Jump to content

Državljanstvo na osnovu mjesta rođenja


Cmok

Preporučene objave

Pozdrav svima,

Rodjen sam 1987. godine u Zagrebu, gdje smo i prebivali do Oktobra  / Listopada 1991. Od 1991 do danas zivim u BiH.
Otac (rodjen u Srbiji) i majka (rodjena u BiH), su oboje imali mjesto prebivalista u RH gdje su se i upoznali, vjencali, radili i zasnovali porodicu.
Ni jedno od njih nije hrvatske nacionalnosti.

Prema podacima iz knjige rodjenih Grada Zagreba upisan sam kao drzavljanin BiH. Nije jasno po cemu (da je po ocu zar ne bi bilo drzavljanstvo Srbije?). Roditelji takodje nikada nisu davali izjavu da se usaglasavaju oko upisa u knjigu drzavljana BiH, niti je ikada to trazeno od njih.

Da li postoji sansa / pravni osnov za trazenje drzavljanstva Republike Hrvatske?

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Državljanstvo na osnovu mjesta rođenja
  • 1 mjesec kasnije...
Na 04. 09. 2021. at 20:44, Cmok je napisao:

Pozdrav svima,

Rodjen sam 1987. godine u Zagrebu, gdje smo i prebivali do Oktobra  / Listopada 1991. Od 1991 do danas zivim u BiH.
Otac (rodjen u Srbiji) i majka (rodjena u BiH), su oboje imali mjesto prebivalista u RH gdje su se i upoznali, vjencali, radili i zasnovali porodicu.
Ni jedno od njih nije hrvatske nacionalnosti.

Prema podacima iz knjige rodjenih Grada Zagreba upisan sam kao drzavljanin BiH. Nije jasno po cemu (da je po ocu zar ne bi bilo drzavljanstvo Srbije?). Roditelji takodje nikada nisu davali izjavu da se usaglasavaju oko upisa u knjigu drzavljana BiH, niti je ikada to trazeno od njih.

Da li postoji sansa / pravni osnov za trazenje drzavljanstva Republike Hrvatske?

Unaprijed hvala.

Niti jedan roditelj nije bio hrvatski državljanin u trenutku rođenja vašeg, BiH državljanstvo upisali po majci. Trenutno, teško. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija