Jump to content

Krađa identiteta uz počinjenje ogromne financijske štete


Antonio8866

Preporučene objave

Pozdrav svima, već noćima ne spavam i osjećam se kao u nekom odvratnom filmu. Ne znam kome da se obratim jer nemam previše novca za odvjetnika pa bi vas molio ukoliko mi možete bilo kako pomoći...

 

Naime, radi se o krađi identiteta u 2 navrata. Međutim to nije klasična krađa identiteta. Prije 2 godine sam tražio neki dodatan posao na internetu i na stranici fiverr sam objavio oglas da mogu raditi kao virtualni asistent. Javio mi se jedan čovjek koji je tražio osobu koja bi za njega kupovala Bitcoin jer je on iz Njemačke i navodno nije mogao kupiti veće količine bitcoina. Meni je to zvučalo sasvim okej i povremeno sam za njega kupovao BTC a kao zaradu sam uzimao mali %. Zaradio sam tada samo oko 100eura za par mjeseci. Tu dolazimo do 1 slučaja za kojeg me se tereti.

 

Slučaj 1

 Nakon par mjeseci on mi je predložio novi posao. Rekao je da je našao klijente iz Njemačke kojima će on kupiti bitcoine i da ćemo dijeliti zaradu. Ovo mi se također činilo sasvim normalno i pristao sam. "Caka" je bila u tome da me je tražio da napravim račun u N26 banci jer su navodno ti klijenti bili voljni uplatiti novac samo na Njemački račun. N26 nije dostupan u Hrvatskoj i nisam ga mogao napravaviti, međutim on mi je rekao da samo za adresu prebivališta upišem Njemačku adresu koju mi je poslao, što sam i učinio. Na videoidentifikaciji me nisu ništa ispitivali za adresu, račun mi je odobren. Rekao mi je da mu samo pošaljem IBAN da ga pošalje klijentima. I nakon toga sam počeo primati uplate od ljudi iz Njemačke, bilo je tu oko 4000EUR-a. Neki novac sam poslao na mjenjačnicu, a neki je banka zadrzala i blokirala račun. On mi je tada rekao da je to jer sam odjednom počeo primati novac i da će ga odblikirati, međutim nikad ga nisu odblokirali.

 

To je prvi slučaj za koji me se tereti. Navodno su to bile ukradeni novci, odnosno ljudi su kupovali proizvode na ebayu i slali novac meni na račun. Ja sam s tim novcem kupovao BTC i tako se novcu izgubio svaki trag. Tereti me se da sam JA prevario sve te ljude na ebayu. 

 

Nevin sam, kad bi mi sjeli novci na račun, on bi rekao da je to njegov prijatelj ili klijent i da kupim BTC za te novce. Prevario me s tom pričom. Sve se to izdogađalo u 3-4 dana, a ja sam od toga imao koristi samo oko 100€. 

 

Slučaj 2

Ovo je puno puno gori slučaj od ovog prvog. Krajem 2019 godine mi se javio i rekao da ima novi posao i da bi mogli opet surađivati. Tada sam bio u jednoj jako lošoj životnoj i financijskoj situaciji te mi je ta njegova poruka sjela "kao budali šamar". 

 

Rekao je da pokreće novi posao u kojem je našao dobavljača preko kojeg bi po jeftinijoj cijeni nabavljao mobitele (Iphone marke) ali da je skupa carina ako mu ih šalju u Njemačku. Rekao je da Hrvatska ima manju carinu i da bi se ti mobiteli slali meni, a da bi ja onda njemu prosljedio pakete.

On je u tom trenutku mene pitao za moju mail adresu(login podatci), međutim nikako nr mogu naći poruke, a niti se sjetiti iz kojeg razloga. Sjećam se da sam mu na prvu odbio dati, međutim znao je za moju trenutno tešku situaciju i manipulirao je samnom te sam mu je na kraju i dao. Na toj adresi nisam imao ništa važno, neki lazni instagram i kojekakve gluposti. 

 

Par dana nakon toga je "za svoju sigurnost" tražio da napravim banoovni račun preko "Bunq" kako bi zajedno radili ovo s mobitelima. Međutim od posla nije bilo ništa, a ja sam mu ponekad kupovao bitcoine s novcima koji su dolazili na taj račun. Nakon možda mjesec dana sam primjetio neke transakcije za "Telefonica Germany", pitao sam ga šta je to, on je rekao da ne brinem. Neke obavjesti je i brisao.

Bilo je tu još par stvari, no da ne duljim (a već je predugo), ON je putem našeg "zajedničkog" računa, koji je zapravo bio na meni, doslovno uzimao mobitele za 1€. Uzimao je Iphone 11 za 1€ na pretplatu.

To je drugi slučaj za koji me se tereti, da sam sklopio 114 kupoprodajnih ugovora sa telekomom, bez namjere plaćanja te tako napravio štetu preko 100 000EUR-a. 

Međutim, ja nisam nigdje nikakav ugovor potpisao, a mobiteli su preuzeti pod drugim imenima. Veza samnom je ta da je valjda moj IBAN postavljen onda kad se platilo 1€ za mobitel.

 

Također, u to vrijeme nisam nikada u životu stupio nogom na teritorij Njemačke, ni sada mi nije jasno kako se mene tereti za to. Jedino ako je on lažirao moj potpis, ukrao identitet.

 

Njemački sud u Hamburgu me tereti za ta 2 slučaja. Ja ne znam šta da radim, ne mogu spavat noćima. Imam 21 godinu, nikad nisam kaznjavan, student sam, sam se uzdrzavam ne uzdrzavaju me roditelji. 

 

Stvarno ne znam sta da radim. Pozvan sam na ispitivanje u zupanijsko drzavno odvjetnistvo. Kao dokaz imam poruke s whatsappa. Takodjer imam broj tog prevaranta, jel ga mogu oni locirsti tako preko broja jer sigurno nisam prvi kojeg je prevario. 

Kako da se branim, išao bi i na poligraf ako se može..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija