkaz nakon 10 mjeseci i ovako kako kažete ispada da mogu stara i nova tvrtka zakonski zaobići isplatu moje 20-godišnje otpremnine?

Ili

Ako nam novi poslodavac ponudi sklapanje novih ugovora o radu onda je stari poslodavac dužan stare ugovore raskinuti i stari poslodavac nam isplaćuje otpremninu? 

A ako nam novi poslodavac ne ponudi sklapanje novih ugovora o radu onda kad mi novi poslodavac da otkaz nakon 10 mjeseci dužan mi je isplatiti moju 20-godišnju otpremninu? 

Shvatite molim vas da sam zabrinut da u ovom procesu prelaska iz stare firme u novu firmu moje pravo na 20-godišnju otpremninu ne bude izgubljeno? Da li u ovom procesu postoji mogućnost da se desi da izgubim to pravo i da na kraju ni stari ni novi poslodavac ne isplate otpremninu ako dobijem otkaz nakon 10 mjeseci u novog poslodavca. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje je bitno, da li se samo mijenja vlasnik poslodavca, a ne i trgovačko društvo u kojem ste zaposleni, odnosno ono ostaje isto, ali sa novim vlasnikom. Ili se promijenio vlasnik poslodavac i s njim dolazi novo trgovačko društvo. U prvom slučaju sva Vaša prava i dalje teku tj. radni staž koji ste do sada ostvarili se ne prekida. Dok u drugom slučaju novi poslodavac nije dužan preuzeti prava iz prethodnog radnog odnosa, kao ni prethodni radni staž kod bivšeg poslodavca. Mada postoji mogućnost da je kao bitan uvjet sklapanja pravnog posla između bivšeg i novog poslodavca određeno da se novi poslodavac obvezao preuzeti poslovanje prijašnjeg poslodavca, a što bi značilo da će se tada na Vas primjenjivati čl. 137. Zakona o radu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 41 minuta, Borbena7 je napisao:

Ovdje je bitno, da li se samo mijenja vlasnik poslodavca, a ne i trgovačko društvo u kojem ste zaposleni, odnosno ono ostaje isto, ali sa novim vlasnikom. Ili se promijenio vlasnik poslodavac i s njim dolazi novo trgovačko društvo. 

Dolazi novo trgovačko društvo. Trgovačko društvo u kojem sam sad zaposlen ne ostaje isto, prelazimo u novog poslodavca. Dosadašnje trgovačko društvo će ostati i dalje aktivno ali više neću biti zaposlen u njemu, prelazimo u novog poslodavca. Akvizicija se izvodi na način da se pripaja cjelokupna imovina, poslovni položaj na tržištu kao i sva prava i obaveze biti će preneseni na novog vlasnika tako i ugovori o radu za radnike. Dosadašnja stara tvrtka će i dalje bit aktivna i u vlasništvu starog vlasnika ali neće se više baviti dosadašnjom djelatnosti a mi radnici ćemo prijeći u tog novog poslodavca

prije 41 minuta, Borbena7 je napisao:

U prvom slučaju sva Vaša prava i dalje teku tj. radni staž koji ste do sada ostvarili se ne prekida. Dok u drugom slučaju novi poslodavac nije dužan preuzeti prava iz prethodnog radnog odnosa, kao ni prethodni radni staž kod bivšeg poslodavca. Mada postoji mogućnost da je kao bitan uvjet sklapanja pravnog posla između bivšeg i novog poslodavca određeno da se novi poslodavac obvezao preuzeti poslovanje prijašnjeg poslodavca, a što bi značilo da će se tada na Vas primjenjivati čl. 137. Zakona o radu. 

Dakle riječ je o drugom slučaju

Je li u tom slučaju stari poslodavac nam dužan isplatiti otpremninu? 

Jer odgovorili ste mi da stari poslodavca ne treba isplatiti otpremninu. A ako ne treba stari a riječ je o drugom slučaju pa dakle ne treba ni novi kad mi da otkaz... Onda oni su sebi ovdje složili situaciju da ne treba nitko isplatiti otpremninu? 

uređeno: od Crunchy Five
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija