Jump to content

Nefinancijski sudužnik i kreditna sposobnost


sheshirdzhija

Preporučene objave

Želim dignuti kredit za kupnju zemljišta. Kreditno sam sposoban. Kredit je bez hipoteke, jedini uvjet je životno osiguranje ili osiguranje kredita.

Na predugovoru za kupnju zemljišta smo navedeni i supruga i ja.

 

Banka sada kaže da pošto je na predugovoru navedena i supruga, ona se mora voditi kao "nefinancijski sudužnik".

 

I tu je problem.

Jedan osobni bankar (koji radi na predmetu) kaže da to  smanjuje kreditnu sposobnost supruge (za iznos kredita).

Drugi kaže da ne.

 

Ja ne vidim kojom logikom stvari bi uopće htjeli da se žena vodi kao sudužnik, kada to nije uvijet za dobivanje kredita. Ako ja mogu izraditi novi predugovor di ću se samo ja navesti kao kupac, i kasnije me to neće ometati u građenju na tom zemljištu, to je onda samo nepotrebna komplikacija sa strane banke?

 

Ako automatski traže supružnika da bude jamac, i umanjuju i supružniku kreditnu sposobnost, kako onda ako se uzima zajednički kredit, sa klasičnim sudužnikom, se opterećenje ne dupla?

Npr, ako je ukupni anuitet 4000kn, i svaki supružnik preuzme na sebe pola, to bi značilo da zapravo maksimalni iznos kreditne sposobnosti supružnika zajedno iznosi zapravo smao 50%, jer svaki je u isto vrijeme odgovoran i za iznos kojega plaća drugi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , sheshirdzhija je napisao:

Želim dignuti kredit za kupnju zemljišta. Kreditno sam sposoban. Kredit je bez hipoteke, jedini uvjet je životno osiguranje ili osiguranje kredita.

Na predugovoru za kupnju zemljišta smo navedeni i supruga i ja.

 

Banka sada kaže da pošto je na predugovoru navedena i supruga, ona se mora voditi kao "nefinancijski sudužnik".

 

I tu je problem.

Jedan osobni bankar (koji radi na predmetu) kaže da to  smanjuje kreditnu sposobnost supruge (za iznos kredita).

Drugi kaže da ne.

 

Ja ne vidim kojom logikom stvari bi uopće htjeli da se žena vodi kao sudužnik, kada to nije uvijet za dobivanje kredita. Ako ja mogu izraditi novi predugovor di ću se samo ja navesti kao kupac, i kasnije me to neće ometati u građenju na tom zemljištu, to je onda samo nepotrebna komplikacija sa strane banke?

 

Ako automatski traže supružnika da bude jamac, i umanjuju i supružniku kreditnu sposobnost, kako onda ako se uzima zajednički kredit, sa klasičnim sudužnikom, se opterećenje ne dupla?

Npr, ako je ukupni anuitet 4000kn, i svaki supružnik preuzme na sebe pola, to bi značilo da zapravo maksimalni iznos kreditne sposobnosti supružnika zajedno iznosi zapravo smao 50%, jer svaki je u isto vrijeme odgovoran i za iznos kojega plaća drugi?

U samom pitanju, ste dali i odgovor.
Sve ostalo su Interna pravila banke na koja ne možete utjecati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, sheshirdzhija je napisao:

Naime, dobio sam oprečne informacije od dva različita bankara.

Jedan od ti dvaju Bankara je Nadređen onom prvom, pa njegovu izjavu shvatite kao mjerodavnu.
Ako niste u potpunosti sigurni, obavite još jedan razgovor i ustanovite čija je izjava mjerodavna.
U Hrvatskoj postoje 2 Banke koje su u Državnom vlasništvu 3. Banka - Croatia - Banka je u Rekonstruiranju,
tako da nitko ne može Privatnoj Banci osim njene Uprave određivati Interne uvjete poslovanja.

uređeno: od frenki zg
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala.

Oba bankara su ista razina, a očitovanje sa više instance nismo dobili iako sam ga po savjetovanju bankine službe za korisnike eksplicitno tražio od bankara na predmetu, uz objašnjenje da je to politika banke.

Drugi bankar nije na predmetu, već je samo dobio opis situacije.

 

Dakle preko telefonske službe za korisnike ne mogu dobiti informaciju.

Preko osobnog bankara ne mogu doći do očitovanja od više instance.

Bit će da moram razgovarati sa barem 7 njih, pa onda ako neka strana dobije >=4 glasa, šanse su veće da je tako.

 

Cijeli problem je dakle u tome da ja kao kupac ne mogu dobiti nedvosmislen i ujednačen odgovor oko presudne stvari.

A problem je "lako riješiv" tako da sa prodavateljem nekretnine napravim novi ugovor gdje ću biti naveden samo ja. To nema apsolutno nikakvog logičkog smisla, osim ako je ražlika u tome ako ja ne budem ispunjavao otplaćivanje ili me zatepe tramvaj.

U slučaju ako sam na ugovoru samo ja, ili da smo i ja i žena navedeni, da li postoji razlika kako bi banka postupala u slučaju npr moje tragične i preuranjene smrti. Na to pitanje također ne mogu dobiti odgovor od banke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , sheshirdzhija je napisao:

A problem je "lako riješiv" tako da sa prodavateljem nekretnine napravim novi ugovor gdje ću biti naveden samo ja

to vam je najbolje rješenje...uvlačenjem supruge u kredit kao suduznika oboje ce te biti odgovorni za vraćanje kredita i oboje opterečeni kreditnom sposobnosti u budučnosti ,a da ne spominjem ovrhe u slučaju neplaćanja ...

možda je njena želja da bude na ugovoru jer je to onda kao zajedničko...ali sve u braku stečeno u slučaju bračnih problema kasnije se dijeli pola-pola....

prije 1 sat , sheshirdzhija je napisao:

U slučaju ako sam na ugovoru samo ja, ili da smo i ja i žena navedeni, da li postoji razlika kako bi banka postupala u slučaju npr moje tragične i preuranjene smrti. Na to pitanje također ne mogu dobiti odgovor od banke.

banka će teretiti nasljednika/e .....a ako ste zajedno onda nju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija