Jump to content

Pravo na firmu


phaeton

Preporučene objave

Poštovani,

zanima me informacija ili pravni savjet oko vlasništva firme i svega ostalog što iz toga proizlazi. Naime, vlasnik sam 50% firme sa kolegom koja je tek operativno startala ovaj mjesec. Zasad firma nema prihoda, no u budućnosti će imati. Pošto se mislim razvesti od supruge u neko dogledno vrijeme (narušeni odnosi, razlika u karakteru i da ne nabrajam dalje, djeca odrasla, ne žive s nama) da li moram navesti prilikom brakorazvodne parnice da sam vlasnik firme (za nju supruga ne zna) jer još uvijek radim u drugoj firmi, te slijedeća pitanja:

1. Da li supruga ako sazna da imam firmu (ako me sud na to obveže) ima bilo kakva prava na nju? (nje nema u registraciji firme)

2. Da li se to vlasništvo tretira kao bračna stečevina, te kako se to reflektira u budućnosti?

3.Ima li supruga pravo na potencijalnu dobit firme u tijeku ili nakon brakorazvodne parnice?

 

Hvala lijepo na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, phaeton je napisao:

Pošto se mislim razvesti od supruge u neko dogledno vrijeme

Da li je već sada prestala bračna zajednica (nije isto što i pojam braka)?

prije 1 sat, phaeton je napisao:

da li moram navesti prilikom brakorazvodne parnice da sam vlasnik firme (za nju supruga ne zna)

Ne, jer se u postupku rastave braka ne rješavaju imovinskopravna pitanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

hvala na pojašjenju, bračna zajednica još nije završila i zasad nije pokrenuta brakorazvodna parnica, no mislim da će do kraja ove godine ili početkom iduće otpočeti proces rastave u nekom momentu. Ne želim ulaziti u detalje oko krivice jednog ili drugog, no mene i dalje zanima da li nakon razvoda otpočinje proces podjele imovine stečene u braku, odnosno, da li je i moja firma ulazi u taj proces ili supruga nema pravo na nju bez obzira što ne zna za nju (da li to moram navoditi sucu) iako je firma registrirana dok smo još bili u braku.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 01. 09. 2021. at 12:48, phaeton je napisao:

Poštovani,

zanima me informacija ili pravni savjet oko vlasništva firme i svega ostalog što iz toga proizlazi. Naime, vlasnik sam 50% firme sa kolegom koja je tek operativno startala ovaj mjesec. Zasad firma nema prihoda, no u budućnosti će imati. Pošto se mislim razvesti od supruge u neko dogledno vrijeme (narušeni odnosi, razlika u karakteru i da ne nabrajam dalje, djeca odrasla, ne žive s nama) da li moram navesti prilikom brakorazvodne parnice da sam vlasnik firme (za nju supruga ne zna) jer još uvijek radim u drugoj firmi, te slijedeća pitanja:

1. Da li supruga ako sazna da imam firmu (ako me sud na to obveže) ima bilo kakva prava na nju? (nje nema u registraciji firme)

2. Da li se to vlasništvo tretira kao bračna stečevina, te kako se to reflektira u budućnosti?

3.Ima li supruga pravo na potencijalnu dobit firme u tijeku ili nakon brakorazvodne parnice?

 

Hvala lijepo na odgovorima

Niste naveli, dali je Doo ili Jdo - ali ići ču sa pretpostavkom da je Doo.
Vi ste Vlasnik 50% udjela - Temeljni kapital je 20.000 - što znači da u slučaju da supruga sazna za istu
ili vi sami prijavite u razvodu - mora te opravdati iznos od - 10.000.kn dali je to zajednički ,,kučni,, novac
ili ste isti posudili od prijatelja 5 dana prije registracije firme i o istoj posudbi sačinili međusobni ugovor
o povratu, koji ste vlastoručno potpisali, a kao svjedok se potpisao, vaš prijatelj - partner u firmi.
Ako je bilo ovako kako gore piše, vaša supruga sa firmom, sad i u budućnosti nema ništa.
--------------------
Da li supruga ako sazna da imam firmu (ako me sud na to obveže) ima bilo kakva prava na nju? (nje nema u registraciji firme)
1. Ako je porijeklo temeljnog kapitala - zajednička imovina vaša supruga ima pravo na pola vašeg dijela,
točnije 25% udjela u vlasništvu iste.
2.  Da li se to vlasništvo tretira kao bračna stečevina, te kako se to reflektira u budućnosti?
Imate odgovor u uvodnom dijelu - ako se dokaže njeno suvlasništvo od 25% ima pravo na kraju svake 
poslovne godine na - 25% čiste oporezovane dobiti.
3 Ima li supruga pravo na potencijalnu dobit firme u tijeku ili nakon brakorazvodne parnice?
Odgovoreno pod br. 2 - pod uvjetom da joj se prizna udio u firmi - dok god firma postoji, ona ima
svoju 1/4 firme i isto toliko čiste dobiti, bez da ikad uđe u firmu.
Firma sad nema tržišnu vrijednost -za 10.g, ako firma bude vrijedila 1.mil eura , ona ima svojih 25%.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

hvala na pojašnjenju, firma je registrirana kao jdoo, no vjerujem da će u neko dogledno vrijeme prijeći u D.O.O po sili prihoda koji će biti veći od 300.000 kn za fiskalnu godinu. Novac za osnivanje firme je bio moj, ne iz “zajedničke” kase jer je registracija po članu i vlasniku društva bila cca 500-600 kn plus temeljni kapital koji je minoran za registraciju. Firma operativno još ne radi i ne ostvaruje prihod zbog toga što još uvijek vodimo razgovore sa potencijalnim partnerima oko uvođenja naše aplikacije na tržište. Pitanje je (koje sam možda već i postavio, ne znam) moram li prilikom brakorazvodne parnice uopće navoditi da sam Suvlasnik firme, a ako moram, kako se mogu zaštititi da supruga ne dobije bilo kakva sredstva od firme u budućnosti

lp

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , phaeton je napisao:

Pitanje je (koje sam možda već i postavio, ne znam) moram li prilikom brakorazvodne parnice uopće navoditi da sam Suvlasnik firme, a ako moram, kako se mogu zaštititi da supruga ne dobije bilo kakva sredstva od firme u budućnosti

Nema te potrebu : Temeljni kapital je 10 kn - vaših je 50% - niste jednom popili kavu, već ste uplatili 5.kn u temeljni kapital - a i sami znate, da je vaš partner u poslu, platio troškove osnivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , phaeton je napisao:

no vjerujem da će u neko dogledno vrijeme prijeći u D.O.O po sili prihoda koji će biti veći od 300.000 kn za fiskalnu godinu

j.d.o.o. po sili zakona mora preći u d.o.o kada se u zadržanoj dobiti akumulira 20.000 kn, a ne kad ostvari više od 300.000 kn prihoda. Taj prag se odnosi na ulazak u sustav PDV-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija