Jump to content

Sud zaboravio poslati presudu


Znatiželjantip

Preporučene objave

Naišao sam na stari predmet (> 12 mjeseci) u kojem sud nikad nije stranci u postupku, odnosno okrivljeniku, posao presudu. Viši sud poslao je nižem sudu certifikat o pravomoćnosti i to je to. Pogledao sam u spisu, presuda nikad nije poslana ni nižem sudu, ni stranci, ni državnom odvjetništvu i nema je u spisu. Mislim da se radi o jednostavnom propustu jer na dnu rješenja drugostupanjskog suda ne piše popis osoba kojima se šalje.  Nedavno je Ustavni sud srušio presudu jer sud (mislim u Osijeku) nije pozvao okrivljenika na ročište. Ovo mi se čini daleko težim propustom. Radi li se o ozbiljnom propustu suda ili manjoj omašci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Borbena7 je napisao:

Ako odluka nije u spisu i ako nije nikome dostavljena, kako vidite što stoji u dostavnoj naredbi? I kako je postupak nastavljen bez odluke o žalbi?

Na općinskom sudu u pisarnici je na samom vrhu certifikat o pravomoćnosti na kojem piše jedna rečenica i ispod je žig. Ispod certifikata nema presude višeg suda. Znači predmet je prije godinu dana završio na višem Županijskom sudu, no Županijski nije priložio svoje rješenje spisu niti ga je poslao strankama u postupku. Problem je u tome što stranke u postupku nisu obavještene o presudi.

Zamislite da ste u nekom sporu sa susjedom koji traje 10 godina i odete u pisarnicu suda i  saznate da je predmet završio prije 4 godine bez da vam je itko išta rekao. 

uređeno: od Znatiželjantip
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 08. 10. 2021. at 12:16, Borbena7 je napisao:

Ako odluka nije u spisu i ako nije nikome dostavljena, kako vidite što stoji u dostavnoj naredbi? I kako je postupak nastavljen bez odluke o žalbi?

Niste mi odgovorili na pitanje.

Na 08. 10. 2021. at 17:40, Znatiželjantip je napisao:

Na općinskom sudu u pisarnici je na samom vrhu certifikat o pravomoćnosti na kojem piše jedna rečenica i ispod je žig. Ispod certifikata nema presude višeg suda.

Bitno je stanje u samom spisu, u njegovom fizičkom obliku?

Na 08. 10. 2021. at 17:40, Znatiželjantip je napisao:

Znači predmet je prije godinu dana završio na višem Županijskom sudu, no Županijski nije priložio svoje rješenje spisu niti ga je poslao strankama u postupku. Problem je u tome što stranke u postupku nisu obavještene o presudi.

Županijski sud ne dostavlja odluke, on po donošenju odluke spis vraća Općinskom sudu, a onda je on taj koji odluku dostavlja strankama kojima je već treba dostaviti. Nikada Županijski sud ne stavlja u dostavnu naredbu kome treba odluku dostaviti, jer o tome odlučuje Općinski sud s obzirom da on vodi konkretan predmet i da je on taj koji je ovlašten za dostavu drugostupanjske odluke. Stranke nitko nije sprječavao da po aktivnom postupanju u postupku dođu do informacije. 

Na 08. 10. 2021. at 17:40, Znatiželjantip je napisao:

Zamislite da ste u nekom sporu sa susjedom koji traje 10 godina i odete u pisarnicu suda i  saznate da je predmet završio prije 4 godine bez da vam je itko išta rekao. 

Ali stranke nitko nije ni onemogućio, a predmet je očito okončan. Tako da ovdje nema baš nikakve osnove za podnošenje zahtjeva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku sudu pred kojim se postupak vodi, odnosno za zahtjev za isplatu primjerene naknade zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija