Jump to content

Starosna mirovina HZMO cl.14 ZOPHBDR


Baletan

Preporučene objave

Hrvatski branitelj korisnik mirovine po propisima ZOMO.cl14osobni bod se nepovecav jer je mirovina veca od braniteljske .placam dodatni doprinos za zdravstvo jer sam ostvario mirovinu ne po ZOMO vec po propisima ZOMO.dodatni doprinos ide iz mirovine jer mrovinci kazu da na teret drzavnog proracuna ide ako je mirovina po ZOPHBDR.Nije mi jasno jer cl13 starosna mirovina se ostvaruje po propisima ZOMO ako ZOPHBDR nije drugacije odredeno.

HZMO kaze da sam mirovinu ostvario po ZOMO.Zakonom o braniteljima je i odredeno da strosnu mirovinu ostvaruju ne po ZOMO vec po propisima ZOMO.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Baletan je napisao:

Hrvatski branitelj korisnik mirovine po propisima ZOMO.cl14osobni bod se nepovecav jer je mirovina veca od braniteljske .placam dodatni doprinos za zdravstvo jer sam ostvario mirovinu ne po ZOMO vec po propisima ZOMO.dodatni doprinos ide iz mirovine jer mrovinci kazu da na teret drzavnog proracuna ide ako je mirovina po ZOPHBDR.Nije mi jasno jer cl13 starosna mirovina se ostvaruje po propisima ZOMO ako ZOPHBDR nije drugacije odredeno.

HZMO kaze da sam mirovinu ostvario po ZOMO.Zakonom o braniteljima je i odredeno da strosnu mirovinu ostvaruju ne po ZOMO vec po propisima ZOMO.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo sad, Baletan je napisao:

 

Nije mi jasno dali sam kao hrvatski branitelj obavezan na placanje dodatnog zdravsvenog doprinosa.S obzirom da ZOPHBDR cl 13 kaze da hrvatski branitelji  ostbaruju pravo na starosnu mirovinu po propisima ZOMO ne po ZOMO. cl.14 govori dali imate ili nemate pravo na povecanje osobnog boda sto zavisi od visine mirovine.To je donekle promijenjeno u novom Zakonu o branitelji ma cl.27. 

Tako da mi nije jasno ako se koristi cl.14 ili cl.27 ZOPHBDR dali je mirovina po ZOMO ili i po Zakonu o hrvatskim braniteljima.

 

upravo sad, Baletan je napisao:

Nije mi jasno dali sam kao hrvatski branitelj obavezan na placanje dodatnog zdravsvenog doprinosa.S obzirom da ZOPHBDR cl 13 kaze da hrvatski branitelji  ostbaruju pravo na starosnu mirovinu po propisima ZOMO ne po ZOMO. cl.14 govori dali imate ili nemate pravo na povecanje osobnog boda sto zavisi od visine mirovine.To je donekle promijenjeno u novom Zakonu o branitelji ma cl.27. 

Tako da mi nije jasno ako se koristi cl.14 ili cl.27 ZOPHBDR dali je mirovina po ZOMO ili i po Zakonu o hrvatskim braniteljima.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo ste mi konfuzni, clanci koje spominjete i zakoni koje spominjete nemaju veze sa tekstom koji spominjete.

Dali vam je mirovina veca od prosjecne neto place u RH, pa vam uzimaju 3% dodatnog zdravstvenog doprinosa ili vam je manja od prosjecne u RH pa vam ne uzimaju nista...

Sta vam pise na mirovinskom rjesenju, koju mirovinu su vam dodjelili, opcu po ZOMO-u ili braniteljsku po ZOHBDR-u...

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirovina je veca od prosjecne place .Osiguranik hrvatski branitelj iz Domovinskog rata.Osiguranik ima utvrden status hrvatskog branitelja.Mirovinski staz 39 i 3 mjeseca.S beneficijo 56 i 7mjeseci.Mirovina je odredena po propisima ZOMO. Osobni bod ovako odredene mirovine ne povecava se u smislu cl14 stavak 1 ZOPHBDR buduci je svota ovako utvrdene mirovine veca od mirovine koja bi hrvatskom branitelju bila odredena za 40 godina mirovinskog staza.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Baletan je napisao:

Mirovina je veca od prosjecne place .Osiguranik hrvatski branitelj iz Domovinskog rata.Osiguranik ima utvrden status hrvatskog branitelja.Mirovinski staz 39 i 3 mjeseca.S beneficijo 56 i 7mjeseci.Mirovina je odredena po propisima ZOMO. Osobni bod ovako odredene mirovine ne povecava se u smislu cl14 stavak 1 ZOPHBDR buduci je svota ovako utvrdene mirovine veca od mirovine koja bi hrvatskom branitelju bila odredena za 40 godina mirovinskog staza.

malicovjek neznam kako nemaju veze kad je u rjesenju u obrazlozenju naveden cl 14 stavak 1. koji kaze da nema povecanja osobnog boda buduci je ovako odredena mirovina veca od mirovine koja bi hrvatskom branitelju bila odredena za 40 godina staza.

Nije bitno kolila je mirovina vec po komj je Zakonu odredena. Ako je po ZOPHBDR i 1% i 3% ide na teret drzavnog proracuna ako je po ZOMO 3% ide iz mirovine .Obracun vrsi HZMO

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Baletan je napisao:

Nije bitno kolila je mirovina vec po komj je Zakonu odredena. Ako je po ZOPHBDR i 1% i 3%  ide na teret drzavnog proracuna ako je po ZOMO 3% ide iz mirovine .Obracun vrsi HZMO

 

 

Poštovani Baletan,

dijelom ste u pravu: 

- ako je mirovina po ZOPHBDR i 1% i 3% ide na teret drzavnog proracuna, ali onda ide  i  - 10 %  (za iznose iznad 3.500 kn.)  na teret mirovine u korist državnog proračuna, 

ako je mirovina po ZOMO 3% ide iz mirovine, ali onda ne ide  i  - 10 %  (za iznose iznad 3.500 kn.)  na teret mirovine u korist državnog proračuna

 ali to ste zaboravili.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Baletan je napisao:

Postovani profesore molio bi da nam objasnite sto je to nesto vise a zasto bih bio sretan s 3%. 

Poštovani Baletan,

imate odgovor u ovoj objavi:

Na 30. 08. 2021. at 22:51, prof je napisao:

Poštovani Baletan,

dijelom ste u pravu: 

- ako je mirovina po ZOPHBDR i 1% i 3% ide na teret drzavnog proracuna, ali onda ide  i  - 10 %  (za iznose iznad 3.500 kn.)  na teret mirovine u korist državnog proračuna, 

ako je mirovina po ZOMO 3% ide iz mirovine, ali onda ne ide  i  - 10 %  (za iznose iznad 3.500 kn.)  na teret mirovine u korist državnog proračuna

 ali to ste zaboravili.

1. ako je izračun mirovine po ZOPHBDR onda za bruto iznos od na primjer 8.000 kn, mirovina iznosi:

8.000 kn - 800 kn (- 10 % po Kosorici od 2010.g.) = 7.200  kn, nema 3 % zdravstvenog doprinosa.

 

2. ako je izračun mirovine po ZOMO (kao kod vas) onda ide umanjenje samo 3 % zdravstvenog doprinosa, mirovina iznosi :

8.000 kn - 240 kn ( 3 % zdravstvenod doprinosa) = 7.760  kn, nema - 10 % po Kosorici od 2010.g.  

 

Zašto ne bi  bili sretni samo  s   3 % ?

Mirovina po izračunu ZOMO vam tako iznosi 7.760  kn umjesto 7.200  kn da je  izračun po ZOPHBDR ?

prije 6 sati , Baletan je napisao:

Tu je jos i porez 350 kn.

Porez plaćaju svi, samo 10 % na iznose iznad neoperezivog dijela mirovine + prirez.

 

PS

Meni je iskreno žao što na mojoj mirovini nije još i poreza 1.500 kn.

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija