Jump to content

Članak 28. stavak 3. (nije li to kombinacija ZOMO i ZOHBRD)


darby0805

Preporučene objave

Molim lijepo, može li netko objasniti članak 28. stavak 3. (nije li to kombinacija ZOMO i  ZOHBRD?)

Pravo na starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu

Članak 28. (NN 84/21)

(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata, pripadnik borbenog sektora, ima pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika kada ispuni uvjete staža osiguranja i životne dobi propisane Zakonom o mirovinskom osiguranju.

(2) Za stjecanje prava na mirovinu iz stavka 1. ovoga članka, vrijeme sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koje mu se računa kao staž osiguranja ili kao poseban staž u dvostrukom trajanju uračunava se kao staž osiguranja za uvjete staža osiguranja propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika iz članka 35. Zakona o mirovinskom osiguranju.

(3) Mirovina iz stavaka 1. i 2. ovoga članka određuje se prema Zakonu o mirovinskom osiguranju uz primjenu članka 27. ovoga Zakona.

(4) Pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika iz stavaka 1. i 2. ovoga članka ne može steći osoba koja je navršila životnu dob za starosnu mirovinu iz članka 26. ovoga Zakona.

 

                                                                                                                                         Članak 27. (NN 84/21)

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora, koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, prijevremenu starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovinu zbog stečaja poslodavca prema ovom Zakonu ili Zakonu o mirovinskom osiguranju, osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, i to:

hrvatskom branitelju

do 30 dana

0,5%

hrvatskom branitelju

od 31 do 60 dana

1%

hrvatskom branitelju

od 61 do 90 dana

1,5%

hrvatskom branitelju

od 91 do 120 dana

2%

hrvatskom branitelju

od 121 do 150 dana

3%

hrvatskom branitelju

od 151 do 180 dana

4%

hrvatskom branitelju

od 181 do 210 dana

5%

hrvatskom branitelju

od 211 do 240 dana

6%

hrvatskom branitelju

od 241 do 270 dana

7%

hrvatskom branitelju

od 271 do 300 dana

8%

hrvatskom branitelju

od 301 do 330 dana

9%

hrvatskom branitelju

od 331 do 360 dana

10%

hrvatskom branitelju

od 361 do 480 dana

12%

hrvatskom branitelju

od 481 do 600 dana

14%

hrvatskom branitelju

od 601 do 720 dana

16%

hrvatskom branitelju

od 721 do 840 dana

18%

hrvatskom branitelju

od 841 do 960 dana

20%

hrvatskom branitelju

od 961 do 1080 dana

22%

hrvatskom branitelju

od 1081 do 1200 dana

24%

hrvatskom branitelju

od 1201 do 1320 dana

26%

hrvatskom branitelju

od 1321 do 1440 dana

28%

hrvatskom branitelju

od 1441 i više dana

30%

hrvatskom branitelju

dragovoljcu – ovisno o broju dana sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske

na postotak predviđen za određeni broj dana dodaje se 10%

 

(2) Pod pojmom mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju za povećanje osobnog boda mirovine prema odgovarajućim odredbama ovoga Zakona podrazumijeva se mirovina priznata i određena prema članku 79. stavku 1. Zakona o mirovinskom osiguranju odnosno odgovarajuće odredbe prijašnjeg općeg propisa o mirovinskom osiguranju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani darby,

je upravo je tako ali koji je vaš problem ?

Nikako ne želite napisati vaš problem, kako ga onda riješiti a upravo to radimo na Legalisu.

Samo akademske rasprave mislim da ovdje nemaju smisla, budite konkretni?

- Koliko dana borbenog sektora imate priznatih u Domovinskom ratu ?

- Jeste li dragovoljac Domovinskog rata ?

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

Koji je zakon stariji, stariji je opci mirovinski zakon ZOMO.

Kad su donosili braniteljski zakon ZOHBDR logicno je da su se posluzili i oslonili na postojeci opci zakon ZOMO, zar su trebali te clanke koje koriste iz opceg zakona ZOMO-a prepisivati u novi braniteljski zakon ZOHBDR, normalno da nisu, samo su se pozvali na odredjene clanke iz tog opceg zakona ZOMO.

Prvi boldani dio iz ZOHBDR-a clanak 28., stavak 3., logicki je da je kombinacija...

Sto vas tocno muci vezano na taj prvi boldani dio...

Sto se tice drugog boldanog dijela ZOHBDR-a clanak 27., stavak 2., a koji je vezan na clanak 79., stavak 1.

- kod odredjivanja osobnog boda za izracun opce mirovine to je po ZOMO-u clanku 81., ali se na takvu mirovinu dodaje 27% dodatka za uskladjivanje po "Zakonu o dodatku na mirovine" i taj dodatak se primjenjuje samo na opce mirovine izracunate po ZOMO-u.

- kod odredjivanja povecanja osobnog boda za izracun braniteljske mirovine to je tablica iz clanka 27. prema danima sudjelovanja u DR.

Znaci da rezimiramo, kod opce mirovine po ZOMO-u kao dodatak koristi se dodatak za uskladjenje od 27%, a kod braniteljskih mirovina po ZOHBDR-u kao dodatak koristi se povecanje osobnog boda po clanku 27.

Postovani napisite sta vas tocno muci kod tog drugog boldanog dijela vaseg pitanja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovorima,

nemam konkretni problem jer u mirovinu idem za 11 godina...dragovoljac sam i imam 1 godinu ratista 91-92...i mirovina ce mi civilna biti veca od vojne...

samo me zanima zasto jedan dodatak iskljucuje drugi i gdje to u zakonu pise, ja to nisam nasao (ispracavam se ako negdje postoji),vec pise ono sto sam gore naveo...svi ovdje govore da nema kombinacije dvaju zakona, ali koliko vidim, ipak ima: npr., mogu imati mirovinu po ZOMO, a ici ranije u mirovinu i da se racuna kao puna mirovina za onaj period proveden u gardi...ili onaj staz u dvostrukom trajanju je takodjer kombinacija dvaju zakona...

eto, jednostavno sam zbunjen, negdje moze kombinacija zakona, a negdje ne...

ako negdje u zakonu pise da se dodaci iskljucuju, ispricavam se na smetnji i izgubljenom vremenu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrijeme provedeno u DR u dvostrukom trajanju vam se racuna u potreban radni staz samo kod odredjivanja potrebnih 41 godinu radnog staza za braniteljsku "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" po ZOHBDR-u clanak 28., stavak 2., , dok kod opce "starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika" po ZOMO-u morate imati 41 godinu efektivnog radnog staza, clanak 35., stavak 1.

U "Zakonu o dodatku na mirovine" pise, citiram (radi se o 27% dodatka na opcu mirovinu):

Članak 1.

Ovim se Zakonom uređuje dodatak na mirovine korisnika čija je mirovina ostvarena i određena isključivo prema Zakonu o mirovinskom osiguranju od 1. siječnja 1999.

Članak 3.

Pravo na dodatak na mirovinu prema ovome Zakonu ne pripada korisnicima kojima je mirovina određena pod povoljnijim uvjetima i/ili na povoljniji način prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju...

 

 

Kombinacija dvaju zakona je samo zato sto je ovaj opci ZOMO vec postojao pa da se dva puta ne pise u dva slicana zakona isti tekst, nista drugo...

Nazalost da bi se poznavala materija potrebno je citati sve zakone koji su u to povezani i integrirani...

 

 

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani darby,

ovaj dio vaše objave koji sam boldao nije ispravan:                                                       

- ne možete imati mirovinu po ZOMO i ići ranije u mirovinu i da vam se računa kao puna mirovina za onaj period proveden u gardi.

Pomiješali ste i krivo primjenili i objašnjavate bar tri trenutno nespojiva zakon.

prije 57 minuta, darby0805 je napisao:

hvala na odgovorima,

nemam konkretni problem jer u mirovinu idem za 11 godina...dragovoljac sam i imam 1 godinu ratista 91-92...i mirovina ce mi civilna biti veca od vojne...

samo me zanima zasto jedan dodatak iskljucuje drugi i gdje to u zakonu pise, ja to nisam nasao (ispracavam se ako negdje postoji),vec pise ono sto sam gore naveo...svi ovdje govore da nema kombinacije dvaju zakona, ali koliko vidim, ipak ima: npr., mogu imati mirovinu po ZOMO, a ici ranije u mirovinu i da se racuna kao puna mirovina za onaj period proveden u gardi...ili onaj staz u dvostrukom trajanju je takodjer kombinacija dvaju zakona...

eto, jednostavno sam zbunjen, negdje moze kombinacija zakona, a negdje ne...

ako negdje u zakonu pise da se dodaci iskljucuju, ispricavam se na smetnji i izgubljenom vremenu

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem postovani na odgovoru...

ocito da sam zivio u neznanju...

da zakljucim nauceno:

- kao branitelj dragovoljac mogu ici u mirovinu po ZOMO    ili (nema i) ZOHBRD

- Po ZOMO imam 27%  i  nemam nikakve pogodnosti iz Zakona o braniteljima (ranije umirovljenje, staz u dvostrukom trajanju, itd)

- Po ZOHBRD nemam 27%, ali imam uvecan osobni bod cca. 20% (10% za godinu rata i 10% dragovoljac) plus sve ostalo vezano za staz i ranije umirovljenje itd...

Sto me dovodi do zakljucka da ja kao i mnogi drugi branitelji nemamo nikakve koristi od Zakona o braniteljima sto se tice mirovine (a i drugih stvari) ili mozda opet grijesim? 

lp, 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A imas koristi,

imas staz u dvostrukom trajanje koji ti se pribraja postojecem stazu kad podneses zahtjev za umirovljenje i povecava ti tvoj postojeci efektivni staz za 1 godinu koliko si proveo u DR, i sa tako uvecanim radnim stazom ulazi u formulu za izracun opce mirovine po ZOMO-u...mirovina ti je nesto veca nego da nisi bio sudionik u DR...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 32 minuta, darby0805 je napisao:

Zahvaljujem postovani na odgovoru...

ocito da sam zivio u neznanju...

da zakljucim nauceno:

- kao branitelj dragovoljac mogu ici u mirovinu po ZOMO    ili (nema i) ZOHBRD

- Po ZOMO imam 27%  i  nemam nikakve pogodnosti iz Zakona o braniteljima (ranije umirovljenje, staz u dvostrukom trajanju, itd)

- Po ZOHBRD nemam 27%, ali imam uvecan osobni bod cca. 20% (10% za godinu rata i 10% dragovoljac) plus sve ostalo vezano za staz i ranije umirovljenje itd...

Sto me dovodi do zakljucka da ja kao i mnogi drugi branitelji nemamo nikakve koristi od Zakona o braniteljima sto se tice mirovine (a i drugih stvari) ili mozda opet grijesim? 

lp, 

 

A po ZOHBRD će ti vjerovatno skiniti još 10% na mirovini

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 25 minuta, beroduba je napisao:

A po ZOHBRD će ti vjerovatno skiniti još 10% na mirovini

koliko sam shvatio, iznad 3500 skidaju 10%, u pravu ste, HOĆE... :-(

Nepravedan je zakon, neki branitelji imaju koristi, neki ne...iskreno, ja bih donio zakon o ranjenim (bolesnim) i obitelji poginulih branitelja, a zdravima nista...

Ovaj kupus od zakona o braniteljima nema veze s vezom i ne bi se ni trebao tako zvati...svaka vlada se hvali da je povecala prava branitelja, a ja se sjecam da sam za milanoviceve vlade kao dragovoljac imao 30% dodatka, a sad 10% plus vrijeme u gardi...

dobra stvar su ovi sistematski pregledi, za to svaka cast Medvedu...

lp svima koji su nasli vremena i dali si truda da mi odgovore na pitanja i pojasne zakone..

uređeno: od darby0805
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , darby0805 je napisao:

Zahvaljujem postovani na odgovoru...

ocito da sam zivio u neznanju...

da zakljucim nauceno:

- kao branitelj dragovoljac mogu ici u mirovinu po ZOMO    ili (nema i) ZOHBRD

- Po ZOMO imam 27%  i  nemam nikakve pogodnosti iz Zakona o braniteljima (ranije umirovljenje, osim mirovinski staž u dvostrukom trajanju, itd), umirovljenje sa 65 godina.

- Po ZOHBRD nemam 27%, ali imam uvecan osobni bod cca. 20% (10% za godinu rata i 10% dragovoljac) plus sve ostalo vezano za staz i ranije umirovljenje itd...

Sto me dovodi do zakljucka da ja kao i mnogi drugi branitelji nemamo nikakve koristi od Zakona o braniteljima sto se tice mirovine (a i drugih stvari) ili mozda opet grijesim? 

lp, 

 

Tako je poštovani darby,

uz ovu moju korekciju na vašoj objavi u crvenoj boji.

Većina nema niti će imati ikakvo pravo po Zakonu o hrvatskim braniteljima povoljnije od prava po općem propisu ZOMO.

Od 505.000 (sa crtom) branitelja iz Domovinskog rata za njih 110.000 do 130.000 može biti interesantan Zakon o hrvatskim braniteljima kao povoljniji za iznos mirovine (posebno minimalne braniteljske mirovine) a za ostale branitelje je povoljniji ZOMO.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim da mi netko potvrdi ako je to istina - ako se mirovina računa po ZOMO, dodaje se 27% dodatka, a ako se računa po ZOHBRD nema mirovinskog dodatka nego postotak prema tablici u članku 27. Iznos mirovine se računa po istoj formuli, samo se u prvoj varijanti uvečava za 27%, a u drugoj za navedeni postotak iz tablice. U tablici članka 27 ZOHBRD, za povečanje od 26% je trebalo biti aktivan preko 3,5 godine (do 1320 dana). Dakle, za svakoga tko je sudjelovao u domovinskom ratu manje od 1320 dana povoljnija je penzija po ZOMO.

Zar to nije nepravedno, da je sve manje od 3,5 godine bezvrijedno?

I čemu onda cijela tablica, koja razrađuje postotke za 30 dana, pa 60,90 itd, sa 0,5% pa 1% itd, kad nešto što ima efekta (28% i više) je tek na dnu tablice, tj. za one koji su proveli više od 1320 dana u borbenom sektoru? Tim više što je za 1441 i više dana gornji limit 30%. Pa čemu sve to ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vcinu toga vec imas odgovoreno u postovima iznad...

Ako imas status dragovoljca i vise od 721 dan proveden u borbenom sektoru u DR iz tablice po clanaku 27., imas 28% i  presao si onih 27% po ZOMO-u...

Problem je sto ti na iznos braniteljske mirovine iznad iznosa od 3500 kn skidaju 10%, ali nemozes dobiti manje od 3500 kn.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , 1216318059 je napisao:

Zar to nije nepravedno, da je sve manje od 3,5 godine bezvrijedno?

Nije bas bezvrijedno,

imas staz u dvostrukom trajanje koji ti se pribraja postojecem stazu kad podneses zahtjev za umirovljenje i povecava ti tvoj postojeci efektivni staz za do 3,5 godinu koliko si proveo u DR, i sa tako uvecanim radnim stazom ulazi u formulu za izracun opce mirovine po ZOMO-u...mirovina ti je veca nego da nisi bio sudionik u DR...

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, malicovjek je napisao:

Nije bas bezvrijedno,

imas staz u dvostrukom trajanje koji ti se pribraja postojecem stazu kad podneses zahtjev za umirovljenje i povecava ti tvoj postojeci efektivni staz za do 3,5 godinu koliko si proveo u DR, i sa tako uvecanim radnim stazom ulazi u formulu za izracun opce mirovine po ZOMO-u...mirovina ti je veca nego da nisi bio sudionik u DR...

Molim pojasnjenje staza u dvostrukom trajanju na konkretnom primjeru: 

- imam 40 god. staza

- imam 1 godinu garde (nisam bio zaposlen kad sam bio u gardi)

Koliko godina staza ulazi u formulu za izracun mirovine: 41 ili 42 godine?

Ako je 41 tj. efektivno stanje, sto onda znaci staz u dvostrukom trajanju?

lp zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani korisnici,

kakve 3,5 godina provedene u Domovinskom ratu tek daju 28 % a što je onda ova matematika ?

hrvatskom branitelju

od 721 do 840 dana

18%

hrvatskom branitelju

dragovoljcu – ovisno o broju dana sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske

na postotak predviđen za određeni broj dana dodaje se 10%

 

 

Poštovani darby,

za izračun iznosa mirovine tada imate 42 g. mirovinskog staža.

prije 5 minuta, darby0805 je napisao:

Molim pojasnjenje staza u dvostrukom trajanju na konkretnom primjeru: 

- imam 40 god. staza

- imam 1 godinu garde (nisam bio zaposlen kad sam bio u gardi)

Koliko godina staza ulazi u formulu za izracun mirovine: 41 ili 42 godine?

Ako je 41 tj. efektivno stanje, sto onda znaci staz u dvostrukom trajanju?

lp zahvaljujem

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , prof je napisao:

kakve 3,5 godina provedene u Domovinskom ratu tek daju 28 % a što je onda ova matematika ?

hrvatskom branitelju

od 721 do 840 dana

18%

hrvatskom branitelju

dragovoljcu – ovisno o broju dana sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske

na postotak predviđen za određeni broj dana dodaje se 10%

To je matematika za one koji imaju status "dragovoljca" - za ostale vrijedi ova matematika:

hrvatskom branitelju

od 211 do 240 dana

6%

hrvatskom branitelju

od 241 do 270 dana

7%

...

hrvatskom branitelju

od 1201 do 1320 dana

26%

hrvatskom branitelju

od 1321 do 1440 dana

28%

hrvatskom branitelju

od 1441 i više dana

30%

Ja sam bio zaposlen, pozvan na radno mjesto da se javim u obranu, ZNG, odmah se odazvao i uključio, proveo 223 dana i ratu i u rješenju za penziju sam dobio 6% povećanje osnovnog boda. Naravno da mi je povoljnije 27% ??? Nije bitno što mi niti 16% ne bi bilo povoljnije, nego je bitno to što u stvari to što je takvo povećanje osnovnog boda samo farsa, jer ti malo daju, a puno uzimaju. Evo, da bi zaista nešto (malo) dobio (28-27=1%) potrebno je 3,5 godine, odnosno 1321 dan sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 48 minuta, 1216318059 je napisao:

To je matematika za one koji imaju status "dragovoljca" - za ostale vrijedi ova matematika:

hrvatskom branitelju

 

od 211 do 240 dana

 

6%

 

hrvatskom branitelju

 

od 241 do 270 dana

 

7%

...

hrvatskom branitelju

 

od 1201 do 1320 dana

 

26%

 

hrvatskom branitelju

 

od 1321 do 1440 dana

 

28%

 

hrvatskom branitelju

 

od 1441 i više dana

 

 

u stvari to što je takvo povećanje osnovnog boda samo farsa, jer ti malo daju, a puno uzimaju. Evo, da bi zaista nešto (malo) dobio (28-27=1%) potrebno je 3,5 godine, odnosno 1321 dan sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru.

Oprostite na razlikama u promišljanju ali mislim da je ovaj zakon solidan (ne i idealan), bolji nego onaj stari jer:

- tko je malo (vaš izraz) dao, red je da puno ne uzima.

- malo dana borbenog sektora = malo postotaka povećanja mirovine

PS

Nema idealnog, svaki zakon ima nedorečenosti, pa tako i kod vas:

- za provedenih 223 dana u borbenom sektoru imate pravo birati povoljniju mirovinu po ZOMO uz dodatak od 27 % a smeta vam što za 7 puta više borbenih dana (1.561 dan) drugi branitelj ima samo dodatak od 40 % ako je dragovoljac ili 30 % ako nije dragovoljac ?

ili kod mene:

- imam 1.800 dana provedenih u Domovinskom ratu a nemam pravo na starosnu braniteljsku mirovinu ?

 

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvazeni prof,

koliko ljudi toliko i misljenja.....da se mene pita, stambeno bih zbrinuo ranjene, bolesne i rodbinu poginulih i nestalih, te im osigurao adekvatnu mirovinu, tj. dostojan zivot...zdravim borcima ne bih dao nista (eventualno osigurao sistematske preglede i to je to)...mirovina zdravim borcima bi bila ona koju su zaradili kroz svoj radni vijek...

e sad, ali ipak nije tako, donesen je zakon o braniteljima koji to zapravo nije (bar po meni)...ak je vec tako onda bi trebao biti pravedniji...dat cu par primjera: za sve branitelje vrijedi oslobadanje od carine pri uvozu osobnog vozila, svima je omogucen staz u dvostrukom trajanju bez obzira na vrijeme provedeno u ratu etc...

da su vodili brigu o pravicnosti, donijeli bi zakon u kojem bi svaki branitelj, ama bas svaki imao dodatak na mirovinu, a ne kao sto je sad, neki imaju, a neki nemaju...znaci, sam sam si kriv sto sam se skolovao nakon rata, sto cu imati puni staz, sto mi je placa relativno dobra a samim tim ce biti i civilna mirovina...i onda vlada kaze, tko te sisa stari moj, ti imas dosta, tebi necemo dati nikakav dodatak..po meni jako neposteno i rade se razlike medju braniteljima...nek se pomogne onima koji nemaju, ali daj i nama malo, da se osjecamo da pripadamo braniteljskoj populaciji i da znamo da se i o nama netko brine i misli na nas...nije stvar toliko ni novaca, vec postenja, pravicnosti i dostojanstva...

lijepi pozdrav :-)

 

uređeno: od darby0805
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 13. 09. 2021. at 17:59, malicovjek je napisao:

A imas koristi,

imas staz u dvostrukom trajanje koji ti se pribraja postojecem stazu kad podneses zahtjev za umirovljenje i povecava ti tvoj postojeci efektivni staz za 1 godinu koliko si proveo u DR, i sa tako uvecanim radnim stazom ulazi u formulu za izracun opce mirovine po ZOMO-u...mirovina ti je nesto veca nego da nisi bio sudionik u DR...

Da, ima koristi, ali... koliko je to uopće zapravo? Kako usporediti i sa čime ? Dali je to previše ili premalo, u odnosu na što ?

Odgovor lijepo nabraja što sve dobivaš, ali ne i koliko je to u stvari. Pa sam ja napravio jednu analizu, prema svom primjeru - dakle, za nekoga tko ima 65 godina, i proveo je 8 mjeseci u oružanim snagama obrane Hrvatske. Izračunao sam koliko će dobiti penzije sa 40 godina i 1 mjesecom rada, u okviru čega je proveo 8 mjeseci u domovinskom ratu, te koliko bi dobio da tih 8 mjeseci nije bio u domovinskom ratu nego je lijepo odlazio na svoj posao od 7 do 3, i koliko bi dobio penzije da nije bio u domovinskom ratu a da je u penziju otišao 5 mjeseci kasnije, odnosno da je radio 5 mjeseci dulje. Zašto baš 5 mjeseci ? Zato jer bi tako dobio otprilike sličnu penziju kao što će dobiti u prvom slučaju.

Izračune sam proveo za prosječne vrijednosne bodove (koji ovise o odnosu primljene plaće i prosječne plaće u RH za svaku godinu) u iznosu 0,8  1,5 i 2,5 (prosjek primanja prema prosječnim primanjima po godinama), čime sam, vjerujem pokrio cijeli raspon običnih prihoda - iznad najmanje i ispod najveće penzije, te za važeću vrijednost boda mirovine (71,53 kn/bod).

Evo izračuna:

  za aktualnu vrijednost mirovine     71,53 kn    
prosječni vrijednosni bodovi (prema ostvarenim primanjima)       0,80 1,50 2,50  
                 
idem u penziju sa 65 godina i 3 mjeseca polazni faktor       1,0102 1,0102 1,0102  
sa 8 mjeseci (250 dana) u obrani RH ukupni mirovinski staž 40 godina 9 mjeseci 0 dana 40,750 40,750 40,750  
ukupni iznos mirovine sa 27% dodatka         2 991,69 5 609,42 9 349,04 kn
                 
da nisam bio u obrani, bilo bi :                
idem u penziju sa 65 godina i 3 mjeseci polazni faktor       1,0102 1,0102 1,0102  
bez dana u obrani ukupni mirovinski staž 40 godina 1 mjeseci 0 dana 40,083 40,083 40,083  
ukupni iznos mirovine sa 27% dodatka         2 942,75 5 517,65 9 196,09 kn
                 
da sam radio 5 mjeseci dulje, bez sudjelovanja u obrani, bilo bi:            
idem u penziju sa 65 godina i 8 mjeseci polazni faktor       1,0272 1,0272 1,0272  
bez dana u obrani ukupni mirovinski staž 40 godina 6 mjeseci 0 dana 40,500 40,500 40,500  
ukupni iznos mirovine sa 27% dodatka         3 023,37 5 668,83 9 448,05 kn
             
Rezime : za nekoga tko ima primanja cca 1,5 prosječnih, penzija sa 8 mjeseci sudjelovanja u obranih Hrvatske i 65 godina i 3 mjeseca starosti iznosi 5 609,42 kn, a isti taj da nije uopće bio u obrani, i da je otišao u penziju 5 mjeseci kasnije, penzija bi mu iznosila 5 668,83 kn.                

Dakle, da sam umjesto 8 mjeseci u obrani Hrvatske radio 5 mjeseci dulje, odnosno otišao u penziju 5 mjeseci kasnije, dobio bih sličnu (malkice veću) penziju. Znači, za 8 mjeseci provedenih u ratu, dobivam naknadu kao da sam radio još 5 mjeseci dulje.

               

A i tih 8 mjeseci nisam radio od 7 do 3, nego od nula do nula. Zaista se radilo barem dvostruko. Istina, smještaj i hrana su bili osigurani, a i spavali smo svaku noć (uglavnom).

               
Ne govorim o suborcima koji su ranjeni, pogotovo koji su stradali, niti o onima koji su izgubili zdravlje od svakodnevnih dužnosti i uvjeta preživljavanja, nego o onima koji su imali sreće. Da li je to i za njih dostojno?                
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
             
                 
                 
                 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , prof je napisao:

Oprostite na razlikama u promišljanju ali mislim da je ovaj zakon solidan (ne i idealan), bolji nego onaj stari jer:

- tko je malo (vaš izraz) dao, red je da puno ne uzima.

- malo dana borbenog sektora = malo postotaka povećanja mirovine

PS

Nema idealnog, svaki zakon ima nedorečenosti, pa tako i kod vas:

- za provedenih 223 dana u borbenom sektoru imate pravo birati povoljniju mirovinu po ZOMO uz dodatak od 27 % a smeta vam što za 7 puta više borbenih dana (1.561 dan) drugi branitelj ima samo dodatak od 40 % ako je dragovoljac ili 30 % ako nije dragovoljac ?

ili kod mene:

- imam 1.800 dana provedenih u Domovinskom ratu a nemam pravo na starosnu braniteljsku mirovinu ?

 

 

slažem se - tko malo da, neka malo i dobije. Ali, ovdje se ne dobiva ništa.

A ja osobno, nemam što birati.

I, da, smeta me i da oni sa 7 puta više borbenih dana  imaju samo 40 ili 30 %. I to je podcijenjivanje.

I čudim se da je sve to prošlo kroz rasprave, zakone, itd, puno govorancije, a sigurno nikome nije bilo jasno što ti brojevi nose.

Naravno da su zakoni grubi, ali mislim da je ovdje potrošeno puno energije, vremena, uvjeravanja, stranačkih nadmetanja, papira, rada, a sve za zakon koji za 90% (možda) branitelja nema nikakav značaj, jer 27% je visoko iznad onoga sa čime ovaj zakon barata.

A i taj dodatak od 27%, postoji li razlog zašto je uveden? Ja nemam pojma, ali ne vjerujem da država nešto poklanja samo tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Postovani, 

potpuni sam laik sto se tice zakona i prava te sam pretrazivanjem dosla do ove diskusije - 

otac mi je od strane HZMO-a dobio sljedecu izjavu koju mora potpisati: 

Obzirom da ispunjavam uvjete za stjecanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu iskljucivo po opcem propisu, bez primjene posebnog propisa s danom XXXXX kao i prema članku 26. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i clanovima njihovih obitelji, te da mirovina na datum: 

-prema članku 27. ZOHBDR -a iznosi 2065,16 kn mjesečno, 

-najniža mirovina prema članku 79. stavku 1. ZOMO iznosi 2664,95 kn, a najniza osnovna mirovina iznosi 2343,74 kn

izjavljujem da želim da mi se prijvremena starosna mirovina odredi: 

1. prema Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i clanovima njihovih obitelji,

2. prema Zakonu o mirovinskom osiguranju

...

Moj otac ima 37,5 godina radnog staza i ostvareni status branitelja (borbeni sektor 8 dana). 

Iz ove diskusije zakljucujem da je odluka jasna - mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju - no svejedno bih rado da mi istu potvrdite. 

Ujedno Vas molim, buduci da se penalizira odlazak u prijevremenu mirovinu, koliko se to odrazava na jedan odnosno drugi zakon - iznos - mirovinu.

Unaprijed Vam hvala! 

Lijep pozdrav

l.b.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija