Jump to content

Predugovor o kupoprodaji kuće


Dnk14

Preporučene objave

Pozdrav svima,

Imam par pitanja u vezi predugovora o kupoprodaji nekretnine.

Postoji li neki zakonski/preporučeni rok u kojemu je potrebno napraviti glavni ugovor?

Konkretno u mojem slučaju, napravio bih predugovor o kupnji kuće krajem ove godine (2021.), a glavni ugovor sredinom iduće godine.

Drugo, budući da cijene nekretnina konstantno rastu, što prodavatelja spriječava da on npr. iduće godine proda istu nekretninu po većoj cijeni te meni otkaže predugovor i sa razlikom u cijeni pokrije kaparu?

I zadnje pitanje. Budući da će prodavatelj stanovati u navedenoj kući sve do sklapanja glavnog ugovora (cca. 8 mjeseci), što ako se u tom periodu dogode određene promjene na kući, npr. zbog lošeg održavanja, nepažnje i slično, a koje nisu mogle biti uočene prilikom sklapanja predugovora?

Hvala puno na utrošenom trudu i vremenu za pisanje odgovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Dnk14 je napisao:

Postoji li neki zakonski/preporučeni rok u kojemu je potrebno napraviti glavni ugovor?

Ne, zakonodavac nije nametnuo konkretan rok sklapanja glavnog ugovora kao njegov bitni element, nego navodi da predugovorne stranke preuzimaju obvezu kasnijeg sklapanja ugovora. Preporuča se da se taj rok ipak navede kako bi stranke znale u kojem trenutku za njih nastaje obveza sklapanja glavnog ugovora.

Nadalje, Zakon o obveznim odnosima propisuje da se sklapanje glavnog ugovora može zahtijevati u roku od šest mjeseci od isteka roka predviđenog za njegovo sklapanje, a ako taj rok nije predviđen, onda od dana kad je prema naravi posla i okolnostima ugovor trebao biti sklopljen.

prije 1 sat , Dnk14 je napisao:

Drugo, budući da cijene nekretnina konstantno rastu, što prodavatelja spriječava da on npr. iduće godine proda istu nekretninu po većoj cijeni te meni otkaže predugovor i sa razlikom u cijeni pokrije kaparu?

Predugovor je ugovor obveznopravnog karaktera, dakle obvezuje. U slučaju kada nakon sklapanja predugovora jedna od ugovornih strana odbija sklopiti glavni ugovor, druga strana se može zahtjevom sudu koji će odrediti rok u kojem strana koja odbija sklopiti glavni ugovor to mora učiniti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Ako može još komentar na zadnje pitanje. Budući da će prodavatelj stanovati u navedenoj kući sve do sklapanja glavnog ugovora (cca. 8 mjeseci), što ako se u tom periodu dogode određene promjene na kući, npr. zbog lošeg održavanja, nepažnje i slično, a koje nisu mogle biti uočene prilikom sklapanja predugovora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija