Jump to content

Darovni ugovor - ostavinska rasprava


anaho

Preporučene objave

Ako se ugovor provede u zemljišnim knjigama i upiše pravo vlasništva obdarenog nekretnine su izuzete iz ostavine?

Da li je darovni ugovor potrebno raditi s odvjetnikom ili ga je dovoljno sastaviti/ovjeriti  kod javnog bilježnika?

Postoji li mogućnost darovanja novca darovnim ugovorom i kako je to porezno regulirano?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima,

da li možete potkrijepiti tvrdnje iznad navodima članaka Zakona?

/navodi/

 - Ako se ugovor provede u zemljišnim knjigama i upiše pravo vlasništva nad darovanom nekretninom, kao u mojem slučaju, jesu li iste nekretnine izuzete iz ostavine tj.u slučaju da netko traži nužni dio iz te upisane nekretnine, da li je i tada darovana nekretnina izuzeta iz ostavinske mase?

Usporedbe radi, upisani sam vlasnik cca 40% ukupnih nekretnina od pokojnog roditelja/darovatelja (danih mi darovnim ugovorom od pokojnog darovatelja/roditelja za njegova života) te sad na ostatku cca 60% nekretnina slijedi ostavinska rasprava.

Kako će se vršiti zakonska podjela ostalih 60% nekrenina nakon smrti navedenog darovatelja/roditelja i mogu li ostali zakonski nasljednici osporavati moj zakonski dio na ostavinskoj raspravi?

Odnosno osporavati prethodno darovanu i knjižno upisanu nekretninu? ili samo osporavati moj zakonski dio na 60% ostalih nekretnina u ostavinskoj raspravi?

Hvala i lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 15. 11. 2021. at 20:26, ledomir je napisao:

Ako se ugovor provede u zemljišnim knjigama i upiše pravo vlasništva nad darovanom nekretninom, kao u mojem slučaju, jesu li iste nekretnine izuzete iz ostavine

čl. 5 st. 3 ZN

 

Na 15. 11. 2021. at 20:26, ledomir je napisao:

u slučaju da netko traži nužni dio iz te upisane nekretnine, da li je i tada darovana nekretnina izuzeta iz ostavinske mase?

Samo u situaciji ako je došlo do povrijede prava na nužni dio, može se zadirati u darove ( čl. 78 ZN

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija