Jump to content

Porez na dohodak-prodaja nekretnina


marioperisic

Preporučene objave

Poštovanje.

Prije dvije godine sam kupio 3 spremišta (šupe), koje sam nakon godine dana prodao za malo razliku u cijeni. Recimo da sam svaku platio 10 tisuća kuna, a prodao svaku za 11 tisuća kuna.

Danas sam dobio poziv iz porezne da se javim na razgovor jer je utvrđeno da je „predmetnim pravnim poslovima izvršeno otuđenje nekretnina unutar roka od dvije godine od dana stjecanja.“

„Poziv se temelji sukladno čl. 58 Zakona o porezu na dohodak(NN br. 115/16 do 32/20) vezano uz članak 68. Pravilnika o porezu na dohodak (NN br. 10/17 do 74/20).

Sada znam da nisam smio prodati nekretnine unutar dvije godine, no to onda nisam znao jer se ne bavim time. Naravno da me to ne oslobađa krivnje. Ali zanima me što mogu očekivati? Pretpostavljam da ću platiti kaznu i porez na dohodak.

Dali mi može netko pomoći i napisati koje su kazne i kako se obračunava taj porez na dohodak s obzirom da je „zarada“ minimalna.

Prodao sam spremišta radi osobnih problema koje su mi se desile. Inače ih nisam namjeravao prodati, ali pretpostavljam da je to nebitno.

Hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smjeli ste vi njih prodati, ali ako ste ih prodali po vecoj cijeni nego sto ste ih kupili, morali bi platiti porez.

 

Ponesite fotokopije sljedecih dokumenata:

1. Kupoprodajni ugovor za stjecanje i prodaju.

2. Rjesenje o placanju poreza nas stjecanje navedene nekretnine

3. Ako imate presliku oglasa prodavatelja u kojemu se vidi koliko trazi za navedeno.

4. Ako ste vi oglasili, - presliku oglasa u kojem se vidi koliko trazite za navedeno.

5. Sitnica, ali - racun od javnog biljeznika za ovjeru potpisa

6. Presliku prijedloga za uknjizbu ili rjesenje iz kojega je razvidno da je placena pristojba od 250kn ili vise...

7. Preslika ostale dokumentacije/racuna iz kojih se moze vidjeti da ste ulagali u navedeno.

 

I svi ti troskovi bi vam se trebali uzeti u obzir kao umanjene iznosa na koji vam se eventualno moze obracunati porez.

 

A porez ako bude, mislim da je oko 24% na razliku izmedju prodajne cijene i cijene stjecanja, tj u vasem slucaju, 24% od (11 000 - 10 000kn, tj 1000kn) je oko 240kn.

 

Kaznu mislim da necete dobiti, eventualno rjesenje da porez platite u roku od 30 dana (cak ni kamate nece biti zaracunate), a i nisu neke, cca 7-8 posto, godisnje,... a na dvije godine, opet nije nesto...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru.

Molim ako mi možete pojasniti slijedeće:

2. Rjesenje o placanju poreza nas stjecanje navedene nekretnine. - Ja porez nisam platio. Platio ga je kupac i on je već uknjižen u zemljišne knjige.

3. Ako imate presliku oglasa prodavatelja u kojemu se vidi koliko trazi za navedeno - Imam original kupoprodajni ugovor od firme od koje sam kupio nekretnine.

4. Ako ste vi oglasili, - presliku oglasa u kojem se vidi koliko trazite za navedeno. - Na žalost oglas sam izbrisao.

6. Presliku prijedloga za uknjizbu ili rjesenje iz kojega je razvidno da je placena pristojba od 250kn ili vise... - to je isto kupac platio

Što se tiče poreza, u mojem slučaju kako sam sada vidio prodao sam za manje nego što sam kupio.

Tako da se radi konkretno o nekretnini koju sam platio 39 tisuća kuna, a prodao za 25 tisuća. Dakle izgubio sam 14 tisuća kuna na prodaji. Hitno su mi trebali novci itd.

Dali to može predstavljati problem?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A onda ponesite to što imate i ostalo što imate a mislite da bi vam moglo biti korisno, nezaposlen., nema druge imovine, uzdrzava malodobno dijete, suprugu itd... sve u nadi da ce vam isto uvaziti i shvatiti da ne pre-prodajtete i da smekšate "tetu"---, s time ako budu tražili nekakove druge dokumente, vjerovatno će vam dati vremena da ih dostavite... 

Pa ako se sjetite, javite ishod...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Zakon o porezu na dohodak, čl. 58. st. 2)

Dohodak od otuđenja nekretnina iz stavka 1. ovoga članka ne oporezuje se ako je nekretnina služila za stanovanje poreznom obvezniku ili uzdržavanim članovima njegove uže obitelji iz članka 14. stavaka 5. i 6. ovoga Zakona, a i u slučaju ako je nekretnina ili imovinsko pravo otuđeno nakon dvije godine od dana nabave.

Nakon koliko vremena je potrebno prijaviti prebivalište na nekretnini koja se otuđuje? Što ako to nije odmah moguće zbog adaptacije?

uređeno: od Grabarić Imbra
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija