Jump to content

Kupnja nekretnine - Darovnica nije uknjizena


carolebaskin

Preporučene objave

Kupio bih nekretninu (vlasnistvo 1/1) gdje je roditelj darovnim ugovorom prebacio nekretninu na dijete. Ova darovnica nije uknjizena u zemljisnim knjigama. Na sto bih trebao obratiti pozornost i dali je ovo moguce izvesti uopce? Dali se ugovor skapa sa uknjizenim vlasnikom ili ugovor moze sklopiti osoba koja je darovnim ugovorom "novi vlasnik"? Kako se pravno zastititi u ovoj situaciji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Borbena7 hvala Vam puno na odgovoru. Predloziti cu da se ugovor o darovanju provede prije kupnje. U slucaju da to ne prodje postoji li nekakva druga opcija tipa ponistenje darovnog ugovora pa kupnja uz punomoc za prodaju od upisanog vlasnika? Ili tabularne izjave od obojice? Meni je svejdeno od koga kupujem samo bih se htio maksimalno zastititi ako se odlucim krenuti u sve to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, carolebaskin je napisao:

U slucaju da to ne prodje postoji li nekakva druga opcija tipa ponistenje darovnog ugovora pa kupnja uz punomoc za prodaju od upisanog vlasnika?

Pitanje je kakav je taj ugovor, da li je ovjeren i podoban za provedbu.

Mogu ga i uništiti, ali pazite u koliko je primjeraka napisan. Nikakva Vam punomoć ne treba, jer nekretninu može prodati samo onaj tko je upisan u zk kao vlasnik.

prije 3 minuta, carolebaskin je napisao:

Meni je svejdeno od koga kupujem samo bih se htio maksimalno zastititi ako se odlucim krenuti u sve to.

Zato bi bilo bilo najbolje provesti ga, pa od novog vlasnika kupiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo sam dobio informaciju da je prodavatelj predao zahtjev za uknjizbu.

Ono sto me sada zanima je: Na koji nacin se zastititi ukoliko prodavatelj ima ovrhu te istu presuti prilikom potpisa ugovora? Dali njegova ovrha u kojem trenutku moze preci na nekretninu koju je prodao a nekretnina promjeni vlasnika (uknjizi se na mene)?

Nekakav savjet? Dali se smije traziti ocevdnik iz Fine? Ili se eto nadati najboljem? 

U kojem trenutku bi ta ovrha mogla biti uknjizena?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , carolebaskin je napisao:

Na koji nacin se zastititi ukoliko prodavatelj ima ovrhu te istu presuti prilikom potpisa ugovora?

Nije Vam dužan pričati o svojim dugovima, to je njegova osobna stvar.

prije 11 sati , carolebaskin je napisao:

Dali njegova ovrha u kojem trenutku moze preci na nekretninu koju je prodao a nekretnina promjeni vlasnika (uknjizi se na mene)?

Ne. Bitno je da na dan sklapanja pravnog posla na nekretnini u zk u teretnom listu C nema upisanih nikakvih tereta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 29. 08. 2021. at 20:07, carolebaskin je napisao:

U kojem trenutku bi ta ovrha mogla biti uknjizena?

nakon plaćanja kapare osobno izvadi vlasnički list za nekretninu.

nakon plaćanja kapare napraviti zabilježbu u gruntovnici.

 odmah nakon plaćanja po ugovoru zatražiti upis vlasništva. ako upis vlasništva tražite par mjeseci nakon sklapanja ugovora postoji mogućnost da neko upiše ovrhu. da bi brisao ovrhu  ovrhovoditelj i od tebe može tražiti plaćanja po ovrsi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija